slovensky english

Hľadanie slovenských poetiek

Vydavateľstvo Ikar vkročilo do nového roku s novým predsavzatím vydať každý mesiac minimálne jednu slovenskú pôvodinu. Z klasiky to bude Chrobákov Drak sa vracia, Malomestské rozprávky od Janka Jesenského či Veľké šťastie Boženy Slančíkovej-Timravy. Zaujímavý je prestup Michala Hvoreckého do Ikaru (v máji to bude novinka Pozri sa, nič nie je vidieť), ktorý doteraz vydával svoje knihy na vlastnej značke Techno.sk...


Prvou tohtoročnou novinkou do slovenskej kolekcie je v januári vydaná publikácia Verše po objatí -- výber z ľúbostnej poézie slovenských autorov 20. storočia. Kniha, ktorú zostavila Nataša Ďurianová, milo prekvapí svojou vkusnou úpravou, s nádhernými a mimoriadne nežnými ilustráciami Boženy Augustínovej. Publikácia chce čitateľovi priblížiť autorov rôznych generácií a ako sa ukázalo v posledných rokoch, pri súčasných básnikoch aj politických orientácií -- počnúc Jánom Smrekom, Jánom Kostrom, cez Vojtecha Mihálika a Milana Rúfusa, pokračujúc Jánom Štrasserom, Štefanom Moravčíkom, Danou Podrackou, Milou Haugovou až po Jozefa Urbana, Andrijana Turana či Ivana Koleniča.

Verše po objatí, Ikar 2003
Verše po objatí, Ikar 2003


Básne sú rozmanité -- od jednoduchých rýmovačiek Ľubomíra Feldeka (Keď budeš starenka a ešte budem živý/ zaujmem polohu s pomocou palice/ a z kĺbov ozve sa mi vrzgot náruživý/ aj keď ma po tvári šľahne bič z chrbtice...), cez nostalgický smútok a zlomené srdce Daniela Heviera (som panelákový trilobit/ strážca mušle/ z ktorej vytiekli všetky moria a ostala iba jedna loď/ na pavúčej nohe), až k blízkosti a intimite Dany Podrackej (Prší dážď dažďov, neplač, pi, pod sovím krídlom), k jemnej a príjemne mrazivej erotike Štefana Moravčíka (Všetko sa láme, trhá, trčí.../ Máš malé, sladko malé ústa./ A všetko malé, sladko mokré máš), či Andreja Plávku (V sladkom hrozne núka tisíc bozkov/ vrkoč odpletá/ líha si na brokátové lôžko/ chvie sa/ dozretá). Zbierka poézie čitateľa čiastočne oboznámi aj so slovenskými autorkami, avšak naozaj iba čiastočne, čo je na škodu publikácie. Žien -- poetiek je v nej naozaj ako šafranu (z celkového počtu autorov je to iba desatina). Stojí tiež za zamyslenie, prečo zostavovateľka do výberu nezaradila aj viac ako iba jednu z básní Maše Haľamovej, ktorá je svojou neopakovateľnou dikciou, úžasnými motívmi lásky, ale i smútku, naozajstným prameňom prekrásnej poézie. Ak by sa pre niekoho stala mužská prevaha neznesiteľnou prekážkou a bol by zvedavý na rodové nuansy slovenskej poézie, môže siahnuť po výbere ľúbostných básní slovenských poetiek Snívali sa mi tvoje ruky, ktorý vlani vyšiel u konkurencie, ak sa o čomsi takom pri vydávaní poézie vôbec dá uvažovať.

Martina Straková
style.hnonline.sk, 2003

Viac príspevkov od autorky na hnonline.sk

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránkupublikované 21. 02. 2003

Novinky > Súvisiace

Započúvajte sa do magických zvukov svetovej p...Započúvajte sa do magických zvukov svetovej p...
Pozrite si krátky dokument z medzinárodného festivalu poézie Ars Poetica 2018 a započúvajte...
Poetka Renate Aichinger o festivale Ars Poeti...Poetka Renate Aichinger o festivale Ars Poeti...
Rakúska poetka Renate Aichinger nám napísala nádherný list! Ďakujeme :) * Ars Poetica...
Ohlasy na Festival Ars Poetica 2018Ohlasy na Festival Ars Poetica 2018
Carmien Michels, Olivier Brossard, Mila Haugová, Risto Ahti, Lukasz Jarosz, Pietro Cagni ... Ďakujeme...
The Sound Of Human Thoughts / Ars Poetica 201...The Sound Of Human Thoughts / Ars Poetica 201...
V aktuálnom čísle Knižnej revue nájdete reportáž Lindy Nagyovej z medzinárodného festivalu...
Roberta Štěpánková, Artist and Psychotherapis...Roberta Štěpánková, Artist and Psychotherapis...
We're bringing you a profile of the artist and psychotherapist Roberta Štěpánková, who led...
The Story Behind The Ars Poetica 2018 Key Vis...The Story Behind The Ars Poetica 2018 Key Vis...
Meet Dorota Sadovská, the artist behind the Ars Poetica 2018 visuals. The concept of the poster...
CalmCube2 CMS
RSSVytlačiť stránkuKonverzný kurz 1 € = 30,1260 Sk · Mapa stránok · © 2014 - 2019 ArsPoetica