Ars Poetica 2009Medzinárodný festival poézie Ars poetica 2009 prináša už 7. ročník mutižánrového podujatia, ktoré spája súčasnú poéziu s ďalšími druhmi umenia. Aj tento rok Ars Poetica predstaví vystúpenia desiatok popredných súčasných básnikov, koncerty nezávislých hudobných zoskupení a interpretov, ako aj s filmové celovečerné, experimentálne i animované formy. Súčasťou programu sú aj sprievodné podujatia ako prednášky, workshopy či európske okrúhle stoly venované vydávaniu a prekladu poézie.


Festival tento rok predstaví rôznorodú poéziu 26 básnikov z 15 krajín (USA, Nemecko, Rakúsko, Veľká Británia, Taliansko, Francúzsko, Španielsko, Švédsko, Egypt, Slovinsko, Macedónsko, Maďarsko, Poľsko, Česko a Slovensko). Ich básne preložili renomovaní, ako i mladí slovenskí prekladatelia: Marián Andričík, Zuzana Drábeková, Mária Ferenčuhová Ridzoňová, Mila Haugová, Karol Chmel, Milan Kopecký, Pavol Lukáč, Gabriela Magová, Katarína Motyková, Jana Pajerová, Martin Solotruk a Miroslava Vallová.

Svetová poézia v slovenskom preklade zaznie v interpretácii známych hercov Mareka Majeského a Lucie Hurajovej, živé VJ sety Zdena Hlinku vytvoria k autorským vystúpeniam ďalšiu obrazovú dimenziu.

Medzi hviezdy 7. ročníka medzinárodného festivalu poézie Ars Ppoetica 2009 patria poľský básnik Andrzej Sosnowski, americký autor Campbell McGrath, Nemec Jan Wagner či talianska poetka Laura Pugno. Zo slovenských umelcov sa na festivale predstavia autori mladšej poetickej generácie (Eva Luka, Ján Gavura, Daniel Grúň a Veronika Šramatyová).

Festival otvorí koncert poézie Márnivé bubliny – hudobné kompozície a improvizácie Oskara Rózsu, ktoré simultánne plynú vo vzájomných interakciách s poéziou súčasných slovenských básnikov. Počas nasledujúcich festivalových dní sa predstavia multimediálni umelci a hudobníci ako slovenská kapela Hvozd, poľské zoskupenie Marcel Arp Ensemble, česká Johan Band či projekt Healing Heating s Marekom Machajdíkom a Borisom Lenkom.

Vo filmovej sekcii festival predstaví 13 celovečerných a množstvo krátkych umeleckých filmov. Všetky sú späté s poéziou, či už témou alebo osobitou poetikou.

Festival Ars Poetica sa pokúša oživiť povedomie poézie ako súčasného média, aj prostredníctvom otvárania medzinárodného kontextu. Multilingválna festivalová antológia predstavuje najrozsiahlejší a najreprezentatívnejší prekladateľský projekt súčasnej svetovej poézie na Slovensku.


Program

Ars Poetica 2009

Bratislava 7. – 11. 10. 2009
A4, Nám. SNP / FK 35_mm, FTF VŠMU Svoradova 2

Poetry, films, concerts, workshops

Básne 26 autorov zo 16 krajín čítajú
Lucia Rózsa Hurajová & Marek Majeský

VJ Zdeno Hlinka

Wednesday 7.10.

17.00 Goya v Bordeaux / ESP / IT / film / A4
18.00 X=X + 1 / SVK / film / FK 35_mm
Niečo z Alenky / ČSSR / SUI / GB / DE / film / FK 35_mm
19.00 Poetry night / A4
Nikola Madzirov / MAC
Daniel Grúň / SVK
Angela Di Francesca / IT
Yahia Lababidi / EG
Veronika Šramatyová / SVK
Boel Schenlaer / SWE
20.00 Deň magora / PL / film / FK 35_mm
21.30 Márnivé bubliny / koncert poézie / SVK / A4
Oskar Rózsa, Lucia Rózsa Hurajová, Marek Majeský

Thursday 8.10.

9.00 Zoë Skoulding: Experimentálne formy v súčasnej britskej poézii / UK / prednáška / workshop / FiF UK
13.00 Petr Hruška: Nesamozrejmý príbeh slova – poézia Karla Šiktanca / CZ / prednáška / USlL SAV
17.00 Mednyánszky / SVK / film / A4
18.00 Romanca pre krídlovku / ČSSR / film / FK 35_mm
19.00 Poetry night / A4
Lucija Stupica / SLO
Marek Pražák / CZ
András Gerevich / HU
Marion Poschmann / DE
Andrzej Sosnowski / PL
Campbell McGrath / USA
20.00 Muzikológ a tvorca / SVK / film / FK 35_mm
Mojich prvých 75... Egon Bondy / SVK / film / FK 35_mm
21.30 Hvozd / SVK / koncert / A4
22.00 Johan Band / CZ / performance / A4

Friday 9.10.

14.30 Európsky okrúhly stôl o vydávaní a preklade poézie / workshop / A4
17.00 Slovensko pre začiatočníkov / SVK / film / A4
Recyklátor / SVK / film / A4
18.00 Legendárny Csoma: Hosť života / HU / film / FK 35_mm
19.00 Poetry night / A4
Martin Amanshauser / AT
Petr Král / CZ
Luis Javier Moreno / ESP
Sonja Harter / AT
Tomas Santiago Sanchez / ESP
Bianka Rolando / PL
20.00 Rembrandtova Nočná hliadka / HOL / DE / FIN / film / FK 35_mm
21.30 Marcel Arp Ensemble / PL / koncert / A4

Saturday 10.10.

17.00 Lorca, smrť básnika / ESP / film / A4
18.00 Fest Anča fičí / SVK / film / FK 35_mm
19.00 Poetry night / A4
Jan Wagner / DE
Eva Luka / SVK
Judit Ágnes Kiss / HU
Ján Gavura / SVK
Laura Pugno / IT
Ian Davidson / UK
Fred Griot / FR
20.00 Anténa / ARG / film / FK 35_mm
21.00 Remains of a Future City / UK / koncert poézie / A4
Zoë Skoulding & Alan Holmes
22.00 Healing Heating / SVK / performance / A4
Peter Machajdík, Boris Lenko, Petra Fornayová

Sunday 11.10.

18.00 Obrázky z výletu za plot blázinca / SVK / film / FK 35_mm
Času je málo a voda stúpa SVK / film / FK 35_mm
20.00 Momentky / SVK / film / FK 35_mm


Umelci

martin-amanshauser.jpgMartin Amanshauser (A) pochádza zo Salzburgu, pôsobí ako spisovateľ, prekladateľ a novinár. V roku 2001 získal doktorát na Univerzite vo Viedni. Vydal zbierky básní in der todesstunde von alfons alfred schmidt (v smrteľnej hodine alfonsa alfreda schmidta, 2000), 100.000 verkaufte Exemplare (100 000 predaných výtlačkov, 2002) a Logbuch Welt (Lodný denník Svet, 2007). Okrem poézie píše i romány, poviedky, cestopisy, texty piesní, venuje sa i hudbe. Prekladá z portugalčiny a angličtiny. Za svoju tvorbu získal množstvo cien, napr. Cenu Georga Trakla za poéziu (1992), cenu Maxa von der Grüna (1998) alebo Theodora Körnera (1998).
ian-davidson.jpgIan Davidson (GB) je básnik a literárny kritik. Publikoval viac ako desať zbierok poézie, naposledy Familiarity Breeds (Povedomé druhy, 2008), a As if Only (Akoby len, 2007). Ďalšia zbierka Partly in Riga (Sčasti v Rige) vyjde v roku 2010. Literárnovedná monografia Ideas of Space in Contemporary Poetry (Predstavy priestoru v súčasnej poézii) bola publikovaná v roku 2007 a súbor esejí o ústredných básnických figúrach 20. storočia vyjde tento rok. Pracuje na Bangorskej univerzite vo Walese, kde vyučuje súčasnú literatúru a tvorivé písanie.

angela-di-franceska.jpgAngela Di Francesca (I) narodila sa v Cefalu, promovala na Filozofickej fakulte. Poetka, spisovatelka, divadelná herečka, fotografka. Vydala zbierky básní Il ponti del normale (Mosty normálnosti), Falsi Indici (Falošné príznaky) a Le Ragioni dela Notte (Dôvody Noci). Okrem poézie píše i prózu. Angažuje sa v ženskom hnutí. Spolu s Emmou Danteovou, Milvou a Beatrice Monroyovou sa zúčastnila programu Dňa ženskej tvorivosti v ramci Festivalu žien Palermo 2006. Figuruje medzi básnikmi zaradenými do prehliadky Virtuálny ostrov, v rámci 51. Benátskeho bienále. Pôsobí aj ako divadelná herečka a performerka, absolvovala školu herca režiséra Accursia Di Lea a má na svojom konte hlavné i vedľajšie úlohy z klasického i moderného repertoáru.

jan-gavura.jpgJán Gavura (SK) pochádza z Popradu. V rokoch 1994 – 1999 študoval slovenčinu a angličtinu na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity v Prešove a v rokoch 1999 – 2004 katolícku teológiu na Teologickom inštitúte v Spišskej Kapitule. Od roku 1999 do roku 2001 bol interným doktorandom na Katedre slovenského jazyka a literatúry Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove, kde od roku 2001 pôsobí ako odborný asistent. Vyučuje predmety týkajúce sa slovenskej a svetovej literatúry dvadsiateho storočia, verzológiu a poetiku básnického textu. Vydal dve zbierky poézie Pálenie včiel (2001; Cena Ivana Kraska), Každým ránom si (2006) a vedeckú monografiu Ján Buzássy (2008). Prekladá z angličtiny (J. Sutherland-Smith, C. A. Duffy, R. Welch, L. Flynn, L. O'Sullivan).

andras-gerevich.jpgAndras Gerevich (H) sa narodil v Budapešti. Vysokoškolský diplom získal v odbore anglická literatúra z Eötvösovej univerzity v Budapešti, neskôr v rámci Fulbrightovho štipendia študoval tvorivé písanie na Dartmouth College (USA). V National Film and Television School vo Veľkej Británii získal titul v odbore scenáristika. Publikoval množstvo textov v časopisoch, knižne mu vyšli tri básnické zbierky. Vyšla mu kniha básní v anglickom preklade Tiresias's Confession (Tiresiova spoveď, 2008). V súčasnosti je prezidentom Kruhu Józsefa Attilu, asociácie mladých maďarských básnikov. Je redaktorom poézie v časopise Kalligram, a prispieva i do londýnskeho magazínu Chroma. Vytvoril scenáre k mnohým oceneným krátkym filmom, produkovaným v Londýne, jeho hry boli inscenované v Budapešti aj v Londýne. Prekladá z angličtiny (Seamus Heaney, Frank O'Hara).

fred-griot.jpgFred Griot (F) je francúzsky spisovateľ a básnik. Píše viac než 30 rokov, prevažne poéziu a krátke prózy, pracuje s jazykom ako s tvárnou hmotou. Niekoľkokrát precestoval Európu, najčastejšie vlakom a sám. Už veľa rokov skúma písanie prostredníctvom internetu na princípe work-in-progress a kombinuje grafický dizajn so zvukmi reči. Zaoberá sa výskumom zvukových záznamov a performance ako fyzickejších aspektov textu. Spolu s Françoisom Bonom vedie publie.net publishing a je členom redakčnej rady remue.net. Vystupoval v Paríži, Prahe, Budapešti, Lille, Lyone, Bochume či v Bielefielde.
daniel-grun.jpgDaniel Grúň (SK) pochádza z Piešťan, žije v Bratislave. Študoval dejiny umenia a kultúry na Trnavskej univerzite. Prednáša na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, venuje sa výtvarnej publicistike a skúma rozmanité vzťahy obrazov a písania na pozadí kultúrnych ruín modernizmu. V roku 2009 obhájil dizertačnú prácu o interpretáciách umenia 60. rokov v Československu. Podieľa sa na niekoľkých medzinárodných výskumných projektoch zameraných na kritickú reflexiu umenia a vizuálnej kultúry v období socializmu. Príležitostne organizuje výstavy a spolupracuje so skupinou XYZ (Milan Tittel a Matej Gavula). V roku 2009 mu vyšla debutová básnická zbierka Manuál.
sonja-harter.jpgSonja Harter (A) pochádza z Grazu, žije vo Viedni. Od roku 2001 publikuje svoju tvorbu v literárnych časopisoch, antológiách a v rozhlase. V roku 2005 jej vyšla zbierka básní barfuß richtung festland (naboso smer pevnina), v roku 2008 druhá zbierka einstichspuren, himmel (stopy po vpichu, nebo). Za svoju tvorbu získala literárnu cenu mesta Graz (2003), literárne štipendium mesta Graz (2005) a Cenu za umenie žien (2006). Pracuje ako kultúrna redaktorka v Rakúskej tlačovej agentúre.
judit-agnes-kiss.jpgJudit Ágnes Kiss (H) sa narodila v Budapešti. Vyštudovala maďarský jazyk a literatúru na Eötvös Loránd University of Sciences v Budapešti, na University of Drama, Film and Television odbor učiteľstvo drámy a na University of Pécs, Faculty of Music hru na hoboj. Ako hobojistka pôsobila desať rokov na strednej škole. Už dva roky sa venuje výlučne písaniu. Okrem poézie píše divadelné hry i prózu. Vydala jeden román a dve zbierky poézie: Nincs új üzenet (No New Messages, 2007) a Irgalmasvérnő (The Merciful Werewoman, 2006). Tretia básnická kniha by jej mala vyjsť tento rok. Za svoju tvorbu získala niekoľko cien, naposledy Artisjus Prize (2007), Mozgó Világ Prose Quality Prize (2007). Aktívne sa venuje divadlu i hudbe.
peter-kral.jpgPetr Král (CZ) pochádza z Prahy, kde v súčasnosti žije. V rokoch 1968 – 2006 žil vo Francúzsku. Píše po česky a po francúzsky. Okrem poézie je autorom próz a esejí. Prekladá predovšetkým z češtiny do francúzštiny. Z takmer dvadsiatich básnických kníh naposledy vydal Masiv a trhliny (2004), Přesuny (2005), Hm čili Míra omylu (2006) a Svědek stmívání (2006), vo francúzštine Pour l'ange (2007) a Hum (2007).
yahia-lababidi.jpgYahia Lababidi (ET) je autor egyptského pôvodu. Jeho prvá kniha Signposts to Elsewhere (Smerovky inam, 2006), bola nominovaná na cenu Kniha roka 2008 britskými novinami The Independent a cenu Rok kníh 2007 periodika The Sun Sentinel (USA). Jeho aforizmy boli zaradené do encyklopédie The World's Great Aphorists (Najlepší aforisti sveta, 2007). Lababidi je medzinárodne publikujúci básnik a esejista, jeho práce sa objavili v mnohých časopisoch v USA, v Európe a na Strednom Východe, vrátane antológií ako Stranger at Home. Anthology of American Poetry with an Accent (Cudzinec doma. Antológia americkej poézie s akcentom, 2008), Other Voices International Project (Medzinárodný projekt Iné hlasy, 2009), A Generation Defining Itself (Sebadefinujúca sa generácia, 2009). V súčasnosti pracuje na novej básnickej knihe, predbežne nazvanej Balancing Acts (Vyvažujúce činy).
eva-luka.jpgEva Luka (SK) sa narodila v Trnave. Vyštudovala prekladateľstvo a tlmočníctvo – angličtinu a japončinu na FiF UK v Bratislave. Pokračovala v postgraduálnom štúdiu japončiny na univerzite v Sappore v Japonsku, na FiF UK v Bratislave, v Kabinete orientalistiky SAV v Bratislave a na univerzite v Osake v Japonsku. Dizertačnú prácu napokon obhájila v roku 2002. Prekladá z japončiny a angličtiny (Kóbó Abe, Banana Joshimoto, Bob Dylan, Edgar Allan Poe atď.). Vydala dve zbierky poézie: Divosestra (1999) a Diabloň (2005). Pripravuje tretiu zbierku s názvom Havranjel. Získala niekoľko literárnych cien, napr. Prémiu ceny Ivana Kraska (1999) alebo Cenu Maše Haľamovej (2003). V súčasnosti žije v Španielsku, učí angličtinu a japončinu, píše, prekladá a maľuje.
nikola-madzirov.jpgNikola Madzirov (MK), básnik, esejista, redaktor, sa narodil v Strumici, v Macedónsku. Jeho básne boli preložené do viac než 15 jazykov a publikované v zbierkach a antológiách v Macedónsku i v zahraničí. Za svoju najnovšiu zbierku Relocated Stone (Presídlený kameň, 2007) získal východoeurópsku Cenu Huberta Burdu a prestížnu macedónsku Cenu bratov Miladinovcov. Za knihu Locked in the City (Zamknutý v meste, 1999) dostal cenu Studentski Zbor za debut a za knihu Somewhere Nowhere (Niekam nikam, 1990) Cenu Aco Karamanov. Zúčastnil sa mnohých medzinárodných festivalov a získal niekoľko medzinárodných štipendií. V roku 2006 bol nominovaný na literárnu cenu Stredoeurópskej iniciatívy (CEI). Je redaktorom poézie v literárnom časopise Blesok a medzinárodného portálu poézie Lyrikline.
campbell-mcgrath.jpgCampbell McGrath (USA) je autorom ôsmich básnických kníh, vrátane Capitalism (Kapitalizmus), Florida Poems (Básne z Floridy), Pax Atomica a Seven Notebooks (Sedem zápisníkov). V USA získal množstvo literárnych cien, napr. Guggenheim a MacArthur Foundations, ako aj ocenenie Library of Congress. Jeho básne sa objavili v mnohých časopisoch a vo vyše 40 antológiách, v periodikách ako New Yorker, Atlantic, Harper's alebo New York Times. Napísal libreto experimentálnej video-opery Transcending Time (Presahujúci čas), ktorá mala premiéru v roku 2009 na hudobnom bienále v Záhrebe. V súčasnosti je profesorom tvorivého písania na Floridskej medzinárodnej univerzite a žije so svojou ženou a deťmi v Miami Beach.
luis-javier-moreno.jpgLuis Javier Moreno (E) pochádza zo Segovie. Promoval na Filologickej fakulte románskych jazykov v Salamanke. V roku 1985 získal Fullbrightovo štipendium. Je čestným členom spolku spisovateľov na Univerzite v Iowa (USA). Absolvoval štúdium na Washingtonskej univerzite v St. Louis, Missouri. Za svoju tvorbu získal Cenu za poéziu Rafael Alberti (1988) a Gil de Biedma (1991). Je autorom básnických zbierok ako napr. 17 poemas (17 básní, 1978), En contra y a favor (Proti a za, 1980), 324 poemas breves (324 krátkych básní, 1987), El final de la contemplación (Koniec rozjímania, 1992), Cuaderno de campo (Vidiecky obraz, 1996), Rota (Porážka, 2003). Od roku 1992 publikoval štyri zväzky svojho denníka. Prekladá z angličtiny (napr. Robert Lowell).
marion-poschmann.jpgMarion Poschmann (D) sa narodila v Essene, žije v Berlíne. Študovala germanistiku, filozofiu a slavistiku na univerzite v Bonne a Berlíne. Vydala dve zbierky poézie: Verschlossene Kammern (Zatvorené komory, 2002) a Grund zu Schafen (Dosiahnuť dno, 2004). V roku 2002 získala štipendium Alfreda Döblina a v roku 2003 prestížnu Cenu Wolfganga Weyraucha. Básne a eseje publikuje v časopisoch a antológiách. Jej texty boli preložené do slovinčiny, taliančiny, hebrejčiny, francúzštiny, bieloruštiny, albánčiny, atď. Okrem poézie píše aj kratšie prózy a romány: Baden bei Gewitter (Kúpanie v búrke, 2002), Schwarzweißroman (Čiernobiely román, 2005) a Hundenovelle (Psie novely, 2008).

marek-prazak.jpgMarek Pražák (CZ) pochádza z Ostravy. Pôsobí ako básnik, performer, hudobník, maliar, sochár, grafik, designér, filmár a scénograf. V roku 2002 vydal knihu Relace rádia hitů. Jeho texty boli publikované v literárnych časopisoch a preložené napr. do nemčiny či poľštiny. Svoje čítačky často kombinuje s vlastnou hudbou.

laura-pugno.jpgLaura Pugno (I), talianska poetka. Vydala jeden román, Sireny (Sirene, 2007), ktorý získal cenu Kniha Mora 2008 a bol nominovaný na ceny Premio Bergamo a Premio Dedalus. Publikovala jednu zbierku poviedok, Sleepwalking (2002); dve básnicke zbierky, Farba a zlato (Il colore oro, 2007, s fotografiami Elia Mazzacaneho) a Tenis (Tennis, 2002). Napísala divadelné texty DNAct (2008). Na jeseň jej vyjde nový román s názvom Keď prídeš (Quando verrai) a nová básnická kniha gilgameš (gilgames) s priloženým CD nezávislej skupiny Kobaisi.
bianka-rolando.jpgBianka Rolando (PL) je poľská poetka, spisovateľka a výtvarníčka. Autorka zbierky poviedok Italian phrase book (Konverzačná príručka taliančiny, 2007). V roku 2009 vydala White book (Bielu knihu), metafyzickú poému o smrti. Získala Cenu Nagroda Młodej Sztuki Polskiej (2009). Žije striedavo v Poznani a vo Varšave.
tamas-sanchez-santiago.jpgTomás Sánchez Santiago (E) pochádza zo Zamory. Vydal množstvo básnických kníh: Amenaza en la fiesta (Ohrozená oslava, 1979), La secreta labor de cinco inviernos (Tajná práca piatich zím, 1985), Vida del topo (Život krta, 1992), En familia (V rodine, 1994), Ciudadanía (Občianstvo, 1997) a El que desordena (Neporiadnik, 2006). Santiago píše poéziu úzkych chodbičiek vystavanú okolo základných tematických osí: rodina, ticho, drobnosti každodenného života... V roku 2001 mu vyšlo súborné dielo Detrás de los lápices (Na druhom konci ceruzky). Jeho básne boli preložené do angličtiny, taliančiny a portugalčiny. Píše aj prózu a venuje sa aj žurnalistike.
boel-schenlaer.jpgBoël Schenlaer (S) sa narodila v Åtvidabergu, vo Švédsku. Žije a pracuje v Štokholme. V roku 1992 debutovala zbierkou básní FRESK, ktorá bola v roku 2006 preložená do arabčiny. V roku 2007 vydala ďalšiu básnickú knihu Love as a Phobia (Láska ako fóbia). Je redaktorkou časopisu Post Scriptum, venovaného poézii a zakladateľkou festivalu poézie Södermalms Poesifestival, ako aj PoesiOnStage, v rámci ktorého sa každý mesiac koná predstavenie poézie. Napísala 12 divadelných a rozhlasových hier. Bola nominovaná na berlínsku cenu Futura. Jej básne a hry boli preložené do angličtiny, nemčiny, chorvátčiny, litovčiny, ruštiny a arabčiny.
andrzej-sosnowski.jpgAndrzej Sosnowski (PL) je v poslednom desaťročí azda najvplyvnejší a podľa kritiky najnáročnejší poľský básnik, o čom svedčia légie epigónov a nasledovníkov. Prekladá anglickú a francúzsku literatúru, píše eseje. Je špecialistom na tvorbu Raymonda Roussela, Johna Ashberyho, Franka OʼHaru. Rediguje časopis Literatura na świecie. Vydal básnické zbierky Život na Kórei (1992), Nouvelles impresions d'Amerique (1994), Sezóna na polostrove Hel (1994), Podnájmy (1997), Konvoj. Opera (1999), Zoom (2000), Taxi (2003), Po dúhe (2007), Pozytywki i marienbadki (Zobrané básne, 2008).
veronika-sramatyova.jpgVeronika Šramatyová (SK) pochádza zo Zvolena. V roku 2003 ukončila štúdium na Vysokej škole výtvarných umení – maľbu a voľnú tvorbu u prof. Daniela Fischera. Venuje sa fotorealistickej maľbe, ako aj iným médiám, akčnejším formám komunikácie, no i tichším poetickým (kon)textom. Vystavuje doma aj v zahraničí. V roku 2007 získala cenu Essl Award na podporu mladých výtvarníkov zo strednej a juhovýchodnej Európy. V roku 2009 jej vyšla debutová básnická zbierka untitled. Žije, tvorí a kultivuje svoju záhradku v Reci neďaleko Bratislavy.
lucija-stupica.jpgLucija Stupica (SLO) žije v Ľubľane, píše poéziu a články o architektúre a dizajne. Pracuje ako interiérová dizajnérka. Svoje básne publikovala vo všetkých veľkých slovinských literárnych časopisoch. Jej prvá básnická kniha Celo na soncu (Čelo na slnku) vyšla v roku 2001. Získala cenu na 17. slovinskom knižnom veľtrhu a cenu Zlata ptica za najlepší umelecký počin. Ďalšia kniha básní Vetrolov jej vyšla v roku 2004. Súbor básní z oboch prvých kníh bol publikovaný v roku 2005. A v roku 2008 vydala svoju najnovšiu básnickú zbierku Otok, mesto in drugi (Island, mesto a iné). Jej poézia bola zaradená do antológie Ten Slovenian Poets of the Nineties (Desať slovinských básnikov deväťdesiatych rokov).
jan-wagner.jpgJan Wagner (D) pochádza z Hamburgu, od roku 1995 žije v Berlíne. Píše básne, prekladá anglofónnu poéziu (Charles Simic, James Tate, Simon Armitage, Matthew Sweeney atď.), píše recenzie a do roku 2003 sa podieľal na vydávaní medzinárodného literárneho balíčka (Literaturebox) Die Aussenseite des Elementes (Vonkajšia strana elementu). Vydal zbierky poézie Probebohrung im Himmel (Skúšobný vrt do oblohy, 2001), Guerickes Sperling (Guerickeho vrabec, 2004) a Osemnásť plnených koláčov, 2007) a ako prekladateľ a editor pripravil výbery z tvorby Jamesa Tata a Matthewa Sweeneyho. S básnikom Björnom Kuhlingkom redigovali reprezentatívnu antológiu mladej nemecky písanej poézie. Za svoju tvorbu získal mnohé štipendiá a literárne ceny, naposledy Cenu Alfreda Grubera (2004), Cenu Anny Seghersovej (2004), Cenu Ernsta Meistera (2005) a prvú cenu Arna Reinfranka (2006).

Sprievodné info

Koncerty

hvozd.jpg

Hvozd

Bratislavská kapela Hvozd vznikla v roku 2000. Založili ju sestry Ivana (akordeón, spev) a Lucia (klavír, spev, klarinet) Chuťkové. Spolu s basovou gitarou a bicími tvorí kapela piesne, v ktorých počuť zmes rocku, jazzu či folklóru alebo jednoducho príjemný undergroundový šansón. Podmanivý ženský spev a charakteristická hra na akordeón doplnene poetickými textami vytvárajú špecifickú atmosféru. V súčasnosti sa kapela objavuje hlavne na domácej bratislavskej scéne a v Čechách.

johanband2.jpg

Johan band

Johan band je hudobné združenie, ktorého základ v tvorí gitarista Pavel Johančík zvaný Johan a huslista Jiří Macháček, šéfredaktor ostravskej literárnej revue Protimluv. Vydali CD Pták sám je smysl zpěvu (2007), ktoré odštartovalo užšiu spolupráci medzi Pavlom Johančíkom a Jiřím Macháčkom. Tento rok natočili druhé CD, farebný register ich kompozícií obohacuje i zvuk akordeónu. Oboch hudobníkov oslovujú nezvyčajné harmonické postupy a ladenie posunuté o poltón nižšie. Zhudobňujú texty predovšetkým českých básnikov, napr. Ivana Wernische, Jiřího Ortena, Oldřicha Mikuláška ai. Koncertujú prevažne v Českej republike, v Poľsku a Rakúsku.

marcelarp.jpg

Marcel Arp Ensemble

Marcel Arp (1977) je skladateľ, multiinštrumentalista, producent. Zakladateľ formácie Matplaneta, tvorca filmovej i divadelnej hudby, člen varšavského združenia mladých umelcov Gravitón. Formácia Marcel Arp Ensemble je pokračovaním vízie lídra Marcela Arpa, iniciovanej v rámci formácie Matplaneta, ktorá sa vyznačuje tranzovým rytmom, violončelovými improvizáciami, romantickými melodickými motívmi či originálnymi elektronickými efektami. Rozširujúci sa koncertný repertoár smeruje k plánovanému vydaniu albumu Wormholes, ktorý vyjde v roku 2010.

Oskar Rózsa

Oskar Rózsa (1974) je slovenský hudobník – basgitarista, producent, dirigent a skladateľ. Absolvoval orchestrálne dirigovanie na Štátnom konzervatóriu a VŠMU v Bratislave u prof. Zdeňka Bílka. Študoval kompozíciu filmovej hudby na Berklee College Of Music v Bostone. Ako hudobník (basgitara, klávesy) a producent sa podieľal asi na 50 albumoch rôznych umelcov. Niekoľko rokov vystupoval v triu Šeban – Rózsa – Buntaj (ASH Band). Bol zakladateľom skupín Free Faces a Barflies. Je iniciátorom rôznych projektov zameraných na improvizovanú hudbu. Napísal hudbu k niekoľkým divadelným predstaveniam a filmom a príležitostne hosťuje ako dirigent Komorných sólistov Bratislava.

remains.jpg

Remains of a Future City

Remains of a Future City (Trosky mesta budúcnosti). Predstavenie upravených záznamov z exteriérov spojených s poéziou a vokálov odhaľuje rozpor medzi priamym a textovým prežívaním urbánneho priestoru. Text objavuje spôsoby, ktorými sa môže architektúra transponovať do poézie a ako môže báseň simultánne sledovať proces chátrania, búrania a výstavby. Zároveň lokálne špecifické nahrávky z európskych miest sa stávajú základom pre zvukové kompozície, v ktorých sa uchádzajú o pozornosť rozličné akustické prostredia.
Zoë Skoulding žije v Bangore, vo Walese. Jej najnovšia zbierka poézie, Remains of a Future City (Trosky mesta budúcnosti) vyšla v roku 2008 a bola nominovaná na cenu Velšská kniha roka 2009. Vystupuje so svojou tvorbou na medzinárodných pódiách a v rozmanitých intermediálnych umeleckých kontextoch, často s Alanom Holmesom, spolu s ktorým je taktiež súčasťou zoskupenia Parking Non-Stop. Ich album Species Corridor (Koridor druhov) vyšiel v roku 2008.
Alan Holmes žije v Bangore, vo Walese. Mnoho rokov sa venuje práci so zvukom ako hudobník a hudobný producent. Je členom experimentálnej rockovej skupiny Ectogram, ktorá kombinuje rockovú inštrumentáciu s avantgardnými improvizáciami.

Filmy

antena.jpg

Anténa (La antena)

Réžia: Esteban Sapir, Argentína, 2007, 90 min.

Rozprávková alegória inšpirovaná klasickými nemými filmami. Odohráva sa vo zvláštnom meste ovládanom pánom Televízia, v ktorom sa stratili slová. Využívajúc postupy kresleného filmu rozpráva Anténa dobrodružný príbeh o totalitnom štáte, únosoch, polícii a gangstroch, bláznivých vynálezcoch a záchrane v poslednej chvíli. Dej filmu hýri nápadmi a hoci je inšpirovaný nemou klasikou Murnaua, Langa, Ejzenštejna a Vertova zostáva veľmi súčasným a pútavým. Film v roku 2008 získal ceny argentínskych filmových kritikov Strieborný kondor za najlepšiu réžia, strih, zvuk a nominácie v kategóriách najlepšia kamera, hudba, výprava, kostýmy.

casu.jpg

Času je málo a voda stúpa (Too Little Time and the Water Level is)

réžia: Dežo Ursíny, Ivo Brachtl, Slovensko, 1997, 94 min.

Láska, smrť, utrpenie, sloboda, interupcia, samovražda, svedomie, trest smrti, eutanázia a dôstojnosť sú témy najmenej stokrát zneužité politickými a náboženskými fundamentalistami na manipuláciou s ľuďmi. Tieto témy vzbudzujú v médiách afekt až hystériu, atak tieto pojmy strácajú pôvodný význam a sú odsúvané do abstraktných rovín. O to viac môžeme pociťovať potrebu vážneho, pokojného uvažovania ľudí, ktorí svojim životným postojom, dielu a osobnej skúsenosti ešte stále pôsobia dôveryhodne. Dokument je zostavený z rozhovorov hudobníka a filmára Deža Ursínyho. Na jeho otázky odpovedá D. Fischerová, MUDr. Josef Jonáš, akad. mal. Zdenka Krejčová, Ivan Laučík, Rudolf Sloboda (počas dokončovacích prác na filme spáchal samovraždu), Anton Srholec, prof. Josef Švejcar (zomrel pred dovŕšením sto rokov života), Efraim Karol Sidon... Na filme sa podieľal Ivan Štrpka i Jaro Filip.

denmagora.jpg

Dzien swira

réžia: Marek Koterski, Poľsko, 2002, 93 min., slovenské titulky

Trpký príbeh o mužovi v strednom veku, ktorý nenávidí vlastný život a iných ľudí, vrátane seba. Adam Miauczynski je 44-ročný učiteľ, ktorý počas školského vyučovania číta poéziu a neskôr cestou domov nadáva susedom. Jeho najväčšou bolesťou je prežiť nasledujúcich päť minút. Neznáša sám seba a pri každodennom kontakte s ostatnými v ňom narastá agresivita. Neustále sníva o romantickej láske, ale nie je dosť odvážny, aby svoje sny premenil na realitu. Miauczynski zosobňuje obavy a obsesie súčasnosti. Príbeh o vnútornom rozklade intelektuála však paradoxne pobaví.

festanca.jpg

Fest Anča Fičí

Výber víťazných a všelijako inak najlepších filmov z medzinárodného festivalu animovaných filmov Fest Anča, ktorý sa koná vždy uprostred leta na Stanici v Žiline. V priebehu roka potom putovnou formou prináša do rôznych miest na Slovensku i v zahraničí filmy určené pre dospelého alebo inak náročného diváka. Snaží sa roznášať najmä radosť, aj keď dobré animáky vedia aj dobre zabolieť.

goya.jpg

Goya v Bordeaux (Goya en Burdeos)

réžia: Carlos Saura, Španielsko/Taliansko, 1999, 106 min.. španielske znenie, anglické titulky

V exile v Bordeaux, spolu s Leocadiou Zorrilla de Weiss, poslednou z mileniek, 82-ročný Francisco de Goya rekonštruuje svojej dcére Rosario udalosti, ktoré poznačili jeho život. Život plný svetla a tieňov, v ktorom vidíme, ako mladý a ambiciózny Goya udatne bojuje, aby sa po šmykľavých schodoch dostal na dvor Karla IV. Tam spozná slávu a bohatstvo, palácové intrigy a hru zvádzania a klamstva. Zoznámi sa tam aj so svojou jedinou láskou, vojvodkyňou z Alby, ženou, ktorá poznačí jeho život a celú dobu, plnú sprisahaní.

legendarnycsoma.jpg

Legendárny Csoma: Hosť žviota (Az élet vendége: Csoma-legendárium)

réžia: Tibor Szemzö, Maďarsko, 2006, slovenské titulky

Film inšpirovaný putovaním Alexandra Csomu de Koros. V excentrickom 19. storočí opustil rodnú Transilvániu a vydal sa pešo do Censtrálnej Ázie, vybavený len svojou znalosťou 13 mŕtvych i hovorených jazykov. Chcel nájsť pôvodných predkov Maďarov, ale keď sa dostal do Tibetu, už tam zostal. Napísal anglicko-tibetský slovník, preložil Budhove rozpravy a ďalšiu literatúru, vrátane Tibetskej knihy mŕtvych. Dej pozostáva zo zbierky impresií z Tibetu, ktoré sú doplnené o výpisky z Csomovho denníka a prekladov. Dokumentárne zábery sa striedajú s animovanými sekvenciami, ktoré vznikli na motívy transylvánskych povestí o legendárnej postave Csomu.

lorca.jpg

Lorca, smrť básnika (Lorca, muerte de un poeta),

réžia: Juan Antonio Bardem, Španielsko, 1987, 118 min. španielske znenie, anglické titulky

Mesiac po tom, ako v Španielsku vypukla občianska vojna, bol 19. augusta 1936 zavraždený Lorca. Stalo sa to neďaleko Fuente Vaqueros, malej dedinky, v ktorej sa pred 38 rokmi narodil. V jednotlivých epizódach sa zúčastníme úžasnej a útrapnej cesty dieťaťa, ktoré odmalička počúvalo, ako topoľové lístie vo vetre spieva jeho meno.

medn.jpg

Mednyánszky

réžia: Vladimír Štric, Slovensko, 2006, 40 min.

Dokumentárny film o dobe, živote a diele Ladislava Mednyánszkeho, veľkej a záhadnej postavy stredoeurópskeho maliarstva z prelomu 19. a 20. storočia. Narodil sa 23. apríla 1852 v Beckove a po štúdiách v Mníchove a v Paríži vytvoril gigantické dielo, ktorého rozsah sa odhaduje na 3000 až 4000 obrazov, grafík, skíc a olejomalieb. Jeho význam ďaleko presahuje hranice Strednej Európy. Bol nielen jediný hornouhorský, ale aj stredoeurópsky maliar, ktorý vystavoval svoje diela na tých istých salónoch ako svetoví impresionisti. Vo filme uvidíte bohatý reprezentatívny výber z najslávnejších a najdôležitejších Mednyánszkeho malieb. Film tiež prináša komplexný obraz Mednyánzskeho rozporuplnej a nesmierne zaujímavej osobnosti.

mojich.jpg

Mojich prvých 75... Egon Bondy

Réžia: Martin Hanzlíček. Slovensko, 2005, 51 min.

Bývalý nočný strážnik Národného múzea v Prahe, básnik, spisovateľ, filozof. Jeho diela vychádzali v Samizdatoch a až od novembra 1989 sú prístupné aj širokej verejnosti. Po rokoch v Prahe a Telči sa usídlil v Bratislave, prijal slovenské občianstvo a slovenčina sa stala aj jeho literárnym jazykom. Dokumentárny film rozpráva o jeho životných osudoch, priateľoch, názoroch na filozofiu a o všeličom inom.

momentky.jpg

Momentky

réžia: Peter Krištúfek, Slovensko, 2008, 90 min.

Dokumentárny film o slovenskej hudobnej legende Dežovi Ursinym, neopakovateľnom skladateľovi a interpretačnom fenoméne slovenskej hudby. Od konca 60. rokov (v kapelách Beatmen a Soulmen) do začiatku 90. neustále prekvapoval novými nápadmi a smerovaním, svojou neuveriteľnou originalitou. Fanúšikom sprostredkovával nečakané pohľady na celkom bežné veci, aj vďaka spolupráci s básnikom Ivanom Štrpkom. Zhromaždil okolo seba viacerých špičkových hudobníkov (J. Filip, F. Frešo či O. Rózsa, A. Šeban). Dežov životný osud je fascinujúcim príbehom od rýchlej slávy a období búrlivého bohémskeho života v normalizačných rokoch až po posledné obdobie života spätého s chorobou a hlbokým filozofickým rozmerom.

muzikolog.jpg

Muzikológ a tvorca

réžia: Arnold Kojnok, Slovensko, 2009, 41 min.

Reflexia života a tvorby jedného z popredných tvorcov v oblasti intermediálneho umenia na Slovensku Milana Adamčiaka. Už koncom 60. rokov sa etabloval na československej výtvarnej scéne akciami konceptuálneho charakteru, originálnymi grafickými partitúrami a neskôr participoval na rozličných podujatiach intermediálneho charakteru v dobe, keď tento spôsob výtvarného prejavu nebol dôsledne perzekvovaný. Po roku 1989 založil Spoločnosť pre nekonvenčnú hudbu SNEH. Ako viceprezident Spoločnosti pre európsku kultúru zorganizoval viacero kľúčových podujatí, akými bol Festival intermediálnej tvorby FIT, alebo návšteva amerického hudobného skladateľa Johna Cagea v Bratislave.

nieco.jpg

Niečo z Alenky (Něco z Alenky)

réžia: Jan Švankmajer, Československo/Švajčiarsko/Veľká Británia/Nemecko, 1987, 84 min.

Vo svojom prvom celovečernom diele sa vynikajúci scenárista, výtvarník a režisér animovaných i kombinovaných filmov, vracia k dvom zdrojom svojej surrealistickej poetiky, ku Carollovej Alici v krajine zázrakov a k východiskám vlastnej tvorby. Inšpiroval sa knihou, predovšetkým však projektuje vlastné snové pocity, zážitky, predstavy a spomienky z detstva a zapája ich do Alenkinho príbehu. Slobodná imaginácia smeruje k podnieteniu predstavivosti diváka. Film získal ocenenia ako Cenu za dlhometrážny film Annecy 1989 či Veľkú cenu Animafilm České Budějovice 1990.

obrazky.jpg

Obrázky z výletu za plot blázinca (Obrázky z výletu za plot blázince)

réžia: Dežo Ursíny Česká republika, 1994, 42 min.

Pribúdajúce poznanie spečatil Ursiny po roku 1979 filmami o extrémnych životných situáciách. V roku 1994 nakrútil s Ivom Brachtlom Obrázky z výletu za plot blázince, ktorý urobili pre nadáciu Film a sociologie. Témou je medzná ľudská situácia na hranici života a smrti, situácia vytesnenosti zo spoločnosti. Práve tieto extrémne životné situácie však umožňujú ľuďom vyjadrovať sa o základných, elementárnych hodnotách ľudského života.

recyklator.jpg

Recyklátor

réžia: Erik Praus, Slovensko, 2009, 30 min.

„Čím je človek, ak nedokáže sám nad sebou pouvažovať? Autorský dokumentárny film začínajúceho režiséra Erika Prausa je filozofickou esejou o svedomí človeka so symbolickými prvkami. Pri reflexii vnútra jedinca nás režisér zavedie medzi obyvateľov obce Poniky, kde miestny františkánsky farár a rocker pracujúci v recyklačnej firme uvažujú nad svedomím jednotlivca v dnešnej dobe.

rembrandt.jpg

Rembrandtova Nočná hliadka (Rembrandt´s J´accuse),

Réžia: Peter Greenaway, Veľká Británia/Poľsko/Kanada/Holandsko, 2007, 139 min., české titulky

Slávny maliar a jeho najslávnejší skupinový portrét Nočná hliadka pohľadom režiséra Petra Greenawaya (Umelcova zmluva, Prosperove knihy). Fascinujúca dráma o vzniku jedného z najznámejších maliarskych diel. Čo sa skrýva za obrazom? Kto sú ľudia, ktorí ho zaplatili a ktorí sú na ňom vyobrazení? Vizuálne provokatívny až obscénny film vás zavedie hlboko do Rembrandtovej duše. Film získal holandské národné filmové ceny za najlepší scenár a výpravu.

romanca.jpg

Romanca pre krídlovku (Romance pro křídlovku)

réžia: Otakar Vávra, Česko, 1966, 84 min, české znenie

Po úspešných sfilmovaniach Hrubínovej drámy Srpnová neděle a jeho novely Zlatá reneta sa Vávrovi podarilo adekvátne transformovať naladenie a lyrickú jemnosť Hrubínovej básnickej poémy, ktorá je nostalgickou spomienkou starnúceho muža na krásne roky mladistvého očarenia láskou i deprimujúce stretnutie s neprajnou realitou, búrajúcou ilúzie. K poetickosti filmu prispievajú okrem obrazotvorných prvkov reality, spätých s témou leta, naplnených pohybom, svetelnou hrou a rôznorodými zvukmi aj detaily mikrokozmu, i skratkovité prestrihy (voľné ekvivalenty vnútorných predstáv hlavnej postavy). Emocionálny náboj podčiarkuje melódia Viktorovej krídlovky, protagonistky deja, ktorá romancu „rozpráva" a dodáva jej neskutočné čaro. Film mal mimoriadny úspech na MFF v Bergame, San Franciscu, Sorrente i Moskve.

slovensko2.jpg

Slovensko pre začiatočníkov

réžia: Tina Diosi, Slovensko, 2008, 52 min.

Dokument o súčasných Slovákoch vychádza z rozsiahleho sociologického prieskumu agentúry Publicit a Knut. Autori výskumu rozdelili Slovákov na jedenásť najcharakteristickejších povahových typov. Režisérka vidí slovenskú spoločnosť cez prizmu sociálnych vrstiev. Film rozpráva o jednotlivcoch prednovembrovej a ponovembrovej generácie, ktorí hodnotia a mapujú svoje vnímanie a pocity z dnešnej doby. Na základe mentality, spôsobu života a najmä podľa vzťahu k hodnotám, má každý z nich jedinečný pohľad na svet okolo seba.

xplus1_stills_5.jpg

X=X+1

réžia: Juraj Krasnohorský, Slovensko, 2009, 15 min.

Neznámy muž a žena otvoria dvere a vojdú do vášho bytu. Uvelebia sa, pokojne diskutujú, správajú sa ako doma. Nevidia vás a nereagujú na vaše hrozby. Dvere sa znova otvárajú. Vchádzajú stále nové a nové páry... Ale je to predsa váš byt. Vy ste tu boli prví, či nie?

Workshopy

ept.jpg

Európsky okrúhly stôl o vydávaní a preklade poézie

Okrúhly stôl ponúkne panorámu publikačných a prekladateľských možností poézie v súčasných renomovaných časopisoch z Európy i USA. Jednotlivé literárne periodiká budú prezentovať ich stáli prispievatelia, redaktori a šéfredaktori ako Campbell McGrath / USA, Jan Wagner / DE, Zoë Skoulding / UK, Andrzej Sosnowski / PL, Fred Griot / FR, Boel Schenlaer / SWE.

siktanc.jpg

Petr Hruška: Nesamozrejmý príbeh slova – poézia Karla Šiktanca

V príbehu diela Karla Šiktanca sa zrkadlí celé povojnové polstoročie i s presahom do nového milénia. Ako by jeho poézia bola svojej dobe vždy celkom prosto oddaná a vpíjala jej reál i atmosféru tak, že spätne máme pred sebou – s nadsadením povedané – celé dejiny v malom. S hluchým nadšením 50. rokov, úzkostným vzpriamením sa v rokoch 60., vzdorovaním ničote normalizačných nečasov, nádejou i ustrnutím rokov 90. aj s ich chválenkárskym pokrikom. Zároveň však pred sebou máme silný ľudský príbeh s osudovými omylmi, neutíchajúcou vôľou k činu, zúfalstvom z bezmocnosti, statočným trvaním na ľudskej dôstojnosti, s nádejou pašovanou napriek všetkému besu.

skoulding.jpg

Zoë Skoulding: Experimentálna ženská poézia a priestor mesta / prednáška / workshop

Zoë Skoulding žije v Bangore, vo Walesi. V roku 2005 dokončila svoje PhD. V súčasnosti vedie v rámci Arts and Humanities Research Council Fellowship tvorivé písanie na Bangorskej univerzite, kde sa venuje výskumu poézie a mestského priestoru:
„Začala som sa zaujímať o vzťah urbánneho pristoru a jazyka a subjektivity v súčasnej poézii a poetike, predovšetkým písanej ženami. Skúmam spätosť medzi feministickou poetikou a geografiou, aby som odhalila, ako sa autorky vyrovnávajú so svojou pozíciou v rámci mesta a v rámci jazyka. Môj doterajší výskum sa sústreďuje na niekoľko otázok: Prečo poetky píšu o fenoméne mesta menej často alebo menej explicitne než básnici-muži? Akú úlohu zohráva rodový aspekt pri konštruovaní mestského priestoru? Do akej miery determinuje globalizované mesto paradoxný vzťah k jazyku, ku kultúre a k politickými štruktúram a nakoľko je tento problém relevantný z hľadiska písania ženských autoriek?"


Partneri

2009.png


Ohlasy

kultura.pravda.sk

Mária Ferenčuhová a Meta Kušar v ankete, Knižná revue 2009/5

hnporadna.hnonline.sk

festivaly.sk

litcentrum.sk

jetotak.sk

feminity.zoznam.sk


Fotogaléria