Ars Poetica 2008

Filmy

cleo.jpg

Andalúzsky pes

Un Chien Andalou, réžia: Luis Buñuel, Salvador Dalí, Francúzsko, 1929, 17 min. (nemý film)
Legendárny krátky film vytvorený v spolupráci Luisa Buñuela so Salvadorom Dalím, je surrealistickou kolážou s erotickou symbolikou, dodnes šokujúcou nielen záberom rozrezaného oka. Pre film je príznačná zvláštna, akoby halucinačná atmosféra, ktorá nenapĺňa predpoklad viazať rozprávanie do sústredených kauzálnych väzieb.

skrytypovab.jpg

Skrytý pôvab buržoázie

Francúzske znenie, české titulky

Film získal Oscara za najlepší neanglicky hovorený film. Absurdná groteska Luisa Buñuela so surrealistickými prvkami a satirickým podtónom parodujúcim život buržoáznej spoločnosti. Rozpráva o skupinke známych, ktorí sa chcú zísť na večeri, ale nóbl hrdinom opakovane ktosi alebo čosi v stretnutí bráni. Majstrovské podobenstvo nie je len karikatúrou politického gangsterstva a pokrytectva cirkvi, ale odhaľuje aj nenápadnú škaredosť konzumnej spoločnosti, z ktorej vymizol Boh a kde sloboda zdevalvovala do falošného zdania o tom, že je dovolené všetko na úkor druhých.

control.jpg

20.30 Control / GB / film / Nostalgia

Control, réžia: Anton Corbijn, Veľká Británia, 2007, 122 min.
anglické znenie, české titulky

Debut úspešného autora videoklipov Antona Corbijna rozpráva príbeh posledných siedmich rokov života Iana Curtisa, speváka legendárnych britských Joy Division, ktorí na konci 70-tych rokov spolu s ostatnými kapelami z Manchesteru definovali nový smer populárnej hudby. Kamera sleduje Curtisa od jeho prvých experimentov s drogami, cez založenie Joy Division až po jeho samovraždu v máji 1980.

festanca.jpg

17.00 Fest Anča Fičí / SVK / film / A4

Fest Anča Fičí ponúka výber najlepších filmov z medzinárodného festivalu animovaných filmov Fest Anča. Prináša filmy šialené, inteligentné, rafinované, úchylné, angažované, experimentálne, sarkastické, no v prvom rade animované. Keďže presne také si tu máte možnosť pozrieť len výnimočne. Sekcia obsahuje taktiež víťazné filmy medzinárodnej súťaže Anča award kde tretiu cenu získal nemecký film Naša nádherná príroda od Tomera Esheda, druhá cena poputuje streetartovému talianskému umelcovi vystupujúcemu pod pseudonymom Blu a filmu Muto, prvé miesto ostáva doma a patrí Ivane Šebestovej a filmu Štyri. Filmy sú určené pre dospelého diváka.

chlieb.jpg

17.00 Chlieb náš každodenný / AT / film / A4

Our Daily Bread, réžia: Nikolaus Geyrhalter, Rakúsko, 2005, 92 min.

Vitajte vo svete priemyselnej výroby potravín a chovu! Náš chlieb každodenný je širokospektrálna hodovacia tabuľa, nie vždy celkom ľahko stráviteľná, na ktorej sa my všetci zúčastňujeme. Čistý, puntičkársky a náročný filmový zážitok, ktorý umožňuje divákom vytvoriť si svoj vlastný názor.

ithaki.jpg

17.00 Ithaki / EG / film / A4

Ithaki, réžia: Ibráhím al-Batút, Egypt, 2005, 70 min.
arabské znenie, anglické titulky

Po skončení trójskej vojny sa Odysues, legendárny grécky bojovník vydáva na spiatočnú cestu do svojho domova do Itaki. Cesta, ktorá mala trvať dni, nakoniec trvala niekoľko rokov. V roku 1922, Konštantín P. Kavafí, alexandrijský básnik napísal báseň „Ithaki", ktorou je film inšpirovaný. Ithaki ponúka pohľad do života 15 ľudí, životy ktorých poznačila vojna, choroba a závislosť. Film je jedinečnou zmesou dokumentu a hraného filmu, čo len zvýrazňuje tenkú hranicu, ktorá existuje medzi realitou a fantáziou. Dej sa odohráva v dnešnej Káhire a film zachytáva radostné, smutné a frustrujúce momenty postáv, ktorých osudy sú navzájom prepletené.

kabinet.jpg

18.30 Kabinet doktora Caligariho / DE / film / Nostalgia

Das Cabinet des Dr. Caligari , Nemecko, 1919, réžia: Robert Wiene, 69 min.
nemý film, české titulky

Jeden z prvých a najzásadnejších filmov nemeckého filmového expresionizmu, umeleckého smeru ktorý vznikol v medzivojnovom období. Výrazne presahuje dobu svojho vzniku. Výtvarným pojatím a symbolikou smerujúcou do psychológie postav vniesol do filmu poetický rozmer, ktorý v tomto historickom momente stále ešte rannej kinematografie predstavoval vývojový stupeň prevratného významu. Hororové podobenstvo o manipulácii jedinca vyšinutým Dr. Caligarim, odrážalo po obsahovej stránke atmosféru doby a nástup Hitlera k moci.

kristoveroky.jpg

18.30 Kristove roky / SVK / film / Nostalgia

Kristove roky, réžia: Juraj Jakubisko, Slovensko, 1967, 93 min.

Bohato členená výpoveď o nástojčivej potrebe konečného rozhodnutia človeka na životnej križovatke. Hlavnými hrdinami sú dvaja bratia na rozhraní mládeneckého a mužného veku. Maliar Juraj, Slovák usadený v Prahe, si so skrývanou bezradnosťou uvedomuje, že dosiaľ žil naprázdno, vybíjajúc sa v hravých nezáväznostiach, bez pripustenia si nejakých povinností. Jurajov starší brat Andrej, letecký dôstojník, začína pochybovať, či sa hodí pre svoje povolanie a neistota je i zdrojom rozporov v jeho manželstve. Dej sa odohráva prevažne v bizarných pražských scenériách (schátralé domy pred zbúraním, stiesnené byty, otlčené steny, opotrebovaný nábytok), čomu je prispôsobené vizuálne riešenie – hrubozrnný čiernobiely obraz so zjavnou svetelnou preexponovanosťou.

neznybarbar.jpg

18.30 Nežný barbar / CZ / film / Nostalgia

Něžný barbar, réžia: Petr Koliha, Česko, 1989, 88 min.

Debut podľa „beletrizovanej monografie" B. Hrabala o Vladimírovi Boudníkovi (1924–1968). Tento výtvarný génius sa označoval za priekopníka explozionalizmu a tzv. aktívnej grafiky. Kvôli autenticite svojho bytia sa pre zasvätencov stal symbolom tvorivej slobody a nezlomnosti ľudského ducha. Svojimi názormi, postojmi, životom a tvorbou permanentne provokoval. Príbeh filmu zachytáva netradičné vzťahy a rýdze priateľstvo Vladimíra a jeho dvoch komplicov – Egona (Bondyho) a Doktora (Hrabala), „pivných frajerov", aktérov mnohých bizarných epizód, básniacich filozofov a spoločenských outsiderov, ktorí si napriek všetkým dobovým okolnostiam dokázali zachovať svoju autentickosť. Štylizovaná evokácia doby je v mnohom originálna, najvýznamnejšie však film poznamenali predstavitelia hlavných úloh: Boleslav Polívka, Jiří Menzel a Arnošt Goldflam.

rublev.jpg

19.30 Andrej Rublev / RUS / film / Nostalgia

Andrej Rubľov, Rusko, 1966, réžia: Andrej Tarkovskij, 174 min.
ČB, ruské znenie, české titulky

Historická freska o maliarovi ikon Andrejovi Rubľovovi je povahopisom Ruska 15. storočia – politicky i kultúrne neobyčajne vypätej, dogmatickej a asketickej doby, ktorá motivovala Rubľovove životné, náboženské a umelecké rozpory i jeho bolestné pochybnosti. Výpoveď o duchovnej sile a o prameňoch nezničiteľnej tvorivej energie sa vyznačuje výraznou epickosťou deja. Čiernobiely obraz je v mnohých pasážach silne výtvarne štylizovaný. Naturalisticky snímané prírodné scenérie, dedinské chalupy, chrámy v meste, zdanlivo staticky popisovaný život mužikov, mníchov a umelcov dotvárajú veľmi sugestívne ovzdušie doby. Ojedinelý opus v rámci historického žánru napĺňa jedno z Tarkovského kréd: „Umenie existuje výhradne preto, aby naprávalo svet."

rumi.jpg

17.00 Rumi – poézia islamu / Elzina pieseň / AT / film / A4

Rumi – Poesie des Islam, réžia: Houchang & Dariusch Allahyari, Rakúsko, 2007, 88 min.
nemecké znenie, anglické titulky

Film zobrazuje život, filozofiu a poéziu jedného z najdôležitejších básnikov a mystikov islamskej kultúrnej sféry Djalleledina Maulanu Rumiho (1207 to 1260). Stáročia intenzívne ovplyvňoval mysticizmus, poéziu a hudbu celého východného sveta.
film

Else´s Song, réžia: Michael Pfeifenberger, Rakúsko, 2007, 15 min.

nemecké znenie, anglické titulky

Tanečnica Wera Goldman a mladý izraelský hudobník Daniel Sinaisky predstavujú báseň žiakov Else Laskerovej Jerusalem. Sprevádzajú nás na snovej prechádzke dávnym mestom.

slepelasky.jpg

20.30 Štyri / Slepé lásky / SVK / film / Nostalgia

Štyri, réžia: Ivana Šebestová, Slovensko, 2007, 16 min. (animovaný film)

Príbeh filmu Štyri sa odohráva na sklonku jari 1937. Popoludnie dýcha nostalgickou atmosférou, obyvatelia ostrova sa prechádzajú po nábreží a očakávajú koncert populárnej speváčky. Prímorský vzduch sa mieša s parou lokomotív a škriekaním čajok. V tomto časopriestore sa pretínajú príbehy pilotky Hany, poštárky Evy, predavačky Lilith a speváčky Ariel. Všetky štyri sa stávajú súčasťou tragédie. Štyrikrát, zakaždým z pohľadu jednej zo žien, sledujeme priebeh nešťastia a zisťujeme, že hrdinky spája niečo oveľa mocnejšie ako obyčajná náhoda.

Slepé lásky, réžia: Juraj Lehotský, Slovensko, 2007, 77 min.

Nájsť si to pravé miesto naplnenia a šťastia na svete je veľakrát ťažké pre nás vidiacich, o to komplikovanejšia je táto cesta pre človeka nevidomého. Ich pohľad na svet je v mnohých veciach základný a čistý a často odkrýva „nevidené dimenzie", ktoré napovedajú, čo v skutočnosti šťastie znamená. Film rozpráva štyri príbehy o rôznych podobách lásky medzi nevidomými ľuďmi. Slepé lásky boli ocenené v Cannes 2008 cenou Art Cinema.

svatahora.jpg

La montaña sagrada. The Holy Mountain

réžia: Alejandro Jodorowsky. Mexiko/USA, 1973, 114 min.

anglické znenie, české titulky

Zástupca hnijúcej európskej spoločnosti, dieťa kokakolovej kultúry alebo latinskoamerický desperado? Alejandro Jodorowsky sa vydáva na púť na Posvätnú horu, pričom cestou borí všetky tabu. Sledujeme posvätné iniciačné dielo, ktoré spredmetňuje autorovu teóriu o zmene ľudstva prostredníctvom filmov. Tie môžu byť účinnejšie než LSD: Osvietia divákov a potom nastane nový veľký tresk. Dej filmu je pritom pomerne jednoduchý. Muž výrazne sa podobajúci na Ježiša Krista sa dostane do veže, kde ho prijme majster alchýmie a predstaví mu vládcov siedmich planét slnečnej sústavy. S nimi sa vydá na posvätnú horu, aby tam žijúcim siedmim mudrcom vyrvali tajomstvo nesmrteľnosti.

sylvia.jpg

17.00 Sylvia / USA / GB / film / A4

Sylvia, réžia: Christine Jeffs, USA/Veľká Británia, 2003, 109 min.
český dabing

Píše sa rok 1956. Sylvia Plath študuje na prestížnej anglickej univerzite v Cambridgi a píše svoje prvé literárne pokusy. Stretáva tu básnika Teda Hughesa a zrodí sa osudová láska, ktorá Sylviu sprevádza celým životom. Aj Ted najskôr podľahne romantickému vzťahu s ženou, ktorá rozumie jeho práci a obdivuje ju, ale po sobáši sa mnohé zmení. Sylvia chce odísť za matkou do Spojených štátov, Ted dáva prednosť životu v Anglicku, a navyše sa vracia ku svojim staromládeneckým návykom. Psychicky nevyrovnaná Sylvia nedokáže nevery milovaného muža prijať, ale zároveň ho do nich vháňa. Útechu hľadá v poézii a vo vlastnej tvorbe. Píše zbierku Ariel, ktorá dnes patrí k najčítanejším, ale sen o šťastí sa rozplýva... Filmový príbeh na pomedzí romance a tragédie poodhaľuje mýtus o legendárnej americkej spisovateľke a pripomína jednu z najničivejších osudových lások našej minulého storočia.

tyktoryzijes.jpg

18.30 Ty, ktorý žiješ / SWE / DE / FR / DEN / NOR / JAP / film / Nostalgia

Du levande, réžia: Roy Andersson, Švédsko/Nemecko/Francúzsko/Dánsko/Nórsko/Japonsko, 2007, 92 min.
švédske znenie, české titulky

Podobne ako preslávené Piesne z druhého poschodia sa aj ďalší film tohto režiséra zaoberá množstvom osudov rôznych postáv a postavičiek, ktoré na prvý pohľad navzájom nesúvisia. Fragmentárny, dekonštruovaný dej a otvorená dramaturgia rozprávania sa stavia proti všetkým tradičným pravidlám výstavby filmového príbehu. Andersson i v najnovšom filme ostáva verný svojmu typickému autorskému rukopisu: dekompozícia, ironický suchý humor, statické, výtvarne pôsobivé zábery, minimum dialógov, dôraz na (ne)herecký prejav. Banalitu zasadzuje do štylizovaného prostredia. Ty, ktorý žiješ je zatiaľ najzábavnejším filmom Roya Anderssona.

vtackovia.jpg

20.30 Vtáčkovia, siroty a blázni / SVK / FR / film / Nostalgia

Les Oiseaux, les Orphelins et les Fous, réžia: Juraj Jakubisko, Slovensko/Francúzsko, 1969, 78 min.

Mozaikovité, karnevalovo hravé podobenstvo s povestnou jakubiskovskou fantáziou a obrazovou eruptívnosťou. Rozprávanie je založené na obrazovo-asociačnom princípe s uvoľnenou epizodickou kompozíciou a hrou ako autorským princípom a životným postojom postáv. Protagonistami sú tri siroty, ktorých rodičia sa „navzájom povraždili". Traja opustení blázni, prežívajú v šialenom a škaredom svete len vďaka svojmu programovému bláznovstvu (ako droge), vďaka princípu hry, filozofii radosti a zážitku prítomného okamihu, happeningovej spontánnosti a recesii. V obrazovom stvárnení sú významné persifláže a parafrázy rozličných výtvarných diel. Režisér využíva citácie, paroduje lexikalizované významy a rúca autoritatívne mýty. Dvadsať rokov zakázaný film.

Koncerty

randalucia.jpg

RandaLucia /AT/ D / koncert

Rupert Huber (piano, laptop, electronika) patrí medzi priekopníkov drum'n'bassu a down tempa. Spolu s Richardom Dorfmeisterom založili vo Viedni na konci 90-tych rokov duo Tosca a hudba z ich album Suzuki obletela svet. Okrem dua Tosca vystupuje sólovo ako aj v rôznych projektoch. RandaLucia je hlavne o priestore. „Priestor je vhodné slovo pre moju hudbu. Virtuálny priestor zaznamenaných alebo tvorených zvukov, prenášaných do reálneho priestoru. Kombinácia notového záznamu a výrazu v danom zvukopriestore; nápad s megafónmi, ktoré predstavujú skutočnú osobu v miestnosti, hovoriace megafóny a práca s ladeným a temperovaným klavírom v skutočnom priestore. Moja práca a s hlasom a pre hlas indikuje moje chápanie groove a často aj jazyka."

ML-Philippsen (spev, elektronika, ruchy) je nemecký umelec usídlený v Berlíne, ktorý sa s obľubou pohybuje na hraniciach rôznych žánrov. Je neúnavným experimentátorom a hľadačom. Do svojich performancií vkladá okrem hudobných fragmentov divadelné prvky, výsledky sociologického výskumu, antropológie, umeleckej inštalácie a samozrejme poézie.

homemademutant.jpg

Home Made Mutant

Home Made Mutant je akustické zoskupenie vynikajúcich muzikantov združených okolo Maroša Hečka (Marcel Buntaj, Martin Gašpar, Vlado Šarišský a Martin Hasák). Acoustic clubbing je najvýstižnejším označením pre hudbu tejto formácie, ktorá subjektívnym spôsobom podáva pocity zo života jednotlivca ponoreného do víru modernej spoločnosti.

Home Made Mutant je podomácky vyrobený od samého začiatku trojicou Maroš Hečko, Marcel Buntaj a Martin Gašpar. Trilógia o láske a spolunažívaní je audiovizuálnym celkom, ktorého rozprávačom je muž v introvertnej polohe, ktorý z virtuálnej skrýše nevidený a nepočutý, nazerá na vzťahy okolo seba. Emotívne plochy iba naznačované až dadaistickými textami nechávajú poslucháča v priestore, v ktorom nie je miesto pre agresívne vyhlásenia. "Na sto percent tak napĺňa zákony azylu, v ktorom individualita človeka neohrozovaná masovým konzumom ostáva bez akejkoľvek konfrontácie s okolitým svetom", hovorí o podstate projektu jeho líder Maroš Hečko.

swietliki.jpg

Świetliki

Świetliki vznikli v októbri roku 1992 v Krakove. Debutovali v tom istom roku decembri na stretnutí básnikov Nahlas (Na Głos) a medzi prvými poslucháčmi boli Czeslaw Milosz a Wislawa Szymborska. Roku 1993 nahrali pre nezávislú firmu Music Corner svoj prvý album s názvom Koncentračná záhrada, ktorý vzbudil veľký záujem zo strany médií aj verejnosti. Na základe tohto úspechu bolia skupina pozvaná na opolský festival, kde naživo zahrala pred celým Poľskom. V novembri 1996 skupina vydala druhý album Cacy cacy fleischmaschine. Tento album bol nominovaný na ocenenie Frederyka '96 v kategóriách alternatívna hudba a básnická pieseň. Pozitívny ohlas získal aj nasledujúci album z júna roku 1999 s názvom Perly sviniam a na nahrávaní sa zúčastnil aj Mateusz Pospieszalski. Ďalší album Zlé medvede sa objavil roku 2001 a spolupracovali na ňom Kasia Nosowska a Lech Janerka. V roku 2005 skupina vydala Las putas melancólitas a ako právoplatný člen skupiny sa predstavil Bogusław Linda. Dielo z tohto albumu s názvom Filandia bolo nahrané za účasti sláčikového kvarteta Skupiny MoCarta a 30 týždnov sa držalo na top liste Tretieho programu Poľského rádia.

toth.jpg

Viktor Tóth

Viktor Tóth je jeden z najtalentovanejších saxofonistov novej generácie maďarských džezových hudobníkov. Jeho jedinečný zvuk sa dostáva do pohybu a je čím ďalej silnejší. Orientuje sa vo svete mainstreamu a štandardného džezu, ale jeho prístup je skôr experimentálny. Presahuje skôr do sféry komponovanej a slobodnej hudby, pričom hľadá svoj vlastný výraz. Je jedným z veľkých sľubov maďarskej džezovej scény. Tento mladý altovo-saxofónový hudobník teplých tónov mieša dedičstvo skvelých saxofonistov starých čias od Charlieho Parkera až po Johna Coltrana so svojím individuálnym výrazom a robí to s nákazlivou radosťou. Viktor Tóth hral na niekoľkých európskych hudobných festivaloch ako člen saxofónového kvarteta Road Six Sax a nahral album s kvartetom Equinox.