slovensky english

Ars Poetica 2014 prináša do Bratislavy opäť čaro svetovej poézie

Dvanásty ročník medzinárodného festivalu poézie Ars Poetica 2014 prinesie bratislavskému publiku v predvečer Mikuláša, 3. až 7. decembra, v priestore A4 celý rad skutočných prekvapení a lahôdok. Medzinárodným headlinerom podujatia bude tento rok americký básnik Ron Padgett, jeden z moderných klasikov americkej poézie, držiteľ celého radu prestížnych ocenení a spoluzakladateľ New Yorkskej školy.

Hneď v úvodný večer poézie sa medzi inými predstaví aj nemecký búrlivák a priekopník zvukovej poézie Dalibor Marković, ktorého vystúpením - strhujúcou kombináciou rytmu slov a bubnovania, vyvrcholí úvodný večer poézie.

V bohatom programe festivalu sa spomedzi vyše dvoch desiatok vystupujúcich básnikov a umelcov z dvanástich krajín diváci môžu tešiť aj na premiéry živých pásiem poézie, spájajúcich slovo a obraz, viacerých medzinárodných tvorcov: Marc Atkins, renomovaný britský básnik, vizuálny umelec a fotograf, Martín Bakero, surreálny Čiľan žijúci v Paríži, či Ariadna Radi Cor, talianska poetka a performatívna grafička z Londýna, ale aj dvojica mladých priekopníkov digitálnej poézie z Krakova. Slovenskú poéziu budú reprezentovať poprední autori troch básnických generácií: Ján Buzássy, Karol Chmel a Jana Pácalová.

Medzi lahôdky festivalu budú určite patriť aj koncerty. Okrem talentov slovenskej hudobnej scény: Lixx a jeho projekt Subliminal, či duo Genius Locci, sa predstaví aj medzinárodne uznávaný Tony Bianco vo formácii Mass Machine s básnikom a performerom Michelom Delvillom.

O tom, že poézia v spojení so súčasným tancom a hudbou nadobúda úžasné nové dimenzie, divákov iste presvedčí aj magická Jana Tereková a jej multimediálny projekt (s Evou Lackovou) Creation 2014 (na motívy poézie Michala Habaja).

Filmová sekcia festivalu, tento rok najmä vo Foajé na Štefánikovej 16, opäť ponúka najmä neopozerané kúsky, kreatívne haluze a veci, ktoré v multiplexoch veľmi nechodia. Za všetky festivalové filmové tipy spomeňme len dramaturgicky silné výbery Experimentálny film, retrospektívu Dušana Hanáka, či u nás nie veľmi známy snímok Zuzany Piussi Myslím, tedy slam (2008).

Básnické preklady pre festival vytvorili Mária Ferenčuhová, Karol Chmel, Pavol Lukáč, Peter Macsovszky, Katarína Motyková, Silvia Ruppeldtová, Martin Solotruk, Martina Straková a Miroslava Vallová. Do živých VJ setov Zdena Hlinku ich budú recitovať Lucia Hurajová a Ľubo Bukový.


Viac fotografií (26)
Účastníci festivalu

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránkupublikované 20. 11. 2014

Novinky > Súvisiace

Započúvajte sa do magických zvukov svetovej p...Započúvajte sa do magických zvukov svetovej p...
Pozrite si krátky dokument z medzinárodného festivalu poézie Ars Poetica 2018 a započúvajte...
Poetka Renate Aichinger o festivale Ars Poeti...Poetka Renate Aichinger o festivale Ars Poeti...
Rakúska poetka Renate Aichinger nám napísala nádherný list! Ďakujeme :) * Ars Poetica...
Ohlasy na Festival Ars Poetica 2018Ohlasy na Festival Ars Poetica 2018
Carmien Michels, Olivier Brossard, Mila Haugová, Risto Ahti, Lukasz Jarosz, Pietro Cagni ... Ďakujeme...
The Sound Of Human Thoughts / Ars Poetica 201...The Sound Of Human Thoughts / Ars Poetica 201...
V aktuálnom čísle Knižnej revue nájdete reportáž Lindy Nagyovej z medzinárodného festivalu...
Roberta Štěpánková, Artist and Psychotherapis...Roberta Štěpánková, Artist and Psychotherapis...
We're bringing you a profile of the artist and psychotherapist Roberta Štěpánková, who led...
The Story Behind The Ars Poetica 2018 Key Vis...The Story Behind The Ars Poetica 2018 Key Vis...
Meet Dorota Sadovská, the artist behind the Ars Poetica 2018 visuals. The concept of the poster...
CalmCube2 CMS
RSSVytlačiť stránkuKonverzný kurz 1 € = 30,1260 Sk · Mapa stránok · © 2014 - 2019 ArsPoetica