Ars Poetica 2018

adachi-tomomi-2.jpgTomomi Adači / Adachi (Japonsko) je vizuálny umelec, skladateľ, zvukový poet, výrobca hudobných nástrojov a performer. Oplýva všestranným štýlom a do svojich performance zvykne zakomponovať skladby vytvorené pomocou hlasu či elektroniky, zvukovú poéziu, improvizovanú či súčasnú hudbu. Súčasťou jeho tvorby boli aj site-specific skladby, skladby pre klasické telesá, chorálové skladby pre netrénovaných hudobníkov či sochársko-poetické diela, s ktorými sa prezentoval napríklad v hamburskom Bahnhof Museum, londýnskej Tate Modern, parížskom Centre Pompidou či na festivale poézie v Berlíne. V tvorbe využíva celú škálu materiálov: vlastnoručne robené fyzické rozhrania či inštrumenty, mozgové vlny, umelý satelit, texty z Twitteru, zlomeniny či dokonca paranormálne javy. Vydal albumy v hudobných vydavateľstvách Tzadik, Fontec, Omegapoint či Naya records. V roku 2012 hosťoval na rezidenčnom programe Artists-in-Berlin pod záštitou DAAD.

adachitomomi.com

ahti-risto.jpgRisto Ahti (Fínsko) sa narodil vo fínskom meste Lahti. Prvá zbierka poézie mu vyšla v roku 1967 a odvtedy má na konte vyše štyridsať kníh – eseje, básne, dva romány a niekoľko prekladov zo švédčiny a angličtiny. Jeho poézia bola preložená do 19 jazykov, o poézii vyučoval na školách vo Fínsku, Anglicku, USA, Španielsku, Francúzsku, Švédsku či dokonca Prahe. Získal väčšinu fínskych básnických cien či štipendií, je čestným profesorom umenia a prednedávnom mu Univerzita Tampere udelila titul čestného doktora.
aichinger-renate-c-reinhard-werner.jpgRenate Aichinger (Rakúsko) sa narodila v Salzburgu a momentálne žije vo Viedni. Pracuje ako režisérka, píše prózu i poéziu a vyštudovala divadelníctvo a dejiny umenia. Medzi jej publikácie patria napríklad wundstill (2012), Welt.All.Tag (2014) či endeln (2016). Okrem literárnej tvorby sa Renate Aichinger venuje režírovaniu a scenáristike (v divadlách Junge Burg Wien, Junges Schauspielhaus Zürich, Stadttheater Gießen, ARGEkultur Salzburg a Vorarlberger Landestheater). V roku 2012 sa stala hlavou participatívneho projektu Bürgertheater v divadle Niederösterreich (jeho súčasťou bola aj hra Glanzstoff od Felixa Mitterera, ktorá v roku 2015 získala cenu poroty Nestroy Spezialpreis). Od roku 2016 šéfuje oddeleniu Offene Burg vo viedenskom Burgtheater.

andova-shopova-nikolina-1.jpgNikolina Andova Šopova / Shopova (Macedónsko) sa narodila v Skopje. Ukončila štúdium macedónskej literatúry a južnoslovanských literatúr na Filologickej fakulte Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Skopje. Jej prvá básnická zbierka s názvom Vchod je z druhej strany (2013) získala cenu Stružské mosty pre najlepší básnický debut. Zbierka bola neskôr publikovaná v anglickom jazyku. Jej druhá básnická zbierka Pospájaj bodky (2014) vyšla aj v srbskom jazyku. Básne Nikoliny Andovej Šopovej boli doposiaľ preložené do desiatich svetových jazykov a publikované vo viacerých antológiách macedónskej poézie. Okrem poézie píše aj poviedky a obrázkové knižky pre deti. V roku 2018 vyšiel v skopskom vydavateľstve Templum jej prvý román s názvom Niekto tu bol (2018).

versopolis.com

benova-jana-c-tomas-benedikovic.jpgJana Beňová (Slovensko) sa narodila v Bratislave. Pracovala ako redaktorka denníka Sme a ako editorka v Divadelnom ústave, v súčasnosti spolupracuje s nezávislým Denníkom N. Je autorkou troch kníh poézie a štyroch románov. Publikovala romány Parker (Ľúbostný román) (2001), Café Hyena. Plán odprevádzania (2008), Preč! Preč! (2012) a Honeymoon (2015); román Café Hyena. Plán odprevádzania získal v roku 2012 Cenu Európskej únie za literatúru a doteraz bol preložený do 12 jazykov vrátane anglického, nemeckého, francúzskeho a arabského. V roku 2010 vyšiel Jane Beňovej výber z novinových stĺpčekov pod názvom Dnes (2010).
benazet-luc.jpegLuc Bénazet (Francúzsko) je spisovateľ, ktorý má na konte niekoľko zbierok poézie: nÉcrit (2009), La vie des noms (2013), Articuler (2015), Incidents (2018) či najnovšiu zbierku Rainal (2018). V roku 2014 sa spolu so Sébastienom Laudenbachom podieľal na sérii krátkych filmov a o rok neskôr publikoval druhú knihu v spolupráci s Benoîtom Casasom. V roku 2016 pracoval ako redaktor v časopise Les divisions de la joie po boku Victorie Xardel. Prvý album, na ktorom spolupracoval s hudobníkmi Deborah Lennie and Patrice Grente, vyšiel v roku 2017 a nesie názov Grammata.

brossard-olivier.jpgOlivier Brossard (Francúzsko) je docentom americkej literatúry na parížskej univerzite Paris-Est Marne-la-Vallée, kde má spolu s Vincentom Broquom a Abigail Langovou pod palcom študijný odbor Básnici a kritici. Je členom Francúzskeho univerzitného inštitútu a momentálne sa venuje publikácii A Collective History of American Poetry and Poetics. (Všeobecné dejiny americkej poézie a poetiky). Nedávno editorsky zastrešil zbierku esejí Lovers of my Orchards: Writers and Artists on Frank O'Hara (Spisovatelia a umelci píšu o Frankovi O'Harovi). Olivier Brossard je editorom americkej edície vo vydavateľstve éditions joca seria, ktoré publikuje americkú poéziu vo francúzskom preklade. V roku 2000 spoluzaložil Double Change Collective, internetový magazín a čitateľskú sériu v Paríži. Preložil poéziu viacerých autorov, medzi ktorými sú David Antin, Frank O'Hara, Ron Padgett či John Ashbery.

cagni-pietro.jpgPietro Cagni (Taliansko) sa narodil v roku 1990 v Palerme a v roku 2015 získal titul v odbore Klasická filológia na univerzite v Catanii. Tam aj pôsobí ako učiteľ a momentálne sa venuje Danteho Božskej komédii a súčasnej talianskej poézii. Je spoluzakladateľom Catanského centra súčasnej poézie, ktoré v spolupráci s univerzitou v Catanii hosťuje literárne udalosti či workshopy. Spolupracuje s niekoľkými literárnymi časopismi a podieľal sa na publikácii antológie esejí talianskych autorov 20. storočia s názvom Poesia inChiostro. Jeho debutová zbierka poézie Adesso è tornare sempre vyhrala cenu na 30. ročníku Laurentum Prize v Ríme a dostala sa do finále ceny Premio InediTO 2018.

versopolis.com

dintinjana-veronika-c-tihomir-pinter.jpgVeronika Dintinjana (Slovinsko) je poetka žijúca v Ljubljane. Jej debutová básnická zbierka Rumeno gori grm forzicij v roku 2008 získala cenu za najlepší debut na 24. ročníku slovinského veľtrhu kníh. Jej poézia bola preložená do desiatich jazykov. V decembri 2016 jej vyšla druhá zbierka poézie s názvom V suhem doku a onedlho jej získala nomináciu na národnú cenu kritikov (Kritiško sito) či cenu za najlepšiu básnickú zbierku roka 2017 (Jenkova nagrada). Veronika prekladala poéziu či esejistickú tvorbu autorov, akými sú Louise Glück či or Muriel Rukeyser. Ako zakladateľka a manažérka umeleckého a literárneho spolku Kentaver organizuje mesačné čítačky poézie pod názvom Mlade Rime.

versopolis.com

doucey-bruno-c-murielle-szac.jpegBruno Doucey (Francúzsko) spisovateľ a publicista, sa narodil vo francúzskej Jure. Istý čas riadil vydavateľstvo Editions Seghers a neskôr si založil vlastné vydavateľstvo s cieľom hájiť svetovú poéziu i hodnoty, ktoré za ňou stoja. Je autorom mnohých básnických antológií, napríklad La Neuvaine d'amour (2010), S'il existe un pays (2013) či Ceux qui se taisent (2016), ako aj piatich románov, ktoré sa venujú zavraždeným básnikom, pričom najnovší nesie názov Lounès Matoub, non aux fous de Dieu (2018). Prednedávnom vydal svoju zatiaľ poslednú zbierku poézie s názvom L'Emporte-voix (edícia La Passe du vent, 2018).

editions-brunodoucey.com

ferencuhova-maria.jpgMária Ferenčuhová (Slovensko) je poetka, prekladateľka a filmová teoretička. Venuje sa predovšetkým dokumentárnemu filmu. Je autorkou alebo spoluautorkou vedeckých monografií Odložený čas. Filmové pramene, historiografia, dokumentárny film (2009), Dokumentárny film v krajinách V4 (2014) a Nový slovenský film (2015). Z francúzštiny prekladá prózu, poéziu aj odbornú literatúru. Napísala štyri básnické knihy: Skryté titulky (2003), Princíp neistoty (2008), Ohrozený druh (2012) a Imunita (2016), za ktorú získala viacero ocenení a ktorá bola preložená do srbčiny a ukrajinčiny. V roku 2018 jej v britskom vydavateľstve Shearsmans vyšiel knižný výber z básní pod názvom Tidal Events.

jarosz-lukasz-c-krysztof-dubiel.jpgŁukasz Jarosz (Poľsko) je perkusionista, spevák a textár v skupinách Lesers Bend, Chaotic Splutter, Panoptikum či Katil Ferman. Vyučuje poľstinu deti na základnej škole a žije na vidieku blízko mesta Olkusz. Debutovú zbierku s názvom Soma vydal v roku 2006 a vyhral za ňu prvú cenu v súťaži mladých spisovateľov W. Gombrowicza. Nasledovala ďalšia trofej – cena Nadácie pre kultúru mladých, pričom jeden z členov poroty, básnik Bohdan Zadura, o nej napísal nasledovné: "Je to zbierka tlmených, skromných, nenápadne meditatívnych a jemne naratívnych básní, ktoré v sebe nesú úprimný príbeh. Sú písané s citlivosťou a s pomocou jedinečných metafor, autentickosti a zmyslu pre detail. Na pozadí Jaroszových slov číha smrť, ktorá však len podčiarkuje krásu jeho knižného sveta."

versopolis.com

michels-carmien-c-koen-broos.jpgCarmien Michels (Belgicko) je belgická spisovateľka a performerka, ktorá sa pohybuje medzi perom a pódiom; medzi urbánnym a klasickým. Na kráľovskom konzervatóriu v Antverpách vyštudovala odbor divadelné umenie (médiá, písomnú tvorbu a performance art). Jej diplomovou prácou bol jej debutový román We zijn water (Sme voda, 2013). Neskôr publikovala aj druhý román, Vraag het aan de bliksem (Blesky nikdy neklamú, 2015), či svoj básnický debut We komen van ver (Odkiaš sme prišli, 2017). Objavila sa na pódiách po celom svete, organizuje udalosti a venuje sa i spoluprácam s umelcami rôznych odvetví. Je hosťujúcou lektorkou na niekoľkých umeleckých školách a jednou z mladých autorov, ktorých vybrali do projektu rozvoja európskeho talentu CELA: Connecting Emerging Literary Artists.
nelson-camilla-c-lieven-detemmerman.jpgCamilla Nelson (Veľká Británia) je umelkyňa, ktorá vo svojej tvorbe skúma prieniky medzi zvukom a pohybom, písaným a hovoreným slovom, inštaláciou a performance, či ľudskými a neľudskými organizmami pomocou poézie na papieri. Jej pohybovo-jazykové dielo Reading Movement (Čítanie pohybu) sa v roku 2016 dostalo do užšieho výberu ceny The Leslie Scalapino Award pre inovatívne spisovateľky a performerky. Jej debutová básnická zierka Apples & Other Languages (Jablká a iné jazyky) sa v roku 2015 dostala do úzkeho výberu ceny Melita Hume Poetry Prize a čochvíľa jej vo vydavateľstve Contraband Books vyjde ďalšia básnická zbierka s názvom A Yarn Er Narrative. Camilla je spoluzaklatateľkou a editorkou Singing Apple Press, malého nezávislého vydavateľstva, ktoré produkuje ručne robené básnické printy, knihy či iné predmety v limitovaných edíciách. Má doktorát v tvorbe performance.

agda-bavi-pain.jpgAgda Bavi Pain (Slovensko) je básnik, spisovateľ, dramatik a frontman undergroundovej hudobnej skupiny Liter Gena. Svoje diela publikoval pod niekoľkými umeleckými menami či pseudonymami v slovenských i zahraničných periodikách, rádiu či televízii. Okrem literatúry píše aj pre televíziu, film či divadlo. Jeho provokatívna prvá kniha satanských básní Kosť & Koža (2002) vyvolala rozruch u kritiky aj u cirkvi, zatiaľ čo jeho debutový gangsterský román Koniec sveta (2006) získal Veľkú cenu za východoeurópsku literatúru, bol preložený do nemeckého jazyka a stal sa námetom na úspešný celovečerný film. V minulom roku vydal anonymne zbierku básní Pästiarsky list.

agdabavipain.com

partom-noam-c-moti-kikayon.jpgNoam Partom (Izrael) je poetka, performance umelkyňa a učiteľka kreatívneho písania na univerzite v Tel Avive, Middlebury college v americkom Vermonte či ďalších inštitúciách doma i v zahraničí. Za svoj básnický debut, Setting the Water on Fire (2012), získala cenu izraelského ministerstva kultúry pre mladých básnikov 2015 a literárnu cenu Ramat–Gan 2014. Na počiatku roka 2018 vydala druhu zbierku poézie s názvom Togetherness. Partom je jedným z pionierov žánru hovoreného slova v Izraeli. Založila internetový projekt zameraný na video a poéziu, ktorý okrem pozornosti a uznania získal dovedna vyše 300 000 videní. Na základe svojej poézie v spolupráci s hudobníkom Yonatanom Cnaanom vytvorila šou, s ktorou cestuje po Izraeli.
poch-martin-c-jana-plavec.jpgMartin Poch (Česká republika) žije v Prahe, vyštudoval kombinované štúdium estetiky a komparatistiky na Filozofickej fakulte UK v Prahe a pracuje ako tvorca a manažér eLearningových kurzov. Básne spočiatku zverejňoval na internetových literárnych serveroch a neskôr napríklad v časopisoch A2, Tvar či Weles. Sporadicky publikuje aj eseje a recenzie, napríklad v publikáciách Host a Souvislosti. Medzi rokmi 2009 a 2017 postupne vydal básnickú tetralógiu Běhařovská lhářka (2009) – Jindřich Jerusalem (2013) – Cesta k lidem (2015) – Městys (2017). V roku 2014 bol nominovaný na Cenu Jiřího Ortena.
potcoava-alexandru.jpgAlexandru Potcoavă (Rumunsko) je básnik a prozaik narodený v Timisoare. Vyštudoval rumunskú a anglickú lingvistiku a literatúru. Niekoľko rokov pracoval ako novinár a momentálne pracuje v kníhkupectve. Napísal niekoľko kníh poviedok, jeden román a dve zbierky poézie: Alexandru Potcoava And Bianca Sat In Alex (2001) and One Day We Won't Recognize Each Other Anymore (2016). Jeho tvorba sa takisto objavila v niekoľkých antológiách a literárnych magazínoch v Rumunsku, Maďarsku, Srbsku, Chorvátsku, Nemecku, Taliansku či Izraeli. Bol hosťom na 8. ročníku festivalu poviedok Kikinda Short Story Festival a 2. ročníku medzinárodného literárneho festival FILTM.

roberts-luke.jpgLuke Roberts (Veľká Británia) vyrastal na severe Walesu a Anglicka. Je autorom niekoľkých kníh a zbierok, medzi ktoré patria False Flags (2011), Left Helicon (2014), Keep All Your Friends (2014) a Pocket Song (2016). Jeho rozsiahlu báseň To My Contemporaries v roku 2017 uverejnil časopis Chicago Review. Je editorom knihy básní Barryho MacSweeneyho s názvom Desire Lines: Unselected Poems, 1966-2000 (2018), autorom akademickej štúdie Barry MacSweeney and the Politics of Post-War British Poetry (2017) a jeho eseje vyšli vo viacerých renomovaných periodikách. V roku 2009 získal básnické štipendium Harper-Wood Studentship for Poetry na fakulte St John's College Cambridgeskej univerzity. Od roku 2016 pracuje na londýnskej King's College ako lektor súčasnej poézie.

schmidt-kathrin-c-wolfgang-gebhardt.jpgKathrin Schmidt (Nemecko) sa narodila v meste Gotha v nemeckom Durínsku. Po štúdiu psychológie, ešte predtým ako sa v roku 1990 stala redaktorkou ženského časopisu YPSILON, pracovala ako detská psychologička v rozličných klinických zariadeniach. Od roku 1994 je autorkou na voľnej nohe, ktorá sa profilovala predovšetkým ako poetka, avšak v roku 1998 predstavila čitateľom aj svoj prvý román Expedícia Gunnara Lennefsena (Die Gunnar-Lennefsen-Expedition), ktorý bol preložený do viacerých jazykov. Autorka doposiaľ publikovala sedem zbierok poézií, päť románov a niekoľko zväzkov krátkych próz/esejí. Jej posledná publikácia je zbierka poézie umývarka chladných vecí (waschplatz der kühlen dinge), vyšla v marci 2018 vo vydavateľstve Kiepenheuer & Witsch Köln. Kathrin Schmidt je držiteľkou viacerých literárnych ocenení. Je vydatá a matkou piatich detí. Žije a tvorí v Berlíne.

silva-hannah-c-field-mcglynn.jpgHannah Silva (Veľká Británia) je oceňovaná britská poetka, performerka a zvuková umelkyňa, ktorá sa pomocou technológie, verbálnych úlomkov, zvukovej poézie a gest vydáva na sonické bádanie po význame a zmysle. Silvine slová a slovné častice podnecujú nápady a vzbudzujú pocity, a nimi rozvracia a narúša predpoklady, tabu a rétoriku moci. Jej najnovšie performance Schlock! spája 50 odtieňov sivej s románom od Kathy Acker, pričom výsledok je oslavou "klzkosti slov; pretvára ich a neušetrí ani jedno" (the Guardian). Performance Total Man sa dostalo do užšieho výberu ceny Ted Hughes Award pre nový prínos do poézie, zatiaľ čo jej básnická zbierka Forms of Protest (Penned in the Margins) zožala úspech na ocenení Forward Prizes. Jej debutový album Talk in a bit vyšiel vo vydavateľstve Humankind Records.

hannahsilva.co.uk

szkarosi-endre-2.jpgEndré Szkárosi (Maďarsko), je básnik, venuje sa akustickému umeniu, vyučuje literatúru a dejiny umenia na univerzite ELTE v Budapešti. V sedemdesiatych rokoch 20. storočia sa presadil ako básnik, hudobný performátor, písal hry pre experimentálne divadlo a venoval sa literatúre a literárnej kritike. Svoju zvukovú poéziu, hudobné skladby, poetické inštalácie, vizuálnu poéziu, videoinštalácie a performance prezentoval na maďarskej aj medzinárodnej kultúrnej scéne. Ako vedec skúma najmä dejiny a teoretické súvislosti experimentálnej poézie a intermediálneho umenia 20. storočia.

toth-kinga.jpgKinga Tóth (Maďarsko), píše a publikuje poviedky, poéziu aj divadelné hry v maďarčine, nemčine aj angličtine. Je hudobníčka, vokalistka, vizuálna ja zvuková poetka a svoju tvorbu prezentuje v performance, výstavách či inštaláciách po celom svete. Pracuje aj ako filologička a učiteľka, pričom v minulosti privoňala aj ku žurnalistike, redakcii v časopise a organizácii kultúrnych udalostí. Medzi jej medzinárodné publikácie sa radia zbierky poézie ZSÚR (2013), All Machine (2014), Village 0-24 (2016) a Wir bauen eine Stadt (2016), ako aj katalóg vizuálneho umenia Textbilder (2016-2017). Jej román, The Moonlight Faces (2017), vyhral v Maďarsku cenu Hazai Attila či špeciálnu cenu za román. Jej tvorba bola publikovaná v početných periodikách po celom svete.

tothkinga.blogspot.com

Kieslowski_foto: Vítek BedrnaKieslowski (CZ)

Sillay_Nikitin_Spev tebePospiš/Sillay/Nikitin (SK)

Späť na začiatok
Späť na začiatok