slovensky english

Mária Ferenčuhová na festivale poézie v Ledbury

Malebné anglické mestečko Ledbury sa už takmer dvadsať rokov v prvej polovici júla mení na vyhľadávanú destináciu pomerne atypického ľudského druhu – básnikov a milovníkov poézie. Špecifikom festivalu je zvláštna hra pomerov. Vysoká koncentrácia básnikov, kritikov, vydavateľov a čitateľov napríklad prevyšuje kapacitu miestnych hotelov, a tak sú festivaloví hostia nezriedka ubytúvaní v súkromí, vo vilkách s bujne rozkvitnutými záhradami.

Mária Ferenčuhová na festivale poézie v Ledbury
Mária Ferenčuhová na festivale poézie v Ledbury

V niekoľkých uličkách mestského centra sa nachádza nečakane veľa priestorov, kde prebiehajú festivalové akcie: festival sa koná simultánne v miestnom divadle, v sále kultúrneho centra, v knižnici, v tržnici a Burgage Hall. Navyše trvá neuveriteľných desať dní a prakticky všetky podujatia sú plné (áno, aj platiacich divákov). Pravdepodobnosť, že človek, okolo ktorého prechádzate vo všedný deň napoludnie po chodníku, mieri na niektorú z festivalových akcií, je tak osemdesiat percent.

Ledbury ponúka prehliadku všetkého, čo si v poézii možno predstaviť. Od populárnych tematických recitácií s hercami a moderátorom, cez básnické hommages, komentované čítania či čítania s besedou, slam poetry, až po prednášky a workshopy venované kreatívnemu písaniu, knižnému dizajnu alebo detskému pohľadu na poéziu.

Ledbury Poetry Festival uchopil dokonca aj projekt Versopolis tak, že prudko zvýšil koncentráciu básnikov v sále. Britskému publiku predstavil piatich „európskych básnikov" v spoločnosti štyroch britských renomovaných básnikov mladšej a strednej generácie. Švédku Idu Linde, Belgičanku Maud Vanhauwaert, Macedónca Gjoka Zdraveského, Litovca Aivarasa Veiknysa a Slovenku Máriu Ferenčuhovú – uviedli britskí básnici Liz Berry, Eleanor Rees, Meirion Jordan a Adam Horowitz, ktorí sú takisto súčasťou projektu Versopolis.

Ako uviedla Mária Ferenčuhová: "Versopolitná čítačka tak bola prehliadkou deviatich temperamentov, poetík, štýlov a prízvukov, deviatich autorov natoľko odlišných, že každý z nich pódium i celú sálu rozvibroval inou energiou. Ledbury Poetry Festival a jeho dve silné duše – umelecká riaditeľka Chloe Garner a manažérka Phillippa Slinger – boli pre mňa malým zázrakom tohto leta. Och, a zabudnúť netreba ani na úžasných zvukárov, vďaka ktorým sa poézii ani na sekundu nezachvel hlas."

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránkupublikované 08. 09. 2015

Novinky > Súvisiace

Započúvajte sa do magických zvukov svetovej p...Započúvajte sa do magických zvukov svetovej p...
Pozrite si krátky dokument z medzinárodného festivalu poézie Ars Poetica 2018 a započúvajte...
Poetka Renate Aichinger o festivale Ars Poeti...Poetka Renate Aichinger o festivale Ars Poeti...
Rakúska poetka Renate Aichinger nám napísala nádherný list! Ďakujeme :) * Ars Poetica...
Ohlasy na Festival Ars Poetica 2018Ohlasy na Festival Ars Poetica 2018
Carmien Michels, Olivier Brossard, Mila Haugová, Risto Ahti, Lukasz Jarosz, Pietro Cagni ... Ďakujeme...
The Sound Of Human Thoughts / Ars Poetica 201...The Sound Of Human Thoughts / Ars Poetica 201...
V aktuálnom čísle Knižnej revue nájdete reportáž Lindy Nagyovej z medzinárodného festivalu...
Roberta Štěpánková, Artist and Psychotherapis...Roberta Štěpánková, Artist and Psychotherapis...
We're bringing you a profile of the artist and psychotherapist Roberta Štěpánková, who led...
The Story Behind The Ars Poetica 2018 Key Vis...The Story Behind The Ars Poetica 2018 Key Vis...
Meet Dorota Sadovská, the artist behind the Ars Poetica 2018 visuals. The concept of the poster...
CalmCube2 CMS
RSSVytlačiť stránkuKonverzný kurz 1 € = 30,1260 Sk · Mapa stránok · © 2014 - 2019 ArsPoetica