Sonnet Mondal & Sangeeta Majumder Echoing Shadows

‘Echoing Shadows’ (Ozveny tieňov) je predstavenie, ktoré spája tradičný indický tanec Kathak v podaní hviezdnej tanečnice Sangeety Majumder s poéziou súčasného indického básnika Sonneta Mondala. Príbeh sebahľadania a neľahkého zápasu so svetom súčasnosti, stelesnený do príbehu mladej ženy, ktorá putuje z vidieka do mesta a cez pamäť mystickej tradície hľadá svoje miesto v dnešnej Indii, rezonuje s rytmami a pohybmi tanečnej choreografie. Sugestívna show, ktorá už uchvátila publikum v mnohých metropolách, očarí silou evokovať archetypálne pocity a vášne, no súčasne smeruje k meditatívnej harmónii a pochopeniu.

Ozveny tieňov je veršovaná báseň, v ktorej sa autor prevteľuje do premýšľavého dievčaťa pochádzajúceho z indického vidieka. Názov Ozveny tieňov slúži ako metafora – vyjadruje vplyv spomienok, ktoré v nás vzbudzujú emócie, nostalgiu, extázu, ale aj obavy. Báseň, ktorá kombinuje abstrakciu s realitou, rozdelil autor do štyroch častí. V prvej časti rozpráva o dievčati, ktoré vyrastá na indickom vidieku. V druhej časti opisuje jej odchod z mesta s cieľom splniť si sny. Na ceste životom sa nadchne pre náboženstvo. Vo štvrtej časti autor poukazuje na vplyv materiálnych statkov na dievča, ktoré však na záver nachádza zmysel života.

Dievča kráča do života vdychujúc vône indického vidieka, ale neskôr sa, ovplyvnená známymi už žijúcimi v meste, vydáva z dediny do mesta dúfajúc, že si tam splní svoje sny a užije rozmary veľkomesta. Avšak skaza a ničota, ktorú zažije v meste ju presvedčí, že jej životná dráha má smerovať k pobožnosti. Márnivý život vo veľkomeste ju nenapĺňa a nedokáže uspokojiť nepokoje dušie. Rozhodne sa preto zmeniť svoj život a nadchne sa pre boha Šivu, žijúc vo svätyni Kashi Vishwanath v severnej Indii.

Sangeeta Majumder a Sonnet Mondal
Sangeeta Majumder a Sonnet Mondal


Ani tam však nenájde duchovné uspokojenie a cestuje do podobnej svätyne v pohorí Trimula v južnej Indii. Mysliac na minulosť sa jej pod kožu čím ďalej, tým viac dostávajú spomienky a zhodnotí, že duchovný život ju nenapĺňa tak, ako by si predstavovala, preto odchádza. Množstvo otázok zaplavuje jej dušu, tie však zostávajú nezodpovedané. Cestuje krajinou a nachádza útočisko vo svojej predstavivosti, niekde v bájnych pevnostiach, kde nachádza nadšenie a cíti sa šťastná ako tanečníčka na veľkolepom dvore dynastie Mughal.

Uvedomuje si, že životná pravda sa nedá nájsť žijúc organizovaný mestský život, či oddávaním sa náboženstvu, pretože skutočná pravda nie je tá, ktorú povrchne za pravdu považujeme.

Nakoniec sa odhodlá byť nomádkou, cestujúcou – tancuje na melódiu matky Zeme.

Báseň reflektuje rôzne životné fázy a slabosti, ako aj silné stránky človeka. Využíva expresívny indický tanec kathak v podaní Sangeety Majumder.

Späť na Ars Poetica 2016
Späť na Ars Poetica 2016

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku20. 10. 2016, 14:10