Medzinárodný festival poézie Ars Poetica 2017 už po pätnásty raz v Bratislave!

BRATISLAVA, 16. november 2017.

Medzinárodný festival poézie Ars Poetica 2017 otvára svoje brány všetkým, ktorí chcú dať poézii šancu. Jubilejný pätnásty festivalový ročník sa uskutoční v dňoch od 16. do 24. novembra 2017 vo V-Klube, A4, SNG Café Berlinka, Univerzitnej knižnici v Bratislave, a filmová sekcia Ars Poetica Film zas privíta divákov v kine Lumière.

"Už pätnásť rokov sa snažíme rozvíjať a udržať vysokú kvalitatívnu latku festivalu, ktorý si získal pevné miesto na mape popredných európskych festivalov poézie," hovorí básnik a riaditeľ Ars Poetica Martin Solotruk. Ako uviedol, bohatý program bude aj v tomto roku rozdelený do niekoľkých častí.

Ťažiskom festivalu sú večery poézie, ktoré návštevníkom priblížia poéziu ďalekých krajín. Tohtoročnou hviezdou je nigérijsko-kanadská poetka a performerka Titilope Sonuga, ktorá divákov očarí fantastickou poetickou show.

Ďalšími hviezdami sú: nemecká poetka Sylvia Geist, formácia PENG! Nory Gomringer a Philippa Scholza taktiež z Nemecka, fínsky básnik Vesa Haapala a jedinečný Tom Petsinis z Austrálie. Špecifikom festivalu je fokus na prednes poézie, a to vždy v pôvodných jazykoch poetiek a básnikov, s následným umeleckým prednesom slovenských hercov Lucie Hurajovej, Mareka Majeského a Ivana Šándora. Nezabudnuteľnú atmosféru podujatia budú sprevádzať originálne VJ sety Zdena Hlinku. Už tradične, pri príležitosti konania festivalu, vychádza aj takmer štyristostranová antológia výberu diel účastníkov festivalu Ars Poetica s umeleckými prekladmi Karola Chmela, Zuzany Drábekovej, Elvíry Haugovej, Mily Haugovej, Lenky Hrubovej, Lucie Matejkovej, Silvie Ruppeldtovej, Martina Solotruka, Martiny Strakovej a Miroslavy Vallovej.

Hudobným prekvapením jubilejného festivalového ročníka je poľsko-česká formácia Tara Fuki a česko-slovenský projekt Nitky & Zuzana Homolová. Festival však zaostrí aj na stav súčasného sveta v multimediálnej divadelnej hre WOW!, ktorej predlohu napísal Eugen Gindl. Medzinárodný festival poézie Ars Poetica je každoročne príležitosťou prezentácie aj toho najlepšieho zo slovenskej poézie. Aktuálny ročník Ars Poetica 2017 prináša divákom poéziu Jána Štrassera, Evy Luky, a Michala Habaja, no predstaví aj nové tváre slovenskej poézie Eleni Cay a Viktora Suchého.

Večer európskej poézie Versopolis sa uskutoční v sobotu, 18. novembra 2017 v SNG Café Berlinka. Publiku sa okrem Michala Habaja, ktorý je nominantom Ars Poetica pre projekt Versopolis – jedinej európskej platformy pre poéziu podporovanej programom Európskej komisie Kreatívna Európa, predstavia aj Laura Accerboni z Talianska, Julien Delmaire z Francúzska, Nora Gomringer z Nemecka, Semier Insayif z Rakúska a Lies van Gasse z Belgicka.

Sprievodné podujatia Ars Poetica budú venované aj deťom. Počas Kreatívno-poetického workshopu štúdia Amulet Poézia knihy, si deti môžu zo slov a básní vytvoriť originálnu knižku pod vedením umelkyne a grafickej dizajnérky Lívie Kožuškovej. Už po piaty raz sa pre verejnosť uskutoční kurz kreatívneho písania Prines svoju báseň. Telo a jeho slová je zas názov pohybového workshopu Roberty Štěpánkovej. Sekcia Ars Poetica Film v dramaturgii Martina Palúcha sa uskutoční v termíne od 21. do 24. novembra a prinesie divákom aj kultovky amerického režiséra Jima Jarmuscha. Súčasťou programu je Open End Party pre všetkých, a to počas každého večera poézie. Dôležitou informáciou pre návštevníkov je, že okrem filmovej sekcie je vstup na všetky podujatia (vrátane sprievodného programu) voľný a každý návštevník dostane aj knižky básní vybraných autoriek a autorov zdarma.


Ars Poetica 2017 Festival Participants

Print page Print page13. 11. 2017, 13:00