Sarah Kirsch

Sarah Kirsch

Sarah Kirsch (1935 – 2013), jedna z najvýznamnejších nemeckých poetiek svojej generácie, pôvodným menom Ingrid Bernstein, sa narodila v Limlingerode (Südharz, Nemecko). Meno si zmenila na Sarah na protest proti otcovmu antisemitizmu. Najskôr študovala biológiu na univerzite v Halle, neskôr literatúru na Inštitúte Johanna Bechera v Lipsku. Ako 22-ročná sa vydala za spisovateľa Rainera Kirscha.


Sarah Kirsch, Die Luft riecht schon nach Schnee (Vzduch už vonia snehom)
Recituje: Monica Bleibtreu
Hudba: Soundtrack z EMMA – Rachel Portman – David Snell OrchesterVzduch už vonia snehom

môj milý nosí dlhé vlasy

ach, tá zima

zima, čo nás tisne tesne k sebe

už stojí predo dvermi

prichádza

so snežným záprahom psov

v oknách

rozsýpa ľadové kvety

v peci

horia uhlíky

a ty, môj krásny snehobiely

kladieš mi hlavu do lona

šepnem

sú to sane, ktoré sa už neudržia

sneh sa nás dotýka na najcitlivejších miestach

na dvore horí v popolniciach

Darling?

zašepká drozd

– preklad do slovenčiny: Martina StrakováSarah Kirsch
Sarah Kirsch
(grafická úprava Lívia Kožušková)

Jej básne sa v rozličných časopisoch objavovali už od začiatku 60-tych rokov. Knižne debutovala v roku 1965 básnickou zbierkou Rozhovor s pravekým jašterom (Gespräch mit dem Saurier), v ktorej sa ukázalo, že Kirsch dokáže nielen parodovať, ale aj fabulovať. Nasledovala zbierka Pobyt na vidieku (Landaufenthalt), v ktorej tematicky dominovala túžba po diaľkach a premýšlanie nad vlastným žitím.

Po desiatich rokoch spolužitia sa s manželom rozišla a presťahovala z Halle do Berlína. V roku 1976 protestovala proti vyhosteniu hudobníka Wolfa Biermana z NDR, rok nato sama opustila krajinu a odišla do západného Berlína. V 70-tych rokoch publikovala rad ďalších básnických kníh a získala za svoju tvorbu množstvo cien: Heinrich Heine Preis (1974), Petrarca Preis (1976), Georg Büchner Preis (1996) a Huchel Preis (1993). Okrem poézie píše aj prózu a prekladá do nemčiny knihy pre deti.

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku22. 12. 2014, 13:10