V ankete Pravdy Kniha roka zvíťazili Habaj a Houellebeck

Je to prekvapenie. Kto by ešte včera predpokladal, že v našich končinách zvíťazí v literárnej ankete zbierka básní? Michal Habaj, ktorý len pred pár týždňami predstavil publiku svoju novú zbierku, stihol osloviť väčšinu z tých, čo knihu otvorili a začítali sa. Azda aj preto, že tu ide o „básnický experiment nie s textom, ale so životom“, poznamenala poetka Mila Haugová.

michal-habaj_michal-habaj.jpg

Experiment, ktorý logicky vnukol autorovi nazvať novinku svojím vlastným menom. A hoci je tak na titule Habaj na druhú, čitateľ sa odrazu nebráni prijať to, bez výhrad. Poézia básnika, človeka Michala Habaja nemusí mať za každú cenu iný názov.

Experiment so životom ponúka aj Michel Houellebecq. Slávny spisovateľ získal v roku 2010 prestížnu Goncourtovu cenu za román Mapa a územie, ktorý je označovaný za jeho doteraz najlepší. Jedna z dvoch ústredných postáv nesie meno svojho autora – Michel Houellebecq.

Netreba hľadať ďalšie paralely medzi víťaznými titulmi tohtoročnej literárnej ankety Pravdy, ale jedna je očividná – v oboch prípadoch ide o schopnosť autorov radikálne a veľmi citlivo mapovať zmeny, ktorými v súčasnosti prechádza vedomie človeka, ľudí. Ak sa pýtame, či práve umenie, ktorého každý prejav podmieňuje poézia, je schopné meniť svet, odpoveď by sme mohli objaviť vo vlastnom vnútri. Povedzme pri knihe.

Víťazný zahraničný titul Mapa a územie Michela Houellebecqa v preklade Eleny Krššákovej prinieslo vydavateľstvo Marenčin PT na samom konci roku 2011. U hlasujúcich rezonoval celý rok. Dni adventu, ktoré ešte ostávajú do štedrovečerných minút, stále ponúkajú príležitosť objaviť dôležité knihy pre seba a svojich blízkych, knihy, o ktorých budeme hovoriť už v ankete roka 2013.

Tina Čorná, kultura.pravda.sk, 14.12.2012.