Nikitin, Pospiš, Sillay a Gregušová nahrávajú v New Yorku výnimočný album

Na jednej nahrávke spoja svoj vlastný hudobný rukopis s umením špičkových amerických inštrumentalistov a minulosť so súčasnosťou. Walt Whitman's Poetry Turns into Music je pracovný názov ambiciózneho hudobného projektu, ktorý pripravovali slovenskí hudobníci takmer jeden a pol roka. Teraz sú v New Yorku, kde popri nahrávaní albumu odohrajú aj niekoľko koncertov.

Cieľom projektu je urobiť z poézie veľkého amerického básnika Walta Whitmana bránu do nového hudobného sveta. Ide o dôkaz, že ani po viac než sto rokoch od smrti slávneho poeta neprestali jeho slová inšpirovať umelcov, čitateľov poézie a obdivovateľov hlbokého umenia.

K hudobnej, produkčnej a vydavateľskej dvojici Robert Pospiš (spev) a Martin Sillay (gitara) sa tentoraz pridala aj slovenská speváčka žijúca v Amerike Hanka Gregušová (na tamojšej scéne pôsobí ako Hanka G), oceňovaný slovenský saxofonista Nikolaj Nikitin a trojica výnimočných amerických hostí. Sú nimi basgitarista Stanley Banks, klavirista John Peters a bubeník Taru Alexander. Ide o naozaj špičkové mená v rámci americkej jazzovej a "nadžánrovej" scény. V minulosti spolupracovali napríklad s Aliciou Keys, Ettou James, Arethou Franklin alebo Georgeom Bensonom.

Výsledkom tejto slovensko-americkej spolupráce v priestoroch The Samurai Hotel Recording Studio v newyorskej štvrti Astoria bude unikátna nahrávka - fusion jazzu, bluesu, soulu, folku a experimentálnej hudby. Album s pracovným názvom Walt Whitman's Poetry Turns into Music vyjde na jeseň vo vydavateľstve Real Music House.

Walt Whitman

Uplynulo už vyše 160 rokov od vydania prvej edície zbierky Walta Whitmana Steblá trávy (Leaves of Grass)
Len málo osobností malo taký vplyv na svetovú poéziu, ako práve tento americký básnik.


Nadčasová americká poézia po slovensky

Poézia veľkého amerického básnika Walta Whitmana je nosným pilierom tohto výnimočného medzinárodného projektu, spievať sa však bude po slovensky. Náročnú úlohu prekladateľa pôvodných básní si na svoje ramená zobral Martin Solotruk, uznávaný slovenský poet a riaditeľ festivalu Ars Poetica. Práve jemu zveril hudobník a textár Robert Pospiš viac ako dve desiatky vybraných fragmentov z Whitmanovej tvorby.

Básne Walta Whitmana sú slávne po celom svete a svojich verných fanúšikov majú aj na slovenskom knižnom trhu. Fakt, že jeho básnické zbierky sú u nás takmer vypredané, hovorí sám za seba. Slovensko-americká nahrávka sa tak priblíži nielen poslucháčom, ale aj milovníkom poézie a kvalitných hudobných textov.

Popri nahrávaní je naplánované aj dvojfázové koncertné turné. Prvé dva koncerty sa uskutočnia už tento týždeň vo štvrtok a v piatok v brooklynskom Williamsburg Music Center (8.3.) a v klube The Cell na West 23rd Street na Manhattane (9.3.). Druhá časť prebehne v októbri po vydaní albumu, takisto na rôznych miestach v New Yorku. Cieľom pripravovaných koncertov je propagovať slovenskú hudbu v USA, nadviazať nové spolupráce a pokračovať v spolupráci so špičkovými svetovými umelcami. V pláne sú samozrejme aj slovenské koncerty v kompletnej medzinárodnej zostave.

Pripravovaný album nadväzuje na projekty Polajka / Nikolaj Nikitin ensemble with Miroslav Vitouš - Tales from My Diary (Hudobný fond, 2014) a Cikker 105 (Real Music House, 2016), na ktorých formou invenčných reinterpretácií vzdali hold skladateľom Leošovi Janáčkovi a Jánovi Cikkerovi. Partnermi projektu sú SOZA, Hudobné centrum, Generálny konzulát Slovenskej republiky v New Yorku a Fond na podporu umenia.

Viac sa dozviete na stránkach www.realmusichouse.sk a www.facebook.com/realmusichouse.

hudba.zoznam.sk, 2018