slovensky english

Ars Poetica: Keď poézia povznáša, ale aj rozosmieva

kultura.pravda.sk | 18.11.2017 | Vladimíra Gahérová

Vraví sa, že poézia sa dá nájsť aj na tých najneočakávanejších miestach, kto však nechce bezmocne čakať na kopnutie múzou či náhodné precitnutie, pokojne ju môže vyhľadať aj zámerne. Jednou z možností, ako sa stretnúť s koncentrovaným výberom toho najlepšieho zo svetovej a z domácej tvorby, dokonca zadarmo, je aj medzinárodný festival poézie Ars Poetica 2017, ktorý sa od štvrtka koná v Bratislave. Až do piatka 24. novembra predstaví na rôznych miestach hlavného mesta popredných básnikov v spojení s originálnym „vídžejingom", recitáciu pôvodných prekladov, koncerty, tanečné predstavenia, workshopy, ale aj špeciálny filmový program.

Nora Gomringer & Philipp Scholz
Nora Gomringer & Philipp Scholz

Pätnásty ročník festivalu Ars Poetica v sobotu graduje tretím multimediálnym večerom. Od 18. hodiny sa návštevníkom festivalu v priestoroch SNG Café Berlinka predstavia poprední predstavitelia európskej poézie ako talianska poetka Laura Accerboni, Francúz Julien Delmaire, Semier Insayif z Rakúska či belgická autorka Lies Van Gasse. Slovensko budú reprezentovať Eva Luka a Michal Habaj, ktorého eponymná zbierka získala v roku 2013 aj cenu Kniha roka denníka Pravda. Tvorbu týchto autorov v prednese Lucie Hurajovej a Ivana Šándora posunú do multimediálnej roviny živé „vídžejské" sety Zdena Hlinku.

Hlavnou hviezdou večera bude nemecká formácia PENG!, ktorú tvorí Nora Gomringer a Philipp Scholz. Ako za festival Ars Poetica pripomenula Martina Straková, performancie Nory Gomringer patria medzi najväčšie fenomény súčasnej nemeckej a európskej scény: „Nora Gomringer je nesmierne vtipná. Niekedy vie byť aj veľmi ironická, priam sarkastická, ale dokáže to podať trefne a citlivo. Zaujímavý je jej celkový prejav. Je to šoumenka a vždy si pozýva na spoluprácu nejakého hudobníka. Tentoraz to bude bubeník Philipp Scholz." Nemecká autorka si stihla vybudovať rozpoznateľný rukopis, pričom vo svojich performanciách nevyužíva len komunikáciu prednesu a hudby, ale aj slova a pohybov vlastného tela. Inšpiráciu pri tvorbe prijíma z rôznych strán. „Veľmi ma ovplyvňuje to, čo som v živote prečítala. Som klasický statočný humanista," vyhlásila o sebe v rozhovore pre nemecký denník Die Welt.

Ako aj počas predchádzajúcich večerov festivalu, ani v sobotu nebude chýbať hudobný program. Postará sa oň česko-slovenský projekt Nitky & Zuzana Homolová, ktorý predstaví zhudobnené básne francúzskej poetky Suzanne Renaud v preklade Alice Škochovej. Diváci si budú môcť vypočuť nahrávku Prší na habry – v poradí už tretí autorský projekt hudobníka z kapely Nitky Ondřeja Škocha, ktorý predstavuje zhudobnené básne tejto francúzskej poetky.

Festival bude v sobotu, ako aj v nasledujúcich dňoch pokračovať tvorivými dielňami v Univerzitnej knižnici v Bratislave a špeciálnou filmovou ponukou Ars Poetica Film v kine Lumière. Tá od 21. do 24. novembra ponúkne prehliadku zahraničných aj slovenských filmov ako Neruda (Pablo Larraín, 2016), Paterson (Jim Jarmusch, 2016), Káva a cigarety (Jim Jarmusch, 2003), Křižáček (Václav Kadrnka, 2017), Para nad riekou (Filip Remunda, Robert Kirchhoff, 2015) alebo pásmo filmov Juraja Štepku

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránkupublikované 18. 11. 2017

Novinky > Súvisiace

Vianočná knižka sa otváraVianočná knižka sa otvára
Knižnica pre mládež mesta Košice otvorila Vianočnú knižku, cyklus motivačných a zábavných podujatí...
Cena Klubu nezávislých spisovateľov pre zbier...Cena Klubu nezávislých spisovateľov pre zbier...
Trojnásobným triumfom členov Klubu nezávislých spisovateľov sa skončilo udeľovanie cien Asociácie...
Ars Poetica Off ProgramArs Poetica Off Program
Ars Poetica 2017 is accompanied by a rich off program, which will take place throughout the...
Give poetry a chance....Give poetry a chance....
Slovak Spectator | 15. Nov 2017 at 20:49 | Compiled by Zuzana Vilikovská The Ars Poetica 2017...
Representatives of Slovak poetry at Ars Poeti...Representatives of Slovak poetry at Ars Poeti...
Ars Poetica 2017 will feature a number of local, Slovak poets, including the well-known representative...
Ars Poetica Open to All Who Want To Give Poet...Ars Poetica Open to All Who Want To Give Poet...
The Ars Poetica International Poetry Festival is welcoming towards a wide audience and offers...
CalmCube2 CMS
RSSVytlačiť stránkuKonverzný kurz 1 € = 30,1260 Sk · Mapa stránok · © 2014 - 2017 ArsPoetica