Ars Poetica Film 2016

Ars Poetica Film 2016

Kino Lumiére, Kinosála č. 4, Špitálska 4, 81108 Bratislava

Dramaturgia filmovej sekcie: Martin Palúch

18.11. Piatok

18.00 / Psie srdce (Heart of a Dog)

r. Laurie Anderson, USA, 2015, 75 min., dokumentárna esej

20.00 / Takovej barevnej vocas letící komety

r. Václav Kučera, Česko, 2015, 100 min., dokumentárny film

19.11. sobota

18.00 / Je vysoký muž šťastný? (Is The Man Who Is Tall Happy?)

r. Michel Gondry, Francúzsko, 2013, 88 min., dokumentárny film

20.00 / Nick Cave: 20 000 dní na Zemi

r. Iain Forsyth, Jane Pollard, Veľká Británia, 2014, 97 min., dokumentárny film

20.11. nedeľa

18.00 / Kukuričný ostrov

r. George Ovashvili, Česko/Francúzsko/Gruzínsko/Nemecko, 2014, 100 min., hraný film

20.00 / Futurologický kongres (The Congress)

r. Ari Folman, Belgicko/Francúzsko/Izrael/Nemecko/Poľsko, 2013, 120 min., hraný-animovaný film

doplnkovy-text-cierna-na-bielej-jpg-format.jpg

21.11. pondelok

18.00 / The Best of Fest Anča 2016, pásmo animovaných filmov, 64 min.

20.00 / Nespoznaný

r. Miro Remo, Slovensko, 2016, 84 min., dokumentárny film


doplnkovy-text-cierna-na-bielej-jpg-format.jpg

19.11. sobota / SNG Café Berlinka

17.00 / Pásmo študentských filmov VŠMU 1998-1999

vsmu-filmy.jpg


Psie srdce (Heart of a Dog)

r. Laurie Anderson, USA, 2015, 75 min., dokumentárna esej

Nekonvenčná vizuálna esej slávnej hudobníčky a manželky Lou Reeda Laurie Anderson, ktorá v sebe spája tak zdanlivo vzdialené témy, akými sú blízky vzťah človeka a psa a úplná strata súkromia amerických občanov po tragických udalostiach 11. septembra 2001. Svojbytná vizuálna zložka je sprevádzaná hlasom rozprávačky, ktorá spriada nitky myšlienok a dojmov, pričom tento krehký, takmer beletristický celok sprevádza pôsobivou hudbou samotnej režisérky.


Takovej barevnej vacas letící komety

r. Václav Kučera, Česko, 2015, 100 min., dokumentárny film

takovej-barevnej-vocas-letici-komety.jpg

Dokumentárny film o Filipovi Topolovi, básnikovi, skladateľovi, textárovi, klaviristovi a frontmanovi legendárnej undergroundovej hudobnej formácie Psí vojáci. Film odkrýva, ako sa v životnom osude charizmatického a všestranne talentovaného Filipa Topola odrážala doba pred aj po nežnej revolúcii, jeho posadnutosť hudbou a láska k Mozartovi, ale tiež jeho závažná choroba. Celým filmom sa nesú piesne, ktoré sám Filip Topol označoval za formu svojich denníkov. V neposlednom rade obsahuje aj záznamy rozhovorov s hlavným protagonistom z unikátnych archívov, z ktorých mnohé doposiaľ neboli publikované.


Nick Cave: 20 000 dní na Zemi

r. Iain Forsyth, Jane Pollard, Veľká Británia, 2014, 97 min., dokumentárny film

nick-cave.jpg

Hudobný dokument o jednej z najfascinujúcejších a najtajomnejších postáv hudobného a filmového sveta. Nie je však tradičnou biografickou retrospektívou, ale skôr záznamom života hudobníka, ktorý má dnes 57 rokov a stále sa nechá unášať Múzou. Invenčná dokudráma predstavuje austrálskeho speváka, textára, príležitostného skladateľa, básnika a herca ako ústrednú postavu, ale zároveň aj ako spolukonšpirátora. Dokumentuje jeho umelecké pôsobenie a prináša príbeh jeho 20 000-dňového pôsobenia na planéte.


Nespoznaný

r. Miro Remo, Slovensko, 2016, 84 min., dokumentárny film

nespoznany.jpg

Intímny rez do života legendárneho speváka Richarda Müllera na pozadí jeho koncertného turné s kapelou Fragile. Müller a Fragile tentoraz koncertujú netradične bez akýchkoľvek hudobných nástrojov. Film sa norí do Richardových aktuálnych pocitov, ktoré silno ovplyvňuje mániodepresia, ktorou dlhodobo trpí. Sonduje však aj v minulosti, ktorá otvára dvere do časti jeho speváckej kariéry sprevádzanej turbulentnými vzťahmi so ženami a drogami. Tie sú kľúčom k pochopeniu jeho osobnosti i speváckej kariéry. Film nekompromisne bez pretvárky nahliada do Richardovho vnútra, i do zákulisia samotnej produkcie turné.


Kukuričný ostrov

r. George Ovashvili, Česko/Francúzsko/Gruzínsko/Nemecko, 2014, 100 min., hraný film

Kukuričný ostrov

Poetický film, nakrútený na 35mm filmový materiál, prináša jednoduchý príbeh – metaforickú filmovú báseň. Rieka Inguri je prirodzenou hranicou, ktorá rozdeľuje Gruzínsko a Abcházsko. Po jednej z jarných záplav sa uprostred jej toku utvorí ostrovček, ako stvorený pre pestovanie kukurice. Príbeh sa začína, keď si starý abcházsky farmár na ostrove postaví chatrč. Žije v nej so svojou mladučkou vnučkou. Tak ako zreje kukurica, dospieva aj dievčina a blíži sa neodvratná konfrontácia s kolobehom života mimo ostrova. Režisér pomocou strihovej skladby a takmer bez použitia slov komponuje priezračnú drámu o prepojení človeka s prírodou.


Je vysoký muž šťastný? (Is The Man Who Is Tall Happy?)

r. Michel Gondry, Francúzsko, 2013, 88 min., dokumentárny film

je-vysoky-muz-stastny.jpg

Jeden z najzaujímavejších a najsľubnejších filmárov súčasnosti - Michel Gondry - vo svojom novom animovano-hranom dokumente o lingvistike, spovedá amerického židovského filozofa Noama Chomskeho. Animácia je kreslená fixkami, a údajne trvala dva roky. Na čiernom podklade sa plynule striedajú technicky jednoduché, ale komplikovane prepracované obrazy, doplnené textom. Gondry nahral celý dokument zámerne v angličtine, a práve jeho (ne)schopnosť vyjadrovať sa v tomto jazyku, tvorí jednu z vtipných zložiek filmu. Živý, chvíľami veľmi spletitý, do značnej miery dojemný a v každom prípade veľmi ľudský dialóg s Noamom Chomskym – s jedným z najoriginálnejších a najvýznamnejších mysliteľov dnešných čias.


Futurologický kongres (The Congress)

r. Ari Folman, Belgicko/Francúzsko/Izrael/Nemecko/Poľsko, 2013, 120 min., hraný-animovaný film

futurologicky-konfres.jpg

Herečka Robin Wright - filmová hviezda za zenitom – sa po dvadsiatich rokoch vydáva na rokovanie o predĺžení možno poslednej zmluvy v kariére na futurologický kongres. Ocitá sa v transformovanom fantazijnom svete, v animovanej zóne, kde môže byť každý tým, kým chce. Vizuálne omračujúce spracovanie na motívy jednej z poviedok kultového autora sci-fi Stanisława Lema je zvláštnou reflexiou spoločnosti, ktorá vzýva kult mladosti a opája sa priemyselne vyrábanými ilúziami. Originálne vizuálne spracovanie “útočí” na zmysly diváka plejádou vnemov a očakáva od neho dôvtip a predstavivosť.


The Best of Fest Anča 2016
pásmo animovaných filmov, 64 min.

fest-anca-2016.jpg

Víťazný výber deviateho ročníka medzinárodného festivalu animovaných filmov Fest Anča 2016, ktorý je exkluzívnou platformou prinášajúcou na Slovensku kvalitnú animáciu pre dospelých všade tam, kde je o ňu záujem. Projekcia pozostáva z tých najlepších filmov aktuálneho ročníka, ktoré prešli výberom z 1241 prihlásených titulov z vyše 70 krajín sveta. Uvidíte to najlepšie z krátkometrážnej animácie, študentských filmov, videoklipov, filmov pre deti a slovenských animovaných filmov.

Späť na Ars Poetica 2016
Späť na Program
Ars Poetica 2016


Ars Poetica Film 2016

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku2. 11. 2016, 14:31