Ostrov živej poézie vzniká na prvom festivale Ars Poetica v Bratislave

Bratislava 2. októbra - Ostrov "živej kvalitnej poézie" vznikne dnes večer na prvom ročníku Medzinárodného festivalu Ars Poetica v Bratislave, ...

Bratislava 2. októbra (TASR) - Ostrov "živej kvalitnej poézie" vznikne dnes večer na prvom ročníku Medzinárodného festivalu Ars Poetica v Bratislave, kde sa zíde 22 básnikov z 13 krajín sveta.

"Popri perspektívnych mladých autorov zo susedných štátov sme privítali aj renomovaných básnikov, ako je laureátka viacerých cien Liz Nivenová zo Škótska či Owen Sheers z Veľkej Británie," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii Martin Solotruk z OZ Ars Poetica.

Okrem Nivenovej, ktorá rada kombinuje poéziu s inými druhmi umenia a jedného z najtalentovanejších britských autorov Sheersa sa na festivale predstaví aj autor piatich básnických zbierok Ír Peter Sirr. Nebude chýbať jedna zo zostavovateliek antológie škandinávskej poézie Fínka Anni Sumariová či Poliak Tadeuzs Pioro. Mladšiu literatúru reprezentujú Švéd Par Hansson, Rakúšania Helwig Brunner a Alexander Dunst, Češka Kateřina Rudčenková, Estónka Kriistina Ehin, Slovinci Aleš Šteger a Primož Repar. Ďalekú cestu nemali iba Slováci Mária Ferenčuhová, Stanislava Chrobáková a Karol Chmel.

Ars Poetica 2003
Ars Poetica 2003

Počas troch dní budú môcť návštevníci Štúdia 12 na Jakubovom námestí vidieť autorské performance, recitácie mladých slovenských hercov, VJ sety, jazzové i experimentálne koncerty. Svetovú poéziu v slovenskom preklade odrecitujú Táňa Pauhofová a Marek Geišberg. O hudbu sa postará poľské jazzové trio Kolakowski / Twarozek / Skolik, kombinujúce energický džez a swing, ako aj slovenskí experimentátori Július Fujak a Peter Macsovszky.

Najväčšiu básnickú show v dejinách Bratislavy organizuje Občianske združenie Ars Poetica v spolupráci s Obcou spisovateľov Slovenska, Občianskym združením Vlna pod záštitou Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy a za podpory hlavného partnera festivalu Moravia Steel.

Zdroj: sme.sk