Mesiac autorského čítania vstúpil do druhej dekády

Medzinárodný festival Mesiac autorského čítania prebieha v piatich mestách Európy a každoročne návštevníkom, formou autorských čítaní, sprostredkúva informácie o dianí na domácej i zahraničnej literárnej scéne. Aktuálne, v ôsmom ročníku na Slovensku, ide o stretnutia so 62 autormi zo Slovenska, Česka, Poľska, Ukrajiny a hosťujúceho Turecka, ktorí postupne navštívia Košice, aby sa tu osobne stretli s milovníkmi kníh.

Mesiac autorského čítania sa prehupol do svojej druhej tretiny. „A my už teraz môžeme konštatovať, že tento ročník bude veľmi vydarený. Samozrejme aj vďaka veľmi zaujímavým zástupcom hosťujúceho Turecka", teší sa z priebehu akcie, Iveta Hurná, riaditeľka Knižnice pre mládež mesta Košice, ktorá opäť toto podujatie za Slovensko organizuje. Ubehlo desať dní, desať skvelých večerov strávených s celou dvadsiatkou skvelých autorov. „Ani sa radšej nepokúšam vybrať z nich nejaké spisovateľské esá. To by som vzala program festivalu a prečítala Vám rad radom celý doterajší program." Z toho môžeme dedukovať, že účastníkom podujatia je ponúkaný naozaj skvelý a pestrý výber súčasných literárnych osobností.

Haydar Ergülen
Haydar Ergülen

„Priznám, že sme sa tak trochu obávali, aký bude záujem verejnosti o tureckú literatúru." Tureckú tvorbu domáci čitateľ veľmi nepozná (turecký básnik Haydar Ergülen sa slovenskému publiku predstavil na festivale Ars Poetica už v roku 2012) a ľudí zvykne okrem informácií o samotnom autorovi zaujímať aj politické, či sociálne dianie v danej krajine. A pokiaľ sa jedná o krajinu, o ktorej sa práve pomerne dosť hovorí, pýtajú sa ešte viac. „Podľa doterajšej vzorky autorov, s ktorou sme sa doteraz stretli, môžem konštatovať, že Turecko má výnimočných poetov, fundovaných prozaikov a navyše výborných rozprávačov. Vedia so šarmom a nadhľadom zareagovať na každú z položených otázok. Spoločné večery plynú v príjemnej atmosfére, ktorú si ľudia vychutnávajú."

Každé z čítaní im poodhalí niečo nové, niečo nečakané a preto je fajn, prísť aj na druhý deň a vypočuť si nasledujúceho hosťa. „Ktorí hostia to ešte budú, to sa dozviete na webovej stránke knižnice kosicekmk.sk, alebo na stránke autorskecitanie.sk. Ja môžem iba sľúbiť, že rozhodne budeme pokračovať v duchu prvej dekády a ponúkneme samé literárne lahôdky." Čítania prebiehajú každý deň až do 3. augusta 2018, kedy festival skončí. „Tak neváhajte a podvečerný čas od 18.00 do 20.00 hodiny si vždy vyhraďte na stretnutia s literatúrou. Ak náhodou, nemáte možnosť prísť k nám do LitParku osobne, môžete využiť možnosť sledovať nás online." Každá návšteva festivalového hosťa je vysielaná LIVE na facebookovej stránke Mesiac autorského čítania. Rovnako je možnosť vrátiť sa v čase a pozrieť si archivovaný záznam v podstate kedykoľvek.

Súčasne s festivalovými čítaniami knižnica ponúka i ďalšie projekty, úzko súvisiace s umením a literatúrou. Ide o spoločné aktivity Českým centrom v Bratislave. Jednou je inštalácia, Poeziomatu a druhou výstava, Československá štátnosť 1918-2018. „Poeziomat, automat na poéziu sa nachádza pred vchodom do LitParku. Okoloidúcim ponúka možnosť preskúmať bohatosť a rozmanitosť hovoreného slova na vzorke dvadsiatich básní od českých a slovenských básnikov. Výstava je venovaná histórií vzniku, trvania a známym osobnostiam spoločného štátu Čechov a Slovákov." Oba projekty prebiehajú v rámci výročia vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov a budú verejnosti k dispozícii do 31.8.2018.

Knižnici boli výstava a Poeziomat zapožičané Českým centrom v Bratislave.
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ďalej ho podporili Zastúpenie európskej komisie a České centrum, Bratislava.