slovensky english

Mesiac autorského čítania vstupuje do poslednej tretiny

Autori píšuci po turecky, ale aj tradičná slovanská línia spisovateľov denne prináša kúsok literárneho sveta

Od začiatku júla v LitParku, pobočke Knižnice pre mládež mesta Košice, denne prezentujú autorským čítaním svoju tvorbu tureckí, poľskí, ukrajinskí, ale aj českí a slovenskí autori. Počas dvadsiatich dní sme mali možnosť spoznať a vypočuť si texty takmer štyridsať spisovateľov.

Pomerne veľké bolo zastúpenie tureckých autoriek, ktoré prekvapili otvorenosťou aj dynamickosťou svojej tvorby. Hlboký dojem v poslucháčoch určite zanechala poézia Efa Duyana. Svojou ukážkou upútal taktiež majster detektívnej tvorby Saygin Ersin, ktorý predstavil knihu Majster kuchár. Príbeh plný autentickej histórie z obdobia Osmanskej ríše na sklonku 16. storočia. Mnohí autori píšuci po turecky žijú už dlhšiu dobu v Nemecku. Napríklad Necla Kelek, ktorá aj vo svojej tvorbe reflektuje najmä praktikám importovaných neviest a ženíchov z Turecka a na ich osudy v Nemecku. Zo Švajčiarska pricestoval Hayda Karatas, ktorý napísal svoj román vo väzení v Turecku, kde strávil desať rokov. Košickým divákom sa predstavil aj Özgür Mumcu, syn známeho investigatívneho novinára v Turecku, ktorý bol v roku 1993 zavraždený. Slovanskú líniu zastupovali a divákov potešili mnohí košickí autori, a to Jana Bodnárová, Stanislav Rakús, Ľuboš Bendzák. Z pripravovaných rukopisov, ako ochutnávku čítal Silvester Lavrík aj Marián Milčák. Dlho očakávaným hosťom festivalu bol určite Michal Viewegh s posolstvom, že čomu sa dokážeme zasmiať, to dokážeme aj prekonať. Sympatická Petra Dvořáková pobavila divákov typickou dedinou a jej vzťahmi. Svojou rôznorodosťou a širokým kreatívnym záberom zaujal poľský prozaik, spevák, piesňový textár a autor hudby Pawel Soltys. Rečníckym talentom športového komentátora očaril ukrajinský básnik Dmytro Lazutkin.

Ak ste do teraz nestihli, nevadí, ešte stále stíhate
Festival sa ešte nekončí, máme posledné dni do 3. augusta, kedy v LitParku zaznie posledné autorské čítanie Mesiaca autorského čítania 2018. Môžete sa tu ešte stretnúť napríklad s jednou z popredných tureckých spisovateliek, medzinárodne uznávanú a prekladanú Semu Kaygusuz. İskender Pala je zas bývalý námorník a dnes profesor klasickej tureckej literatúry na Istanbulskej univerzite. Nemenej zaujímavý bude Tarık Tufan, v Turecku populárny spisovateľ a scenárista. Posledné turecké autorské čítanie bude v podaní prozaika, redaktora prekladateľa a vydavateľa Sedata Demiru. Tí čo sa viacej zaujímajú o slovanskú líniu festivalu sa môžu ešte tešiť na profesora a literárneho historika Martina C. Putnu. Ale aj na výraznú osobnosť poľskej kultúry básnika a diplomata Jerzy Kronholda. Zároveň zaujímavým hosťom bude Ostap Drozdov z Ukrajiny, nielen spisovateľ, novinár, ale aj populárny moderátor politických talk show. Slovenských autorov bude zastupovať ešte spisovateľ, režisér a príležitostný herec Dušana Vicen, populárny Michal Hvorecký, finalista Anasoft litery 2017 Jakub Juhás a s Mesiacom autorského čítania sa príde rozlúčiť Košičanka Petra Nagyová-Džerengová.

Prečo autorské čítanie?
Ako hovorí riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice Iveta Hurná: „Autorské čítanie má svoje neopakovateľné čaro v podaní autora, ktorý presne vie čo chce svojím textom povedať, čo v ňom cíti, čo v ňom bolí a čo v ňom svieti." Ak si to chcete spolu s autorom precítiť, stačí večer o 18:00 prísť do LitParku na Kukučínovej ulici v Košiciach.

autorskecitanie.sk

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránkupublikované 25. 07. 2018

Novinky > Súvisiace

Započúvajte sa do magických zvukov svetovej p...Započúvajte sa do magických zvukov svetovej p...
Špeciálnou hviezdou večera bude poetka a performerka Noam Partom z Izraela Už vo štvrtok 15....
Ars Poetica 2018 v Slovenskom národnom divadl...Ars Poetica 2018 v Slovenskom národnom divadl...
Premiéra predstavenia Šmátranie v širočine zaháji 16. ročník medzinárodného festivalu poézie...
Ars Poetica - Dni festivalu považujem za skut...Ars Poetica - Dni festivalu považujem za skut...
Rozhovor Diany Mašlejovej s riaditeľom festivalu Ars Poetica Martinom Solotrukom Festival Ars...
Príďte sa započúvať do priezračného zvuku sve...Príďte sa započúvať do priezračného zvuku sve...
16. ročník medzinárodného festivalu poézie Ars Poetica 2018 je už predo dvermi Od trinásteho...
V Bukurešti sa uskutočnil medzinárodný festiv...V Bukurešti sa uskutočnil medzinárodný festiv...
V Bukurešti sa uskutočnil medzinárodný festival poézie Festivalul Capitalelor Națiunilor...
Poetka Maša HaľamováPoetka Maša Haľamová
V týchto dňoch si pripomíname stodesiate výročie narodenia jednej z najvýznamnejších predstaviteliek...
CalmCube2 CMS
RSSVytlačiť stránkuKonverzný kurz 1 € = 30,1260 Sk · Mapa stránok · © 2014 - 2018 ArsPoetica