Slováci v New Yorku nahrali unikátnu poctu Whitmanovi

Ani po sto rokoch od smrti slávneho poeta Walta Whitmana neprestali jeho slová inšpirovať umelcov, čitateľov poézie a obdivovateľov hlbokého umenia. Walt Whitman' s Poetry Turns into Music, to je pracovný názov ambiciózneho hudobného projektu, ktorý pripravovali slovenskí hudobníci takmer jeden a pol roka.

K hudobnej, produkčnej a vydavateľskej dvojici Robert Pospiš & Martin Sillay sa tentoraz pridala aj slovenská speváčka žijúca v zahraničí Hanka G, oceňovaný slovenský saxofonista Nikolaj Nikitin a trojica amerických hostí – basgitarista Stanley Banks, klavirista John Peters a bubeník Taru Alexander. Hviezdy americkej džezovej a „nadžánrovej" scény v minulosti spolupracovali napríklad s Aliciou Keys, Ettou James, Arethou Franklin alebo Georgeom Bensonom. Výsledkom ich spolupráce v štúdiu The Samurai Hotel Recording v newyorskej štvrti Astoria bude unikátna nahrávka – fúzia džezu, bluesu, soulu, folku a experimentálnej hud­by.

Whitman v slovenskom preklade Martina Solotruka v New Yorku

Nosným pilierom medzinárodného CD je poézia veľkého amerického básnika Walta Whitmana. Spievať sa však bude po slovensky. Náročnú úlohu prekladateľa pôvodných básní si na svoje ramená zobral Martin Solotruk, uznávaný slovenský poet a riaditeľ festivalu Ars Poetica. Práve jemu zveril hudobník a textár Robert Pospiš viac ako dve desiatky vybraných fragmentov z Whitmanovej tvorby.

Básne Walta Whitmana sú slávne po celom svete a svojich verných fanúšikov majú aj na slovenskom knižnom trhu. Fakt, že básnické zbierky tohto poeta sú u nás takmer vypredané, hovorí sám za seba. Slovensko-americká nahrávka sa tak priblíži nielen poslucháčom, ale aj milovníkom poézie či kvalitných hudobných textov. Pripravovaný album nadväzuje na projekty Polajka/Nikolaj Nikitin ensemble with Miroslav Vitouš (Music Fund Bratislava, 2014) a Ján Cikker 105 (Real Music House, 2016).

Súčasťou intenzívnej práce na očakávanom albume bude aj dvojfázové koncertné turné pri príležitosti nahrávania a vydania CD. To sa bude konať v marci a v októbri 2018 v New Yorku. Cieľom pripravovaných koncertov je propagovať slovenskú hudbu v USA, nadviazať nové spolupráce a pokračovať v spolupráci so špičkovými svetovými umelcami. V pláne sú, samozrejme, aj slovenské koncerty v kompletnej medzinárodnej zostave.

Partnermi projektu sú SOZA, Hudobné centrum, Generálny konzulát Slovenskej republiky v New Yorku, projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia, za zahraničnú stranu The Samurai Hotel Recording Studio a hudobníci z USA. Pripravovaný hudobný album Walt Whitman' s Poetry Turns into Music vyjde vo vydavateľstve Real Music House.

kultura.pravda.sk, 2018