Ars Poetica 2005

Filmy

garden.jpg

Záhrada pozemských rozkoší (Poľsko - 2003)

Posledný rok života mladej ženy, ktorá sa ho rozhodne stráviť v Benátkach a zistiť čo po nej na tomto svete ostane. Claudine je kunsthistorička a zaoberá sa obrazmi Hieronyma Boscha, o päť rokov starší Chris je lodný inžinier. Obaja majú spoločnú vášeň pre odkrývanie komplikovaného a tajomného jazyka symbolov a výjavy z najznámejšieho Boschovho obrazu začnú premieňať na skutočnosť. Postmoderná, hlboká, no nepatetická úvaha o zmysle života, strachu zo smrti, bolesti a láske..

jamilujem.jpg

Ja milujem ty miluješ (ČSSR - 1980)

Originálna poetická symbolika každodenného života v príbehu lásky a priateľstva medzi "obyčajnými" ľuďmi strednej generácie. Rozprávanie je ozvláštnené autorovým rukopisom a dokonalým vykresľovaním postáv, žijúcich svoje vzájomne prepletené životy.
Film získal v roku 1989 Strieborného medveďa na MFF Berlín a cenu filmovej kritiky FIPRESCI.

detistorocia.jpg

Deti storočia (Francúzsko - 1999)

Film o vášnivej a deštruktívnej láske spisovateľky George Sandovej a básnika Alfreda de Museta. Stretnutie týchto dvoch známych a svojou generáciou ostro sledovaných postáv vyvolalo vo vtedajších kruhoch ostro sledovanú kauzu, ktorej protagonisti však pokračovali vo svojej nadčasovej tvorbe.

source.jpg

Zdroj (USA - 1999)

Azda najlepší film - strihový celovečerný dokument o beat generation. Film je výsledkom mravenčej práce autorov, ktorí zozbieraný materiál poskladali do formy autentickej výpovede o básnikoch, ich dobe, východiskách a filozofii, ktorí svojou tvorbou i životom ovplyvnili životy celej generácie nielen v USA.

prahaocami.jpg

Praha očami (ČR - 1999)

Praha milostná, Praha hektická, Praha dnešných dní, Praha poetická ... Štyri príbehy o Prahe očami režisérov rôznych národností v rôznom uhle pohľadu. O tom ako sa žije zamilovaným, nemilovaným i milovaným v súčasnej Prahe sa dozviete vo filmových poviedkach Riziko, Absolútna láska, Obrázky z výletu a Karty sú rozdané.

donau.jpg

Donau, Dunaj, Duna, Duna Dunarea (Rakúsko - 2003)

Všetci sme z 90% voda. Koľko z toho sú slzy? A koľko Dunaj, ktorý tečie denne okolo nás? Moderná odysea skupiny rôznorodých postáv, ktorá sa plaví na jednej lodi.

pinero.jpg

Pinéro (USA - 2003)

Životný príbeh Portoričana Miguela Pińera - básnika, dramatika a herca na pozadí New Yorku 70.-tych rokov. Umenie, láska, horúca portorikánska krv a drogy, život na doraz. Miguel Piňero bol herec a spisovateľ, básnik veľkomesta, performer. Zomrel v necelých 42 rokoch života, ale ani jeho smrť mu nezabránila získať si srdce ľudí nielen doma, ale aj na celom svete.

tympadom.jpg

Tým pádom (ČSFR - 1979)

Neprávom opomínaný film Karla Kovářa pripomínajúci gruzínske komédie. Sny a pády dedinského rojka menom Amadeus Macků, ktorý sa pokúša naplniť svoj - a nielen svoj - sen. Vzlietnuť s pomocou vlastnoručne urobených krídel a iných primitívnych nástrojov. Film je určitým vyrovnávaním sa s dnešným, silne zracionalizovaným spôsobom života.

sedelavdome.jpg

Sedela v sklenenom dome a hádzala si skalkami (Rakúsko - 1992)

Aj v dnešnej Prahe sa dá nájsť tunel do Kafkovho sveta. Príbeh Jany Černej, dcéry Kafkovej lásky Mileny Jesenskej očami jej priateľky. Tá nás zavedie medzi básnikov, čudákov a filozofov, na strechy mesta, pod vltavské mosty a do kaviarní, kde popíjal, písala a milovala. Filmový príbeh svojím surrealistickým humorom navodzuje atmosféru života Jany Černej, jej neschopnosť podriaďovať sa pravidlám a okázalo si vymýšľať. Jednu z hlavných úloh vo filme stvárnil spisovateľ a filozof Egon Bondy.

poetryinmotion.jpg

Poézia v pohybe (USA - 1982)

Ďalší skvost o amerických básnikoch. Skutočná poézia v pohybe . Viac ako dvadsať amerických básnikov v akcii. John Cage, William Burroughs, Ed Sanders, Charles Bukowski, Allen Ginsberg vypovedajú o svojom živote a tvorbe, čo je v ich prípade vlastne jedno a to isté.
Prvé uvedenie filmu na Slovensku!

krajinasnabytkem.jpg

Krajina s nábytkom (ČSFR - 1986)

V poetickom príbehu rozpráva režisér o krivolakých cestách mladého konzervatoristu. V jednom zo svojich najlepších filmov sleduje Karel Smyczek neľahké sily sebarealizácie a zodpovednosti.
V úlohe koketnej servírky sa objaví aj manželka Marka Ebena Markéta Fišerová a veľkodušného profesora hrá Evald Schorm. Vo filme hrajú samostatnú úlohu obrazy a hudba Emila Viklického.

postopach.jpg

Po stopách wampyrizmu (ČR - 2002)

Mystický cestopis do krajiny medzi životom a smrťou, ktorým nás sprevádza spisovateľ a výtvarník Josef Váchal. Jeho kniha "Teória wampyrismu" je akousi mapou filmu, ktorí nás zavedie do útrob Slovenska, aby sme sa na vlastné oči presvedčili o existencii upírov, tak ako pred 200 rokmi francúzsky exaget Calmet.

o25hodine.jpg

O dvadsiatejpiatej hodine (ČR - 2005)

V roku 2005 uplynie 100 rokov od narodenia a 25 rokov od úmrtia básnika Vladimíra Holana. Film je dokumentom o živote tejto vzácnej postavy českej literatúry.

spiklenci.jpg

Spiklenci slasti (ČR - 1996)

Švankmajerovsky typická vizuálne bohatá snímka je čiernou groteskou životov šiestich hrdinov a ich bizarných úchyliek.
Film sa svojou témou aj spracovaním odlišuje od autorovej predchádzajúcej tvorby, pritom však nesie všetky znaky jeho vyhraneného štýlu. Švankmajer tu kladie väčší dôraz na hereckú akciu, avšak temer bez slov. Spinklenci slasti sa skladajú z epizód jednotlivých postáv, ktoré sú pospájané paralelnou montážou. A slasti samotnej predchádza veľmi namáhavá a obtiažna príprava k aktu, samo osebe bizarnému...

attheedge.jpg

Na hrane (Austrália - 1978)

Dokument o najvýznamnejšej austrálskej poetke Judith Wright

prechadzka.jpg

Prechádzka so slovami (Austrália - 2000)

Dokument o Romaine Moreton - austrálskej poetke domorodého pôvodu, kde hrá hlavnú úlohu jej vzťah k buši a prírode

vnutricloveka.jpg

Vnútri človeka (Taliansko - 2004)

boxer.jpg

Boxer (Taliansko - 2004)

mladydavid.jpg

Mladý David (Izrael - 2004)

dazdnabojisku.jpg

Dážď na bojisku (Izrael - 2004)

onegin.jpg

Onegin (GB, USA - 1999)

Moderná adaptácia Puškinovej klasiky o ľahkomyslenom Oneginovi a krásnej Tatiane. Onegin (Ralph Fiennes) trávi svoj život na večierkoch petrohradskej smotánky, kde sa zoznámi s Tatianou, ktorá mu vyzná lásku. Onegin ju chladne odmietne a odíde. Stretnú sa opäť až po rokoch a tentoraz je to Onegin, kto zahorí spaľujúcou láskou...

ruzovesny.jpg

Ružové sny (ČSSR - 1976)

Filmová mozaika krehkej lásky medzi vidieckym poštárom Jakubom a mladou Rómkou Jolanou, ktorých vzťah naráža na nepochopenie a predsudky okolia. Do filmového rozprávania sú originálnym spôsobom zakomponované sny a ich význam v živote. Dušan Hanák bol za Ružové sny boli ocenený na mnohých festivaloch.

iris.jpg

Iris (GB, USA - 2001)

Oskarom ocenený skutočný príbeh dramatickej celoživotnej lásky medzi spisovateľkou Iris Murdochovou a Johnom Bayelom, ktorý napísal scenár k filmu. Snímok získal taktiež Zlatý Glóbus pre Jima Braodbenta, cenu z Berlinale a rad ďalších ocenení.

hodiny.jpg

Hodiny (USA - 2002)

Jeden deň v živote troch žien obývajúcich tri rôzne časopriestory. Deň keď Virginia Woolfová píše "Pani Dallowayovú", knihu, ktorá popisuje jeden deň... Jeden deň, ktorý ponúka meditáciu nad neistotami aj bolestnými víťazstvami modernej feminity, nad pochybnosťami žien ohľadne sebarealizácie v práci aj v súkromí, nad milostnými putami hlavnej hrdinky k mužom aj ženám. Nicole Kidmanová získala za svoj výkon Oscara i Zlatý Glóbus.

kraskadna.jpg

Kráska dňa (Francúzsko - 1967)

Mág Buňuel pospájal v sonde do podvedomia modernej ženy útržky snov, predstáv a reality a vytvoril tak výnimočnú surrealistickú víziu.
Jeden z najdômyselnejších prienikov do života súčasného človeka, kde sa režisér na príbehu mladej ženy snaží ukázať morálku spoločnosti. Film získal v roku 1967 Zlatého leva na MFF v Benátkach.

Tanec

love.jpg

Love in bilingual motion (SK/UK)

multimedia performance inspired by the poems of contemporary Slovak and British authors. The full lenght evening piece is actively created by the artists of different art fields: dance, poetry, video-design, music and fine arts. The basic part of the project is an active transaction between the artists of very different background - national, cultural, artistic. Love In Motion dance and poetry performance embodies the word via its permanent visual or audio presence in movement, with a great help of computer graphics, too. Love In Motion belongs to unique art events not only in Slovakia.

choreografia: Matthew Hawkins (Veľká Británia) námet: Peter Šulej výber poézie: Martin Solotruk, Peter Šulej autori poézie: Owen Sheers, Fionna Sampson, Clare Pollard (Veľká Británia), Michal Habaj, Ivan Kolenič, Katarína Kucbelová, Martin Solotruk, Peter Šulej tanec: Libuša Bachratá, Renáta Bubniaková, Monika Caunerová, Daniel Raček, Peter Šavel, Anna Sedlačková hudba: Ľubomír Burgr kostýmy: Jana Sedlačková VJ: Ján Šicko svetelný dizajn: Peter Janků produkcia: Petra Fornayová asistent produkcie: Zuzana Dinková Asociácia súčasného tanca www.sucasnytanec.sk

rekasabo.jpg

Réka Sabó: Clearing the attic (HU)

"Pre mňa za mňa si zostaňte všetci doma, je mi to fuk. Ja nechcem byť milá. Nemám nič, ani len pekné slovo, aby som vás sem volala. Mám len v srdci veľkú túžbu zbaviť sa všetkého tohoto bordelu, všetkých tých stavebných panelov svojej zámerne zabednenej existencie. Hromadíme v sebe hory starého haraburdia a nosíme ich so sebou, stále viac unavení, tápajúc medzi troskami svojho života."

gyulaberger.jpg

Gyula Berger and friends´ dance theatre: Centre of the sound (HU)

Predstavenie Gyulu Bergera a Tanečného divadla priateľov, mladá spoločnosť láka divákov do skrytých, vnútorných sfér. Pozornosť sa vzbudzuje pôsobením zvukov a pohybov, čas a ticho vedú k mihotavej prítomnosti. Miešaním hrubosti a jemnosti, striedaním svetla a tmy nachádzame spoločné centrum, ktoré všetci nosíme vo vnútri.

Choreografia: Gyula Berger Tanec: Enikő Buday, Eszter Monojlovits, Zsuzsa Muraközy, György Vostenák Hudba: Zsolt Sőrés Kostýmy: Enikő Bodnár Projekt podporili: Ministerstvo kultúry MR, Budapeštiansky divadelný fond, Marland Ltd., www.tancelet.hu, www.szinhaz.hu, L1 Independent Dancers' Partnership

akoshargitai.jpg

Ákos Hargitai: Sentimental memory again (HU)

Neo-postmoderná niekoľkominútová tanečná fantázia predvádzaná v mierne opotrebovaných červených teplákoch zanechaných Scottom Welsom a hemžiaca sa nahými hruďami. Ak sa na tanec pozreme z teoretického pohľadu, medzi mnohými vyvstáva jedna otázka: kam sa súčasný tanec uberá? Odpoveď je prostá: Neviem. Keď sa poobzeráme okolo, zdá sa jasné, že už bola použitá každá myšlienka. Máme poňattie o tom, kam sa uberal Americký postmodernizmus pred štyridistami rokmi? Aj tu je odpoveď jasná: o ich umení vieme všetko. Takže čo nám zostáva tu v Európe, či presnejšie vo východnej Európe? Áno, uhádli ste opäť ľahkú odpoveď. Všetko.

Divadlo

morca.jpg

Morča (predstavenie divadla Skrat SK)

Sled smutno-smiešnych epizód o dvoch mužoch a dvoch ženách, ktorí sa pohybujú v začarovanom kruhu stereotypných vzťahov. Postavy sa snažia o zblíženie, a zároveň sa obávajú, že by k nemu snáď aj mohlo dôjsť.

Koncerty

ahmed.jpg

Ridine Ahmed (HU)

Tkaní látek z vláken hlasů...? Pohled do přesýpajících se sklíček krasohledu...? Koncert pro jednu ženu a mnoho jejich hlasů - pomocí naživo tvořených a postupně na sebe vrstvených vokálů vznikají spirálovitě se rozvíjející skladby. Vystoupení bez instrumentálního doprovodu - jediným nástrojem večera bude lidský hlas. Ridina Ahmedová (1974) se několik let věnovala jazzu, podílela se na projektu Floex (hudba označovaná jako pomezí taneční hudby, vážné hudby a jazzu - CD Pocustone v r. 2001), vytvořila hudbu k několika divadelním představením, v posledních letech se věnuje autorské tvorbě a vystupuje sama. V listopadu 2003 uvedla premiéru sólového projektu Hlasokraj, za nějž získala ocenění Next wave 2004 v kategorii Objev roku. Zajímá se o možnosti ženského hlasu jako samostatného, nedoprovázeného nástroje. http://www.wesmir.cz/hlasem

pozon.jpg

Požoň Sentimentál (SK)

Požoň sentimentál reaguje na bežné pachtenie za svetovými trendmi a napodobňovanie veľkomestského štýlu zdôrazňovaním domácej malomestskej tradície. Na arogantne elitársky prístup klasickej Novej hudby, neočakávajúcej širšie publikum, odpovedá ústretovosťou voči prostým poslucháčom, ktorí si svoje obľúbené známe melódie môžu vypočuť aj v recyklovanej podobe. Namiesto nadľudskej virtuozite či konceptuálnemu diletantstvu ponúka zrejmú radosť z hry, z jednoduchého muzicírovania a namiesto programovému odmietania všetkého starého akceptáciu tzv. prekonaných štýlov minulých období a ich integráciu do vlastného prejavu.

blaqmummy.jpg

Blaq Mummy (CZ/USA/UA)

Kapelu Blaq Mummy opisujú na portáli livejournal.com ako "egyptskú metalovú príšeru, ktorá máva trumpetou a thereminom". Blaq Mummy, známa aj ako pražská proto-postpunková skupina z planéty X, poháňaná všeobjímajúcou láskou a rozsiahlym ničením", je mnohonárodným združením muzikantov z USA, Ukrajiny a Čiech. Táto kapela, ktorá vyznáva poetickú prezentáciu surovej sily, začala svoju činnosť v predvečer Sviatku pozostalých v roku 1996. To je aj dôvod, prečo jej členovia vystupujú v rôznych maskách, aj keď sú to niekedy ich skutočné tváre. Prvé CD kapely nazvané Anonymný sarkofág vyšlo tento rok

burgr.jpg

Ľubomír Burgr (SK)

Ľubomír Burgr, hudobník, herec, člen hudobnej formácie Požoň sentimentál a zakladateľ legendárnej skupiny Ali Ibn Rašid hrá svoje nové skladby.

fornayova.jpg

Petra Fornayová (SK)

Zhudobnené básne Petra Šuleja v podaní Petry Fornayovej

mojzisova.jpg

Zuzana Mojžišová a Pacora Trio (SK)

Zuzana Mojžišová začínala s hudbou v štýle world a etno už v roku 2000 v projekte JEJ DRUŽINA. Od začiatku bolo jej snahou pokúsiť sa posunúť slovenskú ľudovú hudbu do nových dimenzií vzhľadom na súčasné hudobné prostredie, v ktorom sa stierajú hranice rockovej, jazzovej či folkovej hudby. Počas päťročného pôsobenia na scéne world music spolupracovala s hudobníkmi z rozličných hudobných žánrov /R.Andris, M.Bartoň , A.Béreš, M.Béreš, J.Kružliak, I.Sabo, S.Palúch, J.Hittrich a ďalší/. Vo vydavateľstve Slovenského rozhlasu jej vyšli 3 CD nosiče /"JEJ DRUŽINA", "Zuzana Mojžišová a jej družina", "Zuzana Mojžišová"/. Tretí aktuálny album nahrala Zuzana s hviezdnym muzikantským obsadením /R.Andris, J.Burian, S.Palúch, O.Rózsa, A.Šeban, M.Valihora,../. Tento titul si vyslúžil maximálne ocenenia recenzentov, fanúšikov v rámci predajnosti a získal 4 nominácie a 2 ceny IFPI AUREL 2004. Na jar roku 2005 s touto all-stars zostavou úspešne absolvovala koncertné turné, ktoré vrcholilo vystúpením v Cargo klube v Londýne. Keďže sa však svet koncertovania nie vždy skladá len z "veľkých elektrifikovaných hraní" v poslednom období vzniká aj tzv. koncertná akustická zostava. Formácia Pacora Trio v zložení Stano Palúch - husle, Marcel Comendant - cimbal a Róbert Ragan - kontrabas doplnená o Zuzanin spev a Rasťove Andrisove "fúkacie ľudové nástroje" dokonale spĺňa požiadavky takejto akustickej ethno zostavy. Zuzanin projekt sa tak rozrástol o ďalšie skvelé muzikantské mená a tým aj možnosti koncertovania na pódiách ethno-world, rock, folk a jazz scény. Viac info na www.zuzanamojzisova.sk a www.pacoratrio.sk