Ars Poetica: Stačí si vybrať

"Poézia stále stojí za to, aby sme sa pred ňou prestali hrať na skrývačku," tvrdí Martin Solotruk, programový riaditeľ festivalu Ars Poetica. Tretí ročník tohto najprestížnejšieho a najväčšieho literárneho podujatia na Slovensku sa začne už v stredu 2. novembra predstaveniami súčasného tanca. Následne vystúpia britskí autori Matthew Hollis, Robert Minhinnick, Rebeca O'Connor a Brian McCabe.

"Hoci neveríme na zázraky, vieme, že poézia ich občas dokáže. Len si stačí vybrať," tvrdia organizátori. Vyberať bude z čoho, večery poézie potrvajú až do soboty, prezentovať by sa so svojimi básňami mali autori tak zo susedných krajín ako Poľsko či Rakúsko, ako aj talianski, litovskí či americkí autori.

Domácu scénu zastúpia napríklad Ján Buzássy, Peter Repka alebo mladá a Cenou Ivana Kraska za debut v roku 2003 ocenená Jana Pácalová.

Sprievodnými podujatiami festivalu Ars poetica sú aj prehliadky filmov, ktoré potrvajú až do soboty 12. novembra. Diváci budú mať možnosť uvidieť napríklad americký film Hodiny, britský Iris, poľskú Záhradu pozemských rozkoší či Ružové sny Dušana Hanáka.

Pre priaznivcov divadla je na utorok 8. novembra pripravené predstavenie Morča divadla SkRAT. V sprievodnom programe festivalu sú aj koncerty a rôzne tanečné a vizuálne performance. Napríklad 5. novembra si s "malomestským orchestrom" Požoň Sentimentál zaspieva aj filozof, spisovateľ a legendárna postava českého undergroundu Egon Bondy.

kultura.sme.sk, 29.10.2005.