slovensky english

Ars Poetica privíta aj klasika americkej poézie

Na dvanástom ročníku medzinárodného festivalu poézie Ars Poetica sa predstaví vyše dvadsať básnikov a umelcov z dvanástich krajín. Okrem poézie ponúkne aj filmové projekcie či koncerty. Festival sa v Bratislave začal v stredu 3. decembra a potrvá do nedele.

pravda-4-12-2014.jpg

„Medzinárodným headlinerom podujatia bude tento rok americký básnik Ron Padgett, jeden z moderných klasikov americkej poézie, držiteľ celého radu prestížnych ocenení a spoluzakladateľ Newyorskej školy," prezrádzajú organizátori.

Padgett je napríklad tohtoročným držiteľom Knižnej ceny Los Angeles Times v kategórii poézia a jeho zbierku Ako dlho nominovali v roku 2012 na Pulitzerovu cenu v rovnakej kategórii. Na budúci rok mu New York Review Books vydá preklad Apollinairových básní a pripravuje aj zbierku svojich nových básní pod názvom Som aj nie som sám. Padgett sa na festivale predstaví v piatok o 19. h na Večere poézie v priestore A4 spolu s ďalšími autormi.

Aj dnešný festivalový deň ponúkne niekoľko zahraničných hostí, medzi nimi nemeckého „búrliváka a priekopníka zvukovej poézie" Dalibora Markovica, ktorý vo svojom vystúpení kombinuje rytmus slov s bubnovaním. Okrem neho v A4 od 19. h svoje básne prečítajú dve nemecké poetky či Nia Daviesová z Veľkej Británie.

Domácu scénu na festivale zastupujú napríklad Ján Buzássy, Karol Chmel či Jana Pácalová, ďalší poeti a poetky ako Mária Ferenčuhová, Peter Macsovszky či Martin Solotruk zase vytvorili preklady básní zahraničných hostí. Do živých VJ setov Zdena Hlinku ich budú recitovať Lucia Hurajová a Ľubo Bukový.

Ars Poetica ponúkne návštevníkom aj živé pásma, v ktorých sa spája slovo s obrazom. V piatok a v sobotu o 21. h sa takto v A4 vo dvojici programov nazvaných Poézia a video predstavia napríklad Ariadna Radi Cor, talianska poetka a performatívna grafička z Londýna, dvojica mladých priekopníkov digitálnej poézie z Krakova, renomovaný britský básnik a vizuálny umelec Marc Atkins či surreálny Čiľan žijúci v Paríži Martín Bakero.

Okrem čítania poézie festival pozýva aj na filmové predstavenia, ktoré ponúknu „neopozerané kúsky, kreatívne haluze a veci, ktoré v multiplexoch veľmi nechodia". Premietať sa bude najmä vo Foajé na Štefánikovej 16 a v programe je napríklad výber toho najlepšieho z Fest Anča 2014, retrospektíva snímok Dušana Hanáka z rokov 1965 – 1974 či filmy Zuzany Piussi.

Ako funguje spojenie poézie a tanca ukáže dnes o 21. h v A4 multimediálny projekt Jany Terekovej a Zuzany Lackovej, ktorý vznikol na motívy poézie Michala Habaja. A v programe nechýba ani hudba – práve koncerty budú od dnes do soboty uzatvárať jednotlivé večery s poéziou v klube A4.

Denník Pravda, 4.12.2014


Viac fotografií (113)
Ars Poetica 2014

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránkupublikované 04. 12. 2014

Novinky > Súvisiace

Započúvajte sa do magických zvukov svetovej p...Započúvajte sa do magických zvukov svetovej p...
Pozrite si krátky dokument z medzinárodného festivalu poézie Ars Poetica 2018 a započúvajte...
Poetka Renate Aichinger o festivale Ars Poeti...Poetka Renate Aichinger o festivale Ars Poeti...
Rakúska poetka Renate Aichinger nám napísala nádherný list! Ďakujeme :) * Ars Poetica...
Ohlasy na Festival Ars Poetica 2018Ohlasy na Festival Ars Poetica 2018
Carmien Michels, Olivier Brossard, Mila Haugová, Risto Ahti, Lukasz Jarosz, Pietro Cagni ... Ďakujeme...
The Sound Of Human Thoughts / Ars Poetica 201...The Sound Of Human Thoughts / Ars Poetica 201...
V aktuálnom čísle Knižnej revue nájdete reportáž Lindy Nagyovej z medzinárodného festivalu...
Roberta Štěpánková, Artist and Psychotherapis...Roberta Štěpánková, Artist and Psychotherapis...
We're bringing you a profile of the artist and psychotherapist Roberta Štěpánková, who led...
The Story Behind The Ars Poetica 2018 Key Vis...The Story Behind The Ars Poetica 2018 Key Vis...
Meet Dorota Sadovská, the artist behind the Ars Poetica 2018 visuals. The concept of the poster...
CalmCube2 CMS
RSSVytlačiť stránkuKonverzný kurz 1 € = 30,1260 Sk · Mapa stránok · © 2014 - 2019 ArsPoetica