KULTÚRA: V Bratislave sa začína medzinárodný festival poézie Ars Poetica

Bratislava 17. októbra (TASR) - Bratislavská A4 - priestor súčasnej kultúry a Kino Lumiére sú oddnes centrom medzinárodného festivalu poézie Ars Poetica 2013. V poradí 11. ročník tohto v strednej Európe unikátneho multižánrového podujatia opäť spája súčasnú svetovú poéziu s viacerými druhmi umenia. "Návštevníci festivalu sa môžu tešiť na celé spektrum poetík a jazykov u nás nie veľmi známych. Na festivale tak zaznie poézia v turečtine, gruzínčine či jazyku Mahárathi," informovala TASR za organizátorov festivalu Martina Straková.
Festival poézie poctí svojou návštevou viacero popredných osobností súčasnej svetovej avantgardy. Pozvanie prijali Gerhard Falkner a Hans Thill z Nemecka, Louis Armand z Austrálie, digitálna experimentátorka Heike Fiedler zo Ženevy či Fínka žijúca v Berlíne Helena Sinervo. Slovenskú poéziu na tohtoročnej Ars Poetica reprezentujú autori viacerých generácií s rôznymi kultúrnymi skúsenosťami. Za najmladšiu generáciu to bude experimentálna poetika Erika Šimšíka. Svoju novú tvorbu a performance predstaví etablovaný enfant terrible Agda Bavi Pain a popredný rusínsky básnik Juraj Charitun.

Festival celkovo uvedie tvorbu 25 básnikov z 18 krajín. Ich poéziu v pôvodných slovenských prekladoch prednesú slovenskí herci Lucia Hurajová a Ľubo Bukový, sprevádzať ich budú VJ sety Zdena Hlinku. Filmová sekcia ponúkne aktuálne slovenské produkcie a novinky. Medzi nimi napríklad projekciu koprodukčného filmu Zamatoví teroristi či krátky poetický film Ivany Šebestovej Sneh. Do programu sa dostala aj nová francúzska snímka s Audrey Tautou Pena dní. Hudobná časť festivalu prinesie vystúpenia formácie Hipiersonik z Poľska, českej legendy Skrytý půvab byrokracie a hudobné sety slovenského Stroona.

Ars Poeticu sprevádza multilingválna festivalová antológia. Ponúka najrozsiahlejší a najreprezentatívnejší prekladateľský projekt súčasnej svetovej poézie na Slovensku. Festival tak dáva priestor celému radu osobností umeleckého prekladu. Medzi nimi sú Zuzana Drábeková, Mila Haugová. Elvíra Haugová, Karol Chmel, Valerij Kupka, Pavol Lukáč, Silvia Ruppeldtová, Miroslava Vallová a ďalší. Festival potrvá do 21. októbra.

hlavnespravy.sk, 17.10.2013.