Ars Poetica 2006

marcin-baran.jpg Marcin Baran (PL) je básnik a literárny kritik, autor deviatich básnických kníh, editor dvoch antológií poézie, vrátane biligválnej antológie súčasnej poľskej poézie publikovanej v USA pod názvom Mäsožravý chlapec, mäsožravý vták (Carnivorous Boy, Carnivorous Bird, 2004). Žije v Krakove, v Poľsku.
agda-bavi-pain.jpgAgda Bavi Pain (SK) je košický autor tureckého pôvodu, spisovateľ, scenárista a spevák zakázanej skupiny Liter Gena pôsobiaci pod rôznymi umeleckými menami a značkami. Je členom redakčného kruhu časopisu Revue Aktuálnej Kultúry, publikuje prózu, poéziu a kritiku v tlači, rozhlase a televízii doma aj v zahraničí. Okrem literatúry sa venuje filmovej, televíznej a divadelnej tvorbe, reklame či komerčnej televíznej zábave, naposledy scenáristicky spolupracoval na Slovensko hľadá Superstar (slovenská verzia speváckej show Idols spoločnosti FremantleMedia). Uvedené básne pochádzajú z prvej okultistickej zbierky poézie na Slovensku Kosť & Koža (2002) a z pripravovanej zbierky egoterických básní Rytier bez baasne a Hany.
elisa-biagini.jpgElisa Biagini (I) učila taliančinu na Rutgers University v USA, kde získala aj PhD., na Gettysburg College, Barnard College-Columbia University, New York University a v Taliansku na Pepperdine University. Jej poézia, talianska aj anglická, bola publikovaná v mnohých talianskych I amerických časopisoch. Vydala tri básnické zbierky, naposledy dvojjazyčne Corpo-Cleaning the house (2003), a jej texty sa objavujú aj v mnohých antológiách, ako napr. VI Quaderno di poesia italiana (1998) alebo L'opera comune (1999). Prekladá z angličtiny, predovšetkým súčasnú americkú poéziu. Jej posledná zbierka poézie L'ospite vychádza koncom tohoto roka.
jana-bodnarova.jpgJana Bodnárová (SK) pochádza z Jakubovian pri Liptovskom Mikuláš. Študovala vedu o výtvarnom umení na FiF UK v Bratislave. Pracuje ako spisovateľka, vydavateľka a historička umenia v slobodnom povolaní. Vydala 16 prozaických a básnických kníh pre dospelých a deti, za ktoré získala niekoľko cien. Niektoré z jej básní, poviedok i hier boli preložené do viacerých európskych jazykov a do hindštiny. Do angličtiny bola preložená hra Lampiónový sprievod, v Poľsku jej vyšla kniha próz bleskosvetlo/bleskotma (1997). Slovenský rozhlas zrealizoval 11 jej rozhlasových hier pre dospelých, deti a mládež, STV zrealizovala televízne filmy podľa jej scenárov Smutný valčík a Fragmenty z malomesta. Jej divadelná hry Spiace mesto, Koroh a Nohy boli v roku 1990 publikovaná ako privátna tlač. Za hru Kurz orientálneho tanca získala 1. cenu v súťaži Dráma 2004 a hra bola uvedená v SND v roku 2006. Napísala poému Terra Nova (1991) a básnickú zbierku Še-po-ty (1995). Príležitostne sa venuje video performance ako vizuálnej poézii, pričom celú jej tvorbu možno považovať za výrazne ovplyvnenú výtvarným umením.
ciaran-carson.jpgCiaran Carson (GB) sa narodil v Belfaste, kde stále žije. V roku 2003 bol vymenovaný za profesora poézie a riaditeľa Centra Seamusa Heaneyho na Queen's University v Belfaste. Je autorom deviatich básnických zbierok, vrátane titulov ako The Irish for No, Belfast Confetti, (Čo je írske nie, Belfastské konfety) a The Twelfth of Never (Dvanásta nikdy). K jeho najnovším dielam patria štyri knihy prózy, vrátane románu Shamrock Tea (Čaj ďatelín), ktorý bol nominovaný na prestížnu Booker Prize. Carson získal viacero literárnych cien, vrátane Írskej ceny za literatúru udeľovanú denníkom Irish Times a Ceny T.S. Eliota. Jeho preklad Danteho Pekla (2002) bol ocenený cenou Oxford Weidenfeld Translation Prize.
cockburn.jpgKen Cockburn (GB) sa narodil v meste Kirkcaldy v roku 1960. Vyštudoval francúzštinu a nemčinu na univerzite v Aberdeene a divadelnú vedu na University College v Cardiffe. V rokoch 1996 až 2004 pracoval v Škótskej knižnici poézie v Edinburgu ako knihovník a zástupca riaditeľa. Jeho prvá zbierka básní s názvom Souvenirs and Homelands (Suveníry z rodnej hrudy) bola zaradená do užšieho zoznamu kandidátov na ocenenie Saltire Award v roku 1998. Poetická sekvencia „na predsádke...: knižnej police" bola v roku 2003 nominovaná na cenu Deric Bolton Long Poem Award. Cockburn preložil diela viacerých nemeckých básnikov vrátane Goetheho, Fontana a Celana, ale aj súčasných autorov, napr. Arne Rautenberga, Christine Marendonovej a Rudolfa Bussmana.
sabine-eschgfaller.jpgSabine Eschgfäller (A) pochádza z Merana v Taliansku. V rokoch 1995–1999 študovala históriu a germanistiku na univerzite v Innsbrucku. Píše básne, prózu a literárnovedné eseje. V roku 1998 získala literárne štipendium tirolského Schwazu a stala sa oficiálnou autorkou tohto mesta (Schwazer Stadtschreiberin). Zúčastnila sa finále najvýznamnejšej lyrickej súťaže pre mladých autorov v nemeckej jazykovej oblasti Leonce-und-Lena-Preis v Darmstadtu. Publikovala v literárnych časopisoch v Rakúsku a Nemecku. Debutovala dvojjazyčnou zbierkou řečeno do kouta / in die ecke gesprochen (2005). V roku 2006 vychádza rozsiahly výber z jej lyriky skús vážiť slová (versuch die worte zu wiegen). Od roku 2001 pôsobí ako rakúska lektorka na Katedre germanistiky Univerzity Palackého v Olomouci.
kersten-flenter.jpgKersten Flenter (D) žije so svojou ženou, synom, psom a mačkou v Hannoveri ako autor na voľnej nohe. Píše aj pre rozhlas a hannoverské noviny. Od roku 1993 vydal desať samostatných kníh básní, poviedok a románov, absolvoval viac ako 350 čítačiek. Je štipendistom Künstlerwohnung 2004, získal prvú cenu PEN-u za rok 2005, je členom hannoverskej prvej literárnej scény OraL – Organisation für angewandte Literatur a iniciátorom projektu Urban Electronic Poetry. V roku 2004 bol jediným nemeckým hosťom na Canadian Spoken Wordlympics v Ottawe.
leontia-flynn.jpgLeontia Flynn (GB) sa narodila v okrese Down v Severnom Írsku. Je laureátkou ceny Erica Gregoryho z roku 2001 a jej prvú zbierku s názvom These Days (Dnešné dni) v roku 2004 vydalo vydavateľstvo Jonathan Cape. Táto zbierka získala ocenenie Forward Prize za najlepšiu prvotinu a bola nominovaná na Whitbread Prize. Leontia Flynn získala doktorát z literatúry na Queen´s University v Belfaste, kde v súčasnosti žije a pracuje na svojej druhej zbierke básní.
darek-foks.jpgDarek Foks (PL) je básnik, prozaik, scenárista a redaktor. Študoval literárnu vedu na varšavskej Divadelnej akadémii a scenáristiku na Filmovej škole v Lodži. Pracoval aj ako redaktor časopisu Literatura na Świecie. Je autorom básnických zbierok Básne o holičoch (Wiersze o fryzjerach,1994), za ktorú získal hlavnú cenu kultového časopisu bruLion, Majstrovský žalospev (Misterny tren,1997), Sonet cesty (Sonet drogi, 2000) a v roku 2005 vydal výber básní z obdobia rokov 1987 – 1997 pod názvom Preceňovanie máp (Przecena map). Je tiež autorom prozaických kníh. V krátkom čase má vyjsť jeho nová zbierka básní Rozhodnutia z Maastrichtu (Ustalenia z Maastricht) a román Kebab Meister. Jeho texty boli preložené a publikované v časopisoch a antológiách vo viacerých krajinách sveta. Dvakrát bol nominovaný do literárneho Pasu Politiky. Trikrát získal štipendium ministra kultúry Poľskej republiky. Býva v Skierniewicach. Pracuje v redakcii varšavskej Twórczości, najstaršieho poľského literárneho časopisu.

sylvia-geist.jpgSylvia Geist (D) pochádza z Berlína, od roku 1989 žije a pracuje v Hannoveri. Vyštudovala chémiu, germanistiku a dejiny umenia na TU Berlín. Od začiatku 90-tych rokov sa ako sprostredkovateľka venuje stredoeurópskej poézii, a to v rámci trojročného cyklu seminárov a literárnych podujatí na Vysokej odbornej škole v Hannoveri, ale aj vydávaním antológií venovaných jednotlivým stredoeurópskym literatúram. Jej prebásnenia ruskej, slovenskej a anglickej lyriky boli publikované v niekoľkých antológiách a renomovaných časopisoch. Debutovala v roku 1997 básnickou zbierkou Ráno modré zviera (Morgen Blaues Tier), nasledovali Neeuklidovská cesta (Nichteuklidische Reise, 1998); Okolie oka (Die Umgebung des Auges, 2004) a vydanie v edícii Kniha spoločného čítania (Mitlesebuch, 2006). Získala viaceré ocenenia, napr. Niedersächsischen Literaturförderpreis (1998), Lyrikpreis Meran (2002), pobytové štipendium Künstlerhaus Edenkoben (2006), ako aj ročné štipendium spolkového štátu Dolné Sasko (2006).

Viac informácii o autorke (v angličtine) na Ars Poetica European Poetry Forum ars-poetica-epf-logo.jpg

peter-gizzi.jpgPeter Gizzi (USA) vyrastal v Pittsfielde, v Massachusetts. Vydal básnické zbierky Niektoré hodnoty krajiny a počasia (Some Values of Landscape and Weather, 2003), Umelé srdce (Artificial Heart,1998) a Periplum (1992). V roku 2004 mu v Británii opätovne vydali jeho debut aj so 60-timi stranami raných a dovtedy nepublikovaných pod názvom Periplum a iné básne 1987-92 (Periplum and other poems, 1987-92). Boli mu udelené umelecké granty inštitúciami ako The Fund for Poetry (1993), Rex Foundation (1994), the Howard Foundation (1998), The Foundation for Contemporary Performance Arts (1999) a The John Simon Guggenheim Memorial Foundation (2005). V roku 1994 získal od Akadémie amerických básnikov cenu Lavan Younger Poet Award. Študoval na New York University, Brown University, a na The State University of New York v Buffale. V súčasnosti učí na University of Massachusetts v Amherste.
paul-grattan.jpgPaul Grattan (GB) po získaní magisterského diplomu z kreatívneho písania na univerzite v Lancasteri (v špeciálnom Programe poézie, pod vedením Jamesa Simmonsa) sa presťahoval do Belfastu, kde sa stal externým spisovateľom pre štúdiá Flax, umelecké združenie so sídlom na Crumlin Road. Posledných jedenásť rokov žije a pracuje v Severnom Írsku, pričom jeho domovom je najmä Belfast. Grattanovu prvú zbierku s názvom Koniec Napoleonovho nosa (The End of Napoleon's Nose) vydal Edinburgh Review v októbri 2002. Publikoval v početných periodikách a antológiách (napr. The New Irish Poets (Bloodaxe)). Grattan nedávno dokončil prácu na scenári k dokumentárnemu filmu Guinness-Size Me. Druhá zbierka poézie s názvom Schroedingerov bochník (Schroedinger's Bap) vyjde v roku 2006.
otto-grundstrom.jpgOtto Grundström (FIN) je fínsky básnik a hudobník. Od roku 1997 študoval latinskú a klasickú literatúru, komparatívnu religionistiku a dejiny umenia na Helsinskej univerzite. Prvú básnickú knihu Tähtiotsa (Hviezdne obočie) publikoval vo februári 2005 a ďalšia, Pan Therion, vyjde tento rok. Debut bol nominovaný do súťaže o najlepšiu knihu roka 2005, organizovanej najvýznamnejšími fínskymi novinami Helsingin Sanomat. Nejde o tradičnú zbierku poézie, možno ju skôr označiť za príbeh v poetickej forme, ktorý opisuje mentálnu cestu rozprávača od narcizmu až k uplatneniu zodpovednosti, ako aj nemožnosť skutočného pochopenia druhých. V 90-tych rokoch sa Grumdström profiloval ako vokalista a dvorný textár skupiny Tehosekoitin(Mixér). V súčasnosti žije v Helsinkách.
andrej-chadanovic.jpgAndrej Chadanovič (BY) je bieloruský básnik, prekladateľ a esejista. Autor štyroch básnických kníh (Staryja viershy, 2003; Listy z-pad koudry, 2004; Bieloruské limeriky, 2005; Z Bieloruska z lásky, 2005). Prekladá z angličtiny, francúštiny, poľštiny, ruštiny a ukrajinčiny. Prednáša literatúru na Bieloruskej štátnej univerzite a Bieloruskom národnom lyceum humanitných vied. Vedie prekladový workshop na Bieloruskom kolégiu v Minsku a organizuje literárnu súťaž Ya Maju Tvor pre školákov. Chadanovičove básne boli preložené do angličtiny, nemčiny, lotyštiny, poľštiny a ukrajinčiny.
tobias-jirous.jpgTobiáš Jirous (CZ) je spisovateľ, novinár, režisér, herec a hudobník. Narodil sa v disidentskej rodine. Vyučil sa za záhradníka, ale túto zručnosť našťastie nemusel uplatňovať dlho. Po 1989 pracoval ako reportér Českého rozhlasu, neskôr ako redaktor Českého spisovateľa, riaditeľ Galérie Behémot a producent Galérie Rudolfinum. V roku 2003 nastúpil do Českej televízie, kde režíroval reláciu Paskvil. Dnes žije voľnej nohe a publikuje v časopisoch. Je autorom dvoch básnických zbierok: Slova pro bílý papír (1992); Zakončený deník (1997); dvoch antológií poézie: Kroky ze tmy (1996); S tebou sám (2005), dvoch poviedkových súborov a jedného románu. Hral v niekoľkých filmoch, vydal niekoľko albumov ako člen hudobnej skupiny DG 307 a jeden sólový album. V súčasnosti vystupuje so skupinou The Models.
brian-johnstone.jpgBrian Johnstone (GB) je autorom dvoch menších publikácií a jednej výberovej zbierky poézie, vrátane titulov Ticho jašteríc (The Lizard Silence, 1996) a Jasný smer (The Lizard Silence, 2004). Vydanie jeho druhej zbierky s názvom Kniha osobných vecí (The Book of Belongings) je plánované na rok 2007. Dielo Briana Johnstona bolo publikované vo Veľkej Británii, v USA a vo viacerých európskych krajinách; viaceré z nich boli preložené do katalánčiny, švédčiny, poľštiny a litovčiny. V roku 2003 získal ocenenie za poéziu na festivale Fringe v Edinburghu a v roku 2000 sa stal víťazom The National Poetry Competition. V súčasnosti pracuje aj ako riaditeľ škótskeho festivalu poézie StAnza.
armelle-leclercq.jpgArmelle Leclercq (F) sa špecializuje na stredovek Jej prvá zbierka Veľa kriku pre nič (Pataquès) vyšla v roku 2005. Publikovala básne vo viacerých časopisoch vo Francúzsku (A l'Index, Les Citadelles, Contre-allées, Ecrit(s) du Nord, Moriturus, Poésie/première, La Polygraphe, Sarrazine, Triages) a vo Švajčiarsku (La Revue de Belles-Lettres – Revue beletrie). Podielala sa na antológii 49 básnikov, kolektív (49 poètes, un collectif, 2004).
roger-lecomte.jpgRoger Lecomte (F) žije v Nice. Získal titul bakalár umenia a učí francúzštinu na strednej škole. Spolu s Philippom Démeronom založili v roku 1996 časopis Les Citadelles, ktorý poskytuje priestor nielen francúzskym, ale aj zahraničným básnikom. Už niekoľko rokov Roger s priateľmi realizuje performance spájajúce poéziu a spievaný text. Publikoval dve zbierky poézie: Asfaltová pamäť (Memoire d'asphalte, 1989) and Pieseň leguána na pouličnej lampe (Chanson de l' Iguane sur un Réverbère, 2005).
peter-macsovszky.jpgPeter Macsovszky (SK) sa narodil v Nových Zámkoch. Študoval na gymnáziu v Nových Zámkoch (1981–1985) a na Pedagogickej fakulte v Nitre odbor slovenský jazyk – výtvarná výchova (1986–1991) a angličtina (1989–1992). Pracoval ako ošetrovateľ, redaktor (Dotyky, kultúrne prílohy týždenníkov Slovo a Hospodárske noviny aj.) a učiteľ, bol zamestnaný v Encyklopedickom ústave SAV, ako strihač upútaviek v súkromnej televízii a „copywriter" v reklamní agentúre. V rámci International Writers Programme absolvoval trojmesačný študijný pobyt v USA (1997). Jeho diela boli časopisecky preložené do angličtiny, češtiny, maďarčiny, nemčiny, poľštiny a slovenčiny. Sám prekladá z maďarčiny a angličtiny. V slovenčine vyšli jeho prózy Frustraeón (2000), Fabrikóma (2002), Tanec pochybností (2003), Lešenie a laná (2004), Klebetromán (spolu s Denisou Fulmekovou, 2004) a zbierky poézie Strach z utópie (1994, druhé, doplnené vydanie 2000), Ambit (1995), Amnézia (bibliofílie, 1995), pod pseudonymom Petra Malúchová: Súmrak cudnosti (1996), Cvičná pitva (1997), Sangaku (1998), Súmračná reč (1999), Generator X: Hmlovina (společně s A. Hablákom, M. Habajom, P. Šulejom, 1999), Gestika (2001) a naposledy Klišémantra (2005).
marija-martysevic.jpgMarija Martysevič (BY) sa narodila v Minsku, v bývalom ZSSR. Na Bieloruskej štátnej univerzite vyštudovala filológiu. V roku 2005 získala titul bakalára v odboroch filozofia a bieloruská literatúra. V súčasne postgraduálne študuje literárnu teóriu. Je poetkou, esejistkou, ale v prvom rade prekladateľkou z češtiny (Antonín Bajaja, Jiří Kolář, Jachim Topal), angličtiny (Edward Lear), poľštiny (Konstanty Ildefons Gałczyński, Bolesław Leśmian), ruštiny (Иосиф Бродский, Борис Гребенщиков) a ukrajinčiny (Сергій Жадан, Віктор Неборак). Prispieva časopisu CD_MAG, žije v Minsku, v Bielorusku.
peter-milcak.jpgPeter Milčák (SK) je básnik, editor a prekladateľ. Vydal básnické zbierky Záprah pred zimou (1989) a Prípravná čiara 57/ Preparation Line 57 (2005). V roku 1991 založil vydavateľstvo Modrý Peter, ktoré sa venuje najmä vydávaniu pôvodnej slovenskej poézie. Edične pripravil a vydal antológie súčasnej slovenskej poézie v angličtine (Not Waiting for Miracles, 1993), v nemčine (Blauer Berg mit Höhle, 1994), vo francúzštine (Les Jeux Charmants de l'Aristocratie, 1996) a v poľštine (Pisanie, 2006) a v spolupráci s anglickým vydavateľstvom Bloodaxe Books výber z básní M. Válka (The Ground Beneath Our Feet, 1996). Preložil výber z básní Matthewa Sweeneyho (1998) a Kennetha Patchena (2006). V rokoch 1999 až 2002 žil v kanadskej Mississauge, kde vo vydavateľstve Modrý Peter Publishers vydal výbery z tvorby básnikov (I. Štrpka, I. Osojnik, J. Skácel, J. Buzássy) v rámci edície Contemporary European Poetry. V súčasnosti pôsobí ako lektor na Varšavskej univerzite v Poľsku, kde vedie semináre zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry.
simona-rackova.jpgSimona Racková (CZ) pochádza z Prahy. Vyštudovala český jazyk a literatúru na Filozofickej fakulte UK. Básne publikovala v niekoľkých almanachoch a v časopise Tvar, kde vyšla aj časť rukopisnej zbierky Přítelkyně. Pracuje ako editorka, venuje sa flamencu a latinskoamerickým tancom.
Olja Savičević Ivančević (HR) pochádza zo Splitu. Práve dokončuje magisterské štúdium v odbore chorvátsky jazyk a literatúra na univerzite humanitných vied v Zadare. Píše poéziu, krátke prózy, eseje a venuje sa aj literárnej kritike. Je editorkou niekoľkých almanachov mladej poézie a taktiež chorvátskej časti antológie On the third square, prezentujúcej mladých autorov z Bosny a Hercegoviny, Chorvátska a Srbska a Čiernej hory. Už od detstva bola jej poetická i prozaická tvorba ohodnocovaná mnohými cenami. Prvá zbierka poézie Bude to hrozné, až vyrastiem (Biće strašno kad ja porastem, 1988) jej vyšla ako 14-ročnej. Nasledovali básnické knihy Forever children (Vječna djeca,1993) a Ženské písmo (Žensko pismo, 1999). Prvá zbierka poviedok Rozosmiať psa (2006) bola ocenená ako najlepší rukopis spomedzi autorov do tridsaťpäť rokov. V roku 2006 jej vychádza aj zbierka poézie Soundtrack pre čiernych pasažierov. Mnohé z jej básní boli preložené do angličtiny a češtiny.
valeri-scherstjanoi.jpgValeri Scherstjanoi (RUS/D) sa narodil v ZSSR. Študoval literatúru a germanistiku a Štátnej uviverzite v Krasnodarsku. Od roku 1981 žije a pracuje v Berlíne ako soundpoet, píše rozhlasové hry a venuje sa aj výtvarnému umeniu. Prednáša a performuje na mnohých festivaloch v Nemecku aj v zahraničí. Vo svojjich básňach vyvinul vlastný systém symbolov (Scribentisms). Čerpá predovšetkým z ruského futurizmu. Je autorom knihy Tango s kravami. Antológia ruskej zvukovaj poézie do začiatku 20. storočia (Tango mit Kühen. Anthologie der russischen Lautpoesie zu Beginn des 20.Jahrhunderts, 1998).
xochil-a-schutz.jpgXóchil A. Schütz (D) je spisovateľka, performatívna poetka. Publikovala množstvo prozaických a poetických diel v časopisoch, novinách, antológiách internetových magazínoch a na CDčkach. Od roku 2000 mala niekoľko čítačiek a poetických vystúpení v mnohých európskych mestách, rozhlasové a televízne vysielania v rámci literárnych či hudobných festivalov, knižných veľtrhov a súťaží v poetry slam. V roku 2004 získala štipendium na poéziu v Literaturhaus Berlín, autorské štipendium Berlínskeho senátu. V roku 2005 dostala ocenenie Filmového múzea Berlín v rámci súťaže krátkych krimipríbehov, ako aj v rámci German International Poetry Slam 2005. Žije v Hamburgu.
endre-szkarosi.jpgEndre Szkárosi (H) je profesorom literatúry na Univerzite ELTE v Budapešti. Publikoval veľké množstvo štúdií v maďarských i zahraničných časopisoch, učil na mnohých univerzitách (Rím, Quebec, Pavia, Florenci, Turín, Paríž a i.) a pravidelne sa zúčastňuje medzinárodných vedeckých konferencií. Publikoval básne, kritické eseje, participoval na rôznych divadelných experimentoch, skomponoval množstvo hudobných diel, ako aj sound poetry, pripravil mnoho „básní-plastík", vizuálnych básní a poetických inštalácií, pričom tieto aktivity označuje ako „transpoézia" či „priestorová poézia". Založil niekoľko divadelných a umeleckých skupín. Publikoval mnoho kníh, CD-čiek, katalógov, videopoém, zorganizoval niekoľko národých i medzinárodných festivalov. Desať rokov každý mesiac pripravoval vlastný sound art magazín v maďarskom rozhlase. V roku 2005 sa vrátil k spolupráci so zoskupením Konnektor & Bernhothy na novom projekte, elektronickej multimediálnej poetickej koncertnej show.
krisztina-toth.jpgKrisztina Tóth (H) je poetka, nositeľka niekoľkých ocenení vrátane Gravesovej ceny (1996), Ceny Tibora Déryho (1996) a Ceny Attilu Józsefa (2000). Jej básne boli preložené do mnohých jazykov. Jej poézia je intenzívne spätá s rôznymi maďarskými i európskymi básnickými tradíciami (prekladá francúzsku poéziu), jej poetický hlas je subtílnou kombináciou silných vizuálnych prvkov, intelektuálnych reflexií a veľmi empatického, často ironického dôrazu na scény, konflikty a postavy z každodenného sveta. Krisztina Tóth žije v Budapešti, kde okrem písania a prekladania poézie navrhuje a vyrába farebné okenné sklá.
agnieszka-wolny-hamkalo.jpgAgnieszka Wolny-Hamkalo (PL) je poetka, novinárka a performerka. Publikovala štyri básnické zbierky: Najžiadanejšia (Mocno poszukiwana, 1999), Rozbušky (Lonty, 2001), Gospel (2004), and Ani vo sne (Ani mi się śni, 2006). Jej básne sú súčasťou niekoľkých antológií mladej poľskej poézie a pravidelne publikuje v literárnych časopisoch. Ako performerka sa zameriava na textúry tela a poézie. Performovala v centre moderného umenia Zamek Ujazdowski, v klube Mozg, v Gallery Manhattan a v Entropia Gallery. Študovala kulturológiu a jej špecializáciou sú multimédiá a rodové štúdiá. V súčasnosti vedie kurz kreatívneho písania.

marc-woodworth.jpgMark Woodworth (USA) je redaktorom prestížneho štvrťročníka Salmagundi a riaditeľom New York State Summer Writers Institute na Skidmore College, kde učí na katedre angličtiny. Ženatý s fotografkou Emmou Dodge Hanson, s ktorou spolupracoval na knihe Solo. Žije v Saratoga Springs, v New Yorku. Jeho básne boli publikované v Paris Review, ako aj v ďalších časopisoch. V roku 2002 vydal básnickú zbierku Arkáda (Arcade).

Viac info o autorovi (v angličtine) na Ars Poetica European Poetry Forum ars-poetica-epf-logo.jpg

bohdan-zadura.jpgBohdan Zadura (PL) básnik, prozaik, literárny kritik, prekladateľ poézie z angličtiny, maďarčiny a ukrajinčiny pochádza z mesta Puławy. Je autorom viac ako desiatich zbierok poézie, troch románov, dvoch poviedkových kníh a niekoľkých literárnokritických publikácií. Po absolvovaní štúdia filozofie na Varšavskej Univerzite, pracoval v múzeu v Dolnom Kazimierzi. Neskôr bol literárnym vedúcim Lubelského divadla vízie a pohybu. Viac ako dvadsaťpäť rokov bol redaktorom štvrťročníka Akcent. Od jesene 2004 je šéfredaktorom mesačníka Twórczość, v ktorom od 1983 viedol rubriku prózy. V rokoch 2005 a 2006 vyšiel trojzväzkový výber z jeho poézie a taktiež dva zväzky prózy.