
Rozšírená dizertačná práca Michala Habaja s názvom Druhá moderna si prostredníctvom tematologickej analýzy vybraných diel modernisticky orientovaných spisovateľov.
Na základe umelecko-estetických koncepcií slovenských modernistov Habaj predstavuje celistvý obraz slovenskej literatúry 20. rokov a začleňuje slovenskú modernu do kontextu európskej a svetovej moderny. Pre celkovú situáciu v literatúre 20. rokov vyčleňuje tieto charakteristické znaky: pluralitu názorov, koexistenciu čiastkových estetických programov a diskontinuitu vývinu.
V šiestich kapitolách sa autor zaoberá konkrétnymi prejavmi alebo „špecifikou literárnych gest" jednotlivých autorov a ich záujmom o nevšedné, nekaždodenné, ktoré predpokladá modernita, poetika fin de siècle i dekadencia. Sústredí sa tiež na dielo menej známeho slovenského spisovateľa Kvetoslava Floriána Urbanoviča, hoci mu nevenuje samostatnú kapitolu. Kniha zhŕňa poznatky slovenskej literárnej vedy druhej polovice 20. storočia a rozširuje ich o nové aspekty.
Patrik Oriešek
Knižná revue 2006/23 (08. 11. 2006)