Nitky & Zuzana Homolová

Sobota, 18.11. / SNG Café Berlinka / Nám. Ľ . Štúra 4.
21.00 Koncert: Nitky & Zuzana Homolová (CZ/SK)

Zhudobnené básne francúzskej poetky Suzanne Renaud v preklade Alice Škochovej

Nahrávka Prší na habry je tretím autorským projektom hudobníka Ondřeja Škocha, ktorý predstavuje zhudobnené básne francúzskej poetky Suzanne Renaudovej, manželky básnika a grafika Bohuslava Reyneka. Album pokračuje v línii žánrovej rôznorodosti predchádzajúcej nahrávky První sníh, prichádza však s výrazným špeciálnym hosťom, ovplyvňujúcim celkové vyznenie albumu, ktorým je slovenská pesničkárka Zuzana Homolová.

Produkcie albumu sa okrem Ondřeja a Štěpána Škochovcov opäť ujal Darek Král, skladateľ divadelnej hudby, ktorý na album zároveň nahral klavír a klávesy. Rovnako ako jeho predchodca aj album Prší na habry sa nahrával v štúdiu All Senses Production Štěpána Škocha.

Špeciálny hosť Zuzana Homolová, ktorá sa preslávila najmä ako interpretka ľudových balád, má na svojom konte spoluprácu s významnými hudobníkmi, akými sú Vladimír Merta, Jiří Stivín či Vlastimil Redl. Nahrávka Tvojej duši zahynúť nedám, na ktorej hrajú excelentní slovenskí muzikanti, bola ocenená cenou slovenskej Akadémie populárnej hudby Aurel 2005 v kategórii world music. V súčasnosti pôsobí Homolová spolu s gitaristom Milošom Železňákom a huslistom Samom Smetanom v zoskupení Trojka Zuzany Homolovej.

Zuzka Homolová (Ars Poetica 2015)
Zuzka Homolová (Ars Poetica 2015)

*

CD Prší na habry: Ondřej Škoch & Zuzana Homolová
Zhudebnené preklady básní Suzanne Renaud
nitky.cz

*


Autor nahrávky Ondřej Škoch, gitarista a skladateľ, absolvoval konzervatórium a Vyššiu odbornú školu Jaroslava Ježka v odbore jazzová gitara a kompozícia. Ako gitarista a skladateľ pôsobil v hudobných zoskupeniach najrôznejších žánrov (Manon 15, Marcipán, Šum svistu, Tam Tam Orchestra), spolupracoval so skladateľkou, hudobníčkou a speváčkou Vesnou Cáceresovou. Od roku 2001 hrá ako basgitarista v poprockovej kapele Chinaski. Je skladateľom filmovej a reklamnej hudby.

Darek Král, hudobný skladateľ a producent, absolvoval štúdium na Katedre filmovej a divadelnej vedy Filozofickej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Jeho spolužiakom bol dramatik a režisér David Drábek. S ním založil dnes už legendárne divadelné štúdio Hořící žirafy, v ktorom vytvoril všetku hudbu do spoločných divadelných inscenácií. Tento rok oslávi dvojica dvadsať rokov spolupráce.


Nitky

*

Hoci Král spolupracoval s celým radom českých režisérov, dnes pracuje skoro výlučne s Davidom Drábkom a hudba má v ich inscenáciách nezastupiteľnú úlohu. Kontinuita ich spolupráce je aj dôvodom mimoriadnej pestrosti Královej scénickej hudby, pretože vzájomné prepojenie dvoch tvorcov vylučuje akúkoľvek možnosť stereotypu či „cirkulácie" určitého štýlu hudby. (Tento typ spolupráce režiséra a skladateľa môžeme pozorovať napríklad vo svete filmu: David Lynch a Angelo Badalamenti či Luc Besson a Eric Serra). Spolu vystriedali niekoľko českých a moravských scén a napokon zakotvili v Klicperovom divadle v Hradci Králové.

Štěpán Škoch, multiinštrumentalista, sa narodil ako syn chudobného fotografa a vnuk bohatého cukrára (z Písku), ktorý však po Februári 1948 o všetko prišiel. Matka pochádza z Prahy a je to svätá žena. Od roku 1981 Škoch navštevoval Základnú školu U Roháčových kasáren. V roku 1984 si pre neznalosť nemčiny prestrelil puškou značky Hennel ľavú ruku. Od roku 1990 študoval na Gymnáziu Na Pražačce, kde stretol svoju budúcu manželku Olgu. Po maturite nasledovalo štúdium na konzervatóriu, odbor saxofón, u profesora Jiřího Kuliševa. V rokoch 1999 až 2000 študoval pedagogiku na HAMU. Od 14. mája 2000 je šťastne ženatý a v tom období sa stal členom skupiny Chinaski, v ktorej pôsobí dodnes.

Darek Štěpán
Darek Král, Štepán Škoch

*

Ondra
Ondřej Škoch

*


Zuzka Homolová

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku15. 10. 2017, 12:44