V Bukurešti sa uskutočnil medzinárodný festival poézie aj so slovenským zastúpením

V Bukurešti sa uskutočnil medzinárodný festival poézie Festivalul Capitalelor Națiunilor Centenare 2018 (Festival storočných hlavných miest), ktorý v termíne od 10. do 17. septembra zorganizovalo Národné múzeum rumunskej literatúry v Bukurešti.

Aktuálny festivalový ročník sa tematicky venoval predovšetkým poézii autoriek a autorov, pre ktoré a ktorých, rovnako ako aj pre Rumunov, má rok 1918 nevšedný význam a je rovnako počiatkom významného vplyvu sledu udalostí na moderné a súčasné dejiny.

Spomedzi významných osobností z krajín ako sú Rumunsko, Moldavsko, Česká republika, Poľsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Rakúsko a Maďarsko, malo svoje zastúpenie aj Slovensko – na festivale vystúpila slovensko-bulharská poetka Dimana Ivanovová.

fcnc-plagat.jpg

Ako hovorí dramaturg festivalu, básnik Duta Dan Mircea: „Pôvodným ťažiskom festivalovej koncepcie mala byť oslava stredoeurópskej a pobaltskej poézie. Festivalovú dramaturgiu sme však napokon rozšírili aj o časť filmovú, výtvarnú, divadelnú a hudobnú, ba dokonca dostal festival aj vedecký rozmer. V sídle Rumunskej akadémie vied sa nám podarilo pozvať na odborné podujatia a diskusie nie len historikov a akademikov, ale dokonca aj pamätníkov búrlivých stých rokov v mojej krajine... Naše pozvanie prijali medzinárodné kapacity, ako su: český rumunista Jiří Felix, český historik Martin Putna, lotyšská historička, spisovateľka a literárna kritička Imbi Pajová, či poľský vysokoškolský pedagóg, spisovateľ a literárny kritik Jakub Kornhauser a mnoho ďalších."

Vo filmovej sekcii si na svoje prišli aj milovníci kvalitných filmov. Festival návštevníkom ponúkol viac ako štyridsať výborných snímkov, medzi inými aj filmové skvosty českej a slovenský novej vlny 60. rokov 20. storočia – Ľalie poľné od Ela Havettu, Němcove legendárne Démanty noci, majstrovské dielo Drahomíry Vihanovej Zabitá neděle, výnimočnú existenciálnu dráma 322 od Dušana Hanáka, či Jakubiskov snímok Sedím na konári a je mi dobre.

Viac informácií o festivale nájdete na: fcnc.eu