Ars Poetica 2014Ars Poetica prináša do Bratislavy opäť čaro svetovej poézie. Dvanásty ročník Medzinárodného festivalu poézie Ars Poetica 2014 prinesie bratislavskému publiku v predvečer Mikuláša, 3. až 7. decembra, v priestore A4 celý rad skutočných prekvapení a lahôdok. Medzinárodným headlinerom podujatia bude tento rok americký básnik Ron Padgett, jeden z moderných klasikov americkej poézie, držiteľ celého radu prestížnych ocenení a spoluzakladateľ newyorskej školy.


Dokument RTVS o festivale Ars Poetica


Hneď v úvodný večer poézie sa medzi inými predstaví aj nemecký búrlivák a priekopník zvukovej poézie Dalibor Marković, ktorého vystúpením - strhujúcou kombináciou rytmu slov a bubnovania, vyvrcholí úvodný večer poézie.

V bohatom programe festivalu sa spomedzi vyše dvoch desiatok vystupujúcich básnikov a umelcov z dvanástich krajín diváci môžu tešiť aj na premiéry živých pásiem poézie, spájajúcich slovo a obraz, viacerých medzinárodných tvorcov: Marc Atkins, renomovaný britský básnik, vizuálny umelec a fotograf, Martín Bakero, surreálny Čiľan žijúci v Paríži, či Ariadna Radi Cor, talianska poetka a performatívna grafička z Londýna, ale aj dvojica mladých priekopníkov digitálnej poézie z Krakova. Slovenskú poéziu budú reprezentovať poprední autori troch básnických generácií: Ján Buzássy, Karol Chmel a Jana Pácalová.

Medzi lahôdky festivalu budú určite patriť aj koncerty. Okrem talentov slovenskej hudobnej scény: Lixx a jeho projekt Subliminal, či duo Genius Locci, sa predstaví aj medzinárodne uznávaný Tony Bianco vo formácii Mass Machine s básnikom a performerom Michelom Delvillom.

O tom, že poézia v spojení so súčasným tancom a hudbou nadobúda úžasné nové dimenzie, divákov iste presvedčí aj magická Jana Tereková a jej multimediálny projekt (s Evou Lackovou) Creation 2014 (na motívy poézie Michala Habaja).

Filmová sekcia festivalu, tento rok najmä vo Foajé na Štefánikovej 16, opäť ponúka najmä neopozerané kúsky, kreatívne haluze a veci, ktoré v multiplexoch veľmi nechodia. Za všetky festivalové filmové tipy spomeňme len dramaturgicky silné výbery Experimentálny film, retrospektívu Dušana Hanáka, či u nás nie veľmi známy snímok Zuzany Piussi Myslím, tedy slam (2008).

Básnické preklady pre festival vytvorili Mária Ferenčuhová, Karol Chmel, Pavol Lukáč, Peter Macsovszky, Katarína Motyková, Silvia Ruppeldtová, Martin Solotruk, Martina Straková a Miroslava Vallová. Do živých VJ setov Zdena Hlinku ich budú recitovať Lucia Hurajová a Ľubo Bukový.


Plagát a poster

f_pdf.png Ars Poetica 2014 - pozvánka SK/DE
f_pdf.png Ars Poetica 2014 - pozvánka SK/ENG
PF Ars Poetica 2015

ars-poetica-2014-plagat.jpg


Program

Chuťovky pred poéziou

3. 12., streda

Filmy
Foajé, Štefánikova 16, Bratislava

18:00 – Jiné vize 2013 – výber desiatich krátkych filmov zo sekcie Přehlídky animovaných filmov PAF 2013.
20:00 – Druhý valčík (Steaua : Dinamo 1988) r. Corneliu Porumboiu, Rumunsko 2014, 97 min.


Otvorenie festivalu

4. 12., štvrtok

A4, 19:00 Večer poézie
Nia Davies (GB)
Vlad Ster (RO/NL)
Dagmara Kraus (GER)
Simone Kornappel (GER)
Dalibor Markovic (GER)

Na večery poézie vstup voľný


A4, 21:00 Tanečné predstavenie
Creation 2014
Eva Lacková (SK), Jana Tereková (SK)


A4, 22:00 Koncert
Genius Locci (SK)


Filmová sekcia
A4, Karpatská 2
17:30 Európa jedna báseň I


Foajé, Štefánikova 16, Bratislava
18:00 – Experimentálny film (1919 – 1959)
20:00 – Best of Fest Anča 2014, 83 min.


5. 12., Piatok

13:00 Európske fórum poézie
Filozofická fakulta UK v Bratislave, Gondova 2
Medzinárodné kolokvium o formách súčasnej poézie


A4, 19:00 Večer poézie
Rodica Draghincescu (RO/FR)
Tomica Bajsić (CRO)
Adam Borzič (CZ)
Hilá Lahav (IZR)
Karol Chmel (SK)
Ron Padgett (USA)

A4, 21:00 Poézia a video
Ariadne Radi Cor (IT/GB)
Leszek Onak (PL)
Łukasz Podgórni (PL)

Na večery poézie vstup voľný


A4, 22:00 Koncert
Lixx (SK) Subliminal


Filmová sekcia

A4, Karpatská 2
17:30 Európa jedna báseň II


Foajé, Štefánikova 16, Bratislava
18:00 – Experimentálny film (1928 – 2005)
20:00 – Lyrik, r. Arnold Kojnok Slovensko, 2014, 83 min.


6. 12., sobota

A4, 19:00 Večer poézie

Biagio Guerrera (IT)
Jana Pácalová (SK)
David Lespiau (FR)
Ján Buzássy (SK)
Michel Delville (BEL)

A4, 21:00 Poézia a video
Martín Bakero (CHIL/FR)
Marc Atkins (GB)

Na večery poézie vstup voľný


A4, 22:00 Koncert
Machine Mass
Michel Delville (BEL), Tony Bianco (USA/GB)


Filmová sekcia
A4, Karpatská 2
17:30 Európa jedna báseň III


Foajé, Štefánikova 16, Bratislava
18:00 – Stoka – epilóg, r. Zuzana Piussi, Slovensko, 2007, 19 min.
19:00 – Myslím, tedy slam, r. Zuzana Piussi, Česko, 2008, 51 min.
20:00 Dušan Hanák (1965 – 1974)


7.12., nedeľa

15:00 Prines svoju báseň
Workshop kreatívneho písania
Malewill Café, Uršulínska 9, BratislavaUmelci

Ariadne Radi CorChantilly Cream je pojem zastrešujúci londýnsku tvorbu Ariadne Radi Cor (ITGB), ktorá sa venuje grafickému dizajnu, vyrába originálne pohľadnice a písma. Ari pozvali prednášať o tvorbe pohľadníc do Benátok na univerzitu Cà Foscari a na Akadémiu umení v Bergame. Vystavovala v Taliansku, Írsku a v Londýne. Jej poézia je zameraná na zvukové nahrávky, ktoré púšťa ako voice-over k videám.

AtkinsMarc Atkins (GB) je anglický umelec, ktorý žije, pracuje a vystavuje v Londýne, Ríme, New Yorku, Varšave a Paríži. Svoje práce a uvažovanie o obraze predstavil na Kráľovskej akadémii umení v Londýne, na Newyorskej univerzite v Paríži, v Galérii fotografie, na univerzitách v Liège a Cambridgei. Doposiaľ vydal knihy básní v próze The Logic of the Stairwell (Logika schodiska) a The Prism Walls (Steny kocky). Okrem toho vydal aj niekoľko kníh fotografií, ako sú The Teratologists, Liquid City, Faces of Mathematics, Thirteen a Warzsawa.

Viac info o autorovi:
Niekoľko pohľadov na mnohovrstevnatosť britského umelca Marca Atkins
Marc Atkins: Retrospektíva

Bajsic TomicaTomica Bajsić (CRO) – básnik, prozaik a prekladateľ, grafický dizajnér, editor a redaktor, tajomník chorvátskeho PEN klubu; autor básnických zbierok Južni križ, Zrak ispod mora, Pjesme svjetlosti i sjene, Pobuna obješenih, cestopisu Dva svijeta i još jedan, obrázkovej knižky Ana i vila Velebita; zostavil a preložil viacero antológií španielskej poézie, ako aj samostatných prozaických diel z latinskoamerickej literatúry.
Bianco by Elisabeth WaltregnyTony Bianco (USA/GB) sa narodil v New Yorku a v súčasnosti žije v Anglicku. Hráva a nahráva s niektorými z najvýznamnejších hudobníkov svetovej džezovej scény, ako sú Dave Liebman, Evan Parker, Paul Dunmall, Elton Dean, Alex von Schlippenbach, Reggie Workman, Paul Rutherford, Keith Tippett, Paul Rogers, Luther Thomas, Jay Oliver alebo John Edwards. Nesmierna rozmanitosť jeho diskografie odráža jeho potrebu byť "uvoľnený a napätý, odviazaný a prísny" a kombinovať tóny straight-ahead džezu a džezových improvizácií, zatvorených a otvorených foriem.
BorzičAdam Borzič (CZ) je český básnik, esejista, psychoterapeut a šéfredaktor literárneho obtýždenníku Tvar. Je spoluzakladateľom básnickej skupiny Fantasía, s ktorou vydal spoločnú knihu Fantasía (Dauphin, 2008). Skupina sa vo svojej poézii a teórii prejavuje otvorenou a intenzívnou imagináciou a vo svojich verejných vystúpeniach spája klasické čítanie s umením performancie. Borzič publikoval zbierky Rozevírání (Dauphin, 2011) a Počasí v Evropě (Malvern, 2013), za ktorú bol v roku 2014 nominovaný na Magnesii Literu. Jeho básne boli štyrikrát zaradené do antológie Najlepšie české básne (2012,2012,2013,2014). Ukážky z jeho poézie boli preložené do angličtiny, chorvátčiny, poľštiny a rumunčiny.

buza-769-ssy-litcentrum.jpgJán Buzássy (SK) sa narodil v Kočovciach. Vyštudoval knihovníctvo a slovenčinu na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Pôsobil ako redaktor, neskôr (až do jej zániku) ako šéfredaktor dnes už kultovo vnímaného literárneho mesačníka Mladá tvorba. Od roku 1971 pracoval ako redaktor a šéfredaktor vydavateľstva Slovenský spisovateľ. Po roku 1989 bol predsedom Asociácie spisovateľov Slovenska a šéfredaktorom obnoveného mesačníka Kultúrny život. Žije v Bratislave.

Básnické zbierky: 1965 – Hra s nožmi, 1966 – Škola kynická, 1970 – Nausikaá, 1972 – Krása vedie kameň, 1975 – Rozprávka, 1976 – Znelec, sonetový cyklus, 1976 – Rok, sonetový cyklus, 1978 – Bazová duša, cyklus, 1979 – Ľubovník, cyklus básní, 1982 – Pláň, hory, monumentálna básnická skladba, 1988 – Zlatý rez, 1993 – Náprava vínom, 1995 – Dni, 1997 – Svetlo vôd, cyklus

Preklady: 1966 – Thomas Stearns Eliot: Pustatina, 1967 – Oskar Davičo: Trh víchrov, 1978 – Ivan Alexejevič Bunin: Dedina

CreationCreation 2014, Jana Tereková (SVK) a Eva Lacková (SVK). Inšpiráciou pre vznik tanečného predstavenia sa stali básne Michala Habaja zo zbierok Korene neba a Michal Habaj.

DelvilleImage by Elisabeth WaltregnyMichel Delville (B) vyučuje anglickú, severoamerickú a komparatívnu literatúru na Univerzite v Liège, kde zároveň vedie Interdisciplinárne centrum pre aplikovanú poetiku. Je autorom a spoluautorom knižnej štúdie Americké básne v próze: poetické formy a hranice žánru (The American Prose Poem: Poetic Form and the Boundaries of Genre, 1998); J. G. Ballard (1998); Hamlet & Co (2001); Frank Zappa, Kapitán Beefheart a tajné dejiny maximalizmu (Frank Zappa, Captain Beefheart, and the Secret History of Maximalism, 2005); Jedlo, poézia a estetika spotreby: jedenie avantgardy (Eating the Avant-Garde, 2009); Poetika na rázcestí: text, obraz, hudba, film a ďalšie (Text, Image, Music, Film & Beyond, 2013). Zostavoval niekoľko knižných vydaní esejí a o súčasnej poetike a vydal dve zbierky básní a básní v próze: Tretie telo (Le troisième corps, 2005) a Medzi hruškou a syrom (Entre la poire et le fromage, 2013). Ako hudobník vystupoval s rôznymi hudobnými zoskupeniami a spolupracoval s džezovými a avant-rockovými hudobníkmi ako napríklad s Daveom Liebmanom, Eltonom Deanom, Chrisom Cutlerom, Harrym Beckettom, Edom Mannom a Annie Whitehead.

Viac informácií o autorovi (v angličtine) na Ars Poetica European Poetry Forum ars-poetica-epf-logo.jpg

DomGarcia FestinaLente MartinBakeroMartín Bakero (RCH/F) je básnik, hudobník a psychoterapeut (terapoet). Svoje predstavenia, prednášky, filmy, výstavy, inštalácie a rozhlasové hry uviedol v Európe, v Severnej, Strednej a Južnej Amerike. Experimentoval aj s kombinatorickými, permutačnými, genetickými, astrobiologickými spoločenskými vedami, ako aj v kvantovej mechanike, fyzike a v zvukovom a vizuálnom umení. Študoval elektroakustickú kompozíciu na konzervatóriu v Paríži a vyučuje na univerzitách vo Francúzsku, Mexiku a v Čile so špecializáciou na rozdeľovanie porúch osobnosti a poézie. Skúma otázku, ako pretransformovať symptóm v umení: symptomart; zvukovo sémantický spôsob, akým sa z problematiky stáva báseň, premenu pevných spoluhlások na voľné samohlásky a stratené samohlásky na reálny optobásnický zvuk. Zúčastnil sa tvorivých dielní napríklad s Meredith Monk, Joan La Barbara, Alejandrom Jodorowskym a Henrim Chopinom. Pripravuje workshopy pre „terapoetov". Vytvoril vzduchovú a elektro-vzduchovú poéziu, v súčasnosti pracuje na zvukovo-sémantickej poézii. V poslednom období absolvoval niekoľko tvorivých pobytov a vystúpení v tvorivých organizáciách Avatar (Quebec), v Národnom centre pre umenie (Mexiko) Proposta (Barcelona). Je členom LaBoRaToiRe, Motor Nightingale, Buzos Tácticos, M'Other, Futures Primitives, Mutiques a pnEUmAtIkOs, kde pracuje s mnohými umelcami, vedcami a mystikmi, pričom skúma hranice medzi poéziou, hudbou, vizuálnym prejavom a realitou. Založil festival Festina Lente a Laboratoire d'electropoésie acousmantique) (Laboratórium elektro-vzduchovej poézie) v Paríži.
DraghincescuRodica Draghincescu (RO/F) teoretička, spisovateľka, poetka a prekladateľka. Píše vo francúzštine a v rumunčine. Narodila sa v rumunskom meste Buzias a stala sa súčasťou hnutia nonkonformných rumunských spisovateľov, ktoré vzniklo ako reakcia na pád Ceausescovho režimu v roku 1989 – takzvanej „generácie 90". Rumunská tlač o Rodicy Draghincescu dlho písala ako o „amazonke rumunských humanitných smerov". Žila v Nemecku a napokon sa usadila vo Francúzsku, kde sa stala literárnou poradkyňou vo viacerých kultúrnych ustanovizniach. Vydala romány, zbierky poézie, literárne eseje, preklady a rozhovory v Rumunsku, v Nemecku, vo Francúzsku a v USA, zúčastnila sa mnohým svetových literárnych festivalov. Vedie žánrovo rozmanitý a viacjazyčný internetový časopis Levure Litteraire a je členkou vydavateľskej rady nemeckého vydavateľstva Klak v Berlíne.
GeniusLocciGenius Locci (SK). Hudobný projekt dvoch sestier a spriaznených hudobníkov, ktorých tvorba sa pohybuje medzi indie folkom, dream popom a jemnou ambientnou elektronikou. Spievajú v angličtine a ich piesne sa nesú v podmanivých, harmonických melódiách. Spája sa v nich krehkosť s mimoriadnou energiou a silou. V máji tohto roku vydali EP Innate, ktoré je prierezom ich doterajšej tvorby. Na našom festivale sa predstavia v komornej, no autentickej podobe vo dvojici.
GuerreraBiagio Guerrera (I). Básnik, herec, režisér, kurátor. Vydal tri básnické zbierky: Idda (Il Girasole 1997), Cori niuru spacca cielu (Mesogea, 2009), Amàri (Mesogea 2014) + CD nahrávku, a spolu s tuniským básnikom Moncef Ghacemom a Poetry Pocket Orchestra vydali CD nahrávku Quelli che bruciano la frontiera (Folkstudio Ethnosuoni, 2011). Jeho básnické zbierky boli vydané v Poľsku, vo Veľkej Británii a v Tunisku. Záujem o sicílštinu, poéziu a hudbu ho priviedol k režírovaniu mnohých hier a vystúpení založených na poézii a k spolupráci s básnikmi a autorkami ako Ronny Someck, Moncef Ghachem, Habib Tengour, Rosa Alice Branco a s inými. Okrem iného je aj aktivista v kultúrnej sfére, v súčasnosti je prezident a umelecký riaditeľ Associazione Musicale Etnea a tiež umelecký riaditeľ medzinárodného festivalu poézie Voci dal Mondo (šesť ročníkov).

hila-768-lahav-1.jpgHilà Lahav (IL) sa narodila v izraelskom meste Zichron Jaakov. Je profesionálna hudobníčka a poetka. Študovala históriu na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme a starú hudbu na Jeruzalemskej tanečnej a hudobnej akadémii. Je členkou viacerých uznávaných zoskupení, v ktorých hrá klasickú starú hudbu, ale aj klasickú tureckú, arabskú a andalúzsku hudbu, ktoré interpretuje na turecko-arabskej flaute ney a historických drevených dychových nástrojoch. Od roku 2005 vychádzajú jej básne v literárnom časopise Mita'am a niektoré básne boli ocenené cenou Hebrejskej univerzity. Debutová zbierka básní Duša (נשמה) vyšla v roku 2011 vo vydavateľstve Hakibbutz Hameuchad. Druhá básnická zbierka Do rána (עד הבוקר) vychádza v decembri 2014 v tom istom vydavateľstve.

Karol ChmelKarol Chmel (SK) – redaktor, prekladateľ z poľskej, chorvátskej a srbskej literatúry, autor básnických zbierok Máš, čo nemáš (1985), Ovocnejší strom (1989), Spray, modrá mentalita (1998), O nástrojoch, náradí a iných veciach vypustených z ruky (2004), Chiaroscuro (2009) a Batéria (2014). Po ukončení filozofickej fakulty UK vystriedal do roku 1989 viacero povolaní – od závozníka, cez vychovávateľa po arteterapeuta v psychiatrickej liečebni. Od r. 1989 redaktor vyd. Smena, redaktor časopisov Fragment a OS, v súčasnosti redaktor vydavateľstva Kalligram.
kornappel

Simone Kornappel (D) je poetka, prekladateľka a spoluvydavateľka magazínu o literatúre Randnummer Literaturhefte a je taktiež editorka webového portálu lyrikkritik.de.

kraus-dagmara.jpg

Dagmara Kraus (D) sa narodila v poľskej Vroclave, vyrastala v Poľsku a v Nemecku. Píše poéziu a prekladá. Je autorkou básnických zbierok kummerang (Kookbooks, Berlín, 2012) / gloomerang (New York, Argos Books 2014) a kleine grammaturgie (Urs Engeler/roughbooks, Solothurn, 2013). V súčasnosti žije na francúzskom vidieku a v Berlíne. V ostatnom čase sa venuje rozhlasovému umeniu.

LespiauDavid Lespiau (F) sa narodil v roku 1969 v Bayonne, na juhozápade Francúzska. Prvé texty publikoval časopisecky v roku 1996, knižne publikuje od roku 2002. Bol koeditorom časopisu Issue, ktorý vytváral prepojenia medzi súčasnou francúzskou a súčasnou americkou poeéziou. Venuje sa aj kritickým analýzam poézie, predovšetkým v časopise CCP cahier critique de poésie, vydávanom Medzinárodným centrom poézie v Marseille, kde pracuje od roku 2000. Jeho písanie a tvorivé skúmanie poézie a prozaického rozprávania sleduje viaceré osi, badateľné aj v spolupráci s rozličnými vydavateľstvami. Vydal tridsať zbierok básní a dve experimentálne prózy, La poursuite de Tom (Farrago/Léo Scheer, 2003) a Férié (Les petits matins, 2009). V rokoch 2013/2014 vydal knihy Notes de production (Contre-mur), 27 réponses a 70 je piqués de biais (obe vyšli vo vydavateľstve Ink), Nous avions (Argol), Notes pour rien (Contrat maint), Poudre de la poudre (Le bleu du ciel). 28. číslo časopisu CCP cahier critique de poésie z októbra 2014 venovalo jeho písaniu samostatnú tematickú prílohu.
LixxLixx (SK). Na domácej scéne je viac ako 15 rokov známy svojimi aktivitami na poli drum&bassu, no netají sa nadšením pre akúkoľvek krásnu hudbu. Je hlavou večierkov Basshaze a SIGNAll_FM Night, autorom drum&bassovej show Rádia_FM a dlhoročný neúnavný propagátor dobrej hudby. V roku 2010 odštartoval side-projekt Subliminal. Žiadne žánre, žiadne obmedzenia, len silná hudba, ktorá vám prenikne hlboko pod kožu.
Marković - Ken Yamamoto

Dalibor Marković (D). Básnik. Narodil sa vo Frankfurte nad Mohanom v chorvátskom kultúrnom prostredí. Už ako dieťa objavil v sebe schopnosť vytvárať zvuky a rytmy ústami , tzv. beatbox. Počas štúdií filozofie na Frankfurtskej univerzite začal vystupovať na básnických slamoch – modernej forme súťaže pre nádejných básnikov. Spolu s dvoma priateľmi a básnikmi založil skupinu Spoken-Word-Team WordAlert. V roku 2010 sa skupina stala laureátom súťaže Zürich Spoken Word Festival. Markovićove pódiové vystúpenia sú kolážou dialógov, prozaických vsuviek a rytmickej poézie, ktoré často spája alebo oddeľuje beatbox. Dalibor Marković žije vo Frankfurte nad Mohanom.

Nia Davies Image by Maria Angelica MaderoNia Davies (GB) je vydavateľka, poetka, redaktorka literárneho časopisu. Zbierka básní s názvom Potom flám (Then spree) vyšla vo vydavateľstve Salt publications v roku 2012. Jej básne sa objavili v mnohých časopisoch a básnických antológiách. Pravidelne spolupracuje s rôznymi básnikmi, hudobníkmi a umelcami. Kniha rozprávok zoradených v dlhom rade básní na pokračovanie Çekoslovakyalılaştıramadıklarımızdanmısınız alebo dlhé slová (Çekoslovakyalılaştıramadıklarımızdanmısınız or Long words) je nazvaná podľa dlhých slov vo viacerých jazykoch a je jej nadchádzajúcou publikáciou. Nia Davies je šéfredaktorou prestížneho časopisu poézie Poetry Wales. Spolupracuje na medzinárodnych literárnych projektoch Literature Across Frontiers a Wales Literature Exchange. Žije vo Walese.
OnakLeszek Onak (PL) – multimediálny tvorca, autor kybernetickej poézie, administrátor, producent pseudokódov, objektov, programov; zakladateľ literárnych portálov niedoczytania.pl, liternet.pl; spoluzakladateľ umeleckej skupiny Rozdzielczość Chleba; redaktor časopisu Lampa; spolu s Lukaszom Podgórnim vydal knižku wgraaa (2012).
PácalováJana Pácalová (SK), autorka básnických zbierok Citová výchova (2003) a Všetko o mojej matke (2012). Profesne sa venuje výskumu slovenskej literatúry 19. storočia a edičnej príprave vydaní romantických autorov. Výstupom jej ťažiskovej práce k dejinám slovenskej rozprávky je monografia Metamorfózy rozprávky (2008). Žije v Moste pri Bratislave.
PodgorniLukasz Podgórni (PL) – spolutvorca manifestov kybernetickej poézie, grafik, performer, autor zbierok Skanowanie balu (2012), noce i pętle (2010); spoluautor buletinov Kryzys (2009), ZBIÓR PUSTY (2013) a – s Leszkom Onakom – wgraa (2012).
Ron Padgett by John SarsgardRon Padgett (USA), americký básnik. Jeho kniha Ako dlho, bola v roku 2012 nominovaná na Pulitzerovu cenu. V roku 2014 noviny Los Angeles Times mu za Zobrané básne udelili Cenu Najlepšia zbierka poézie a Americká básnická spoločnosť mu pridelila Cenu Williama Carlosa Williamsa. V roku 2015 New York Review Books vydá jeho preklad Apollinairových básní pod názvom Pásmo: Vybrané básne Guillauma Apollinaira. V tom istom roku vo vydavateľstve Coffee House Press vyjde zbierka jeho nových básní, pod názvom Som aj nie som sám. Väčšinou žije v New Yorku.
SterVlad Marius Ster (RO/NL) sa narodil v rumunskom meste Baia Mare a v súčasnosti žije v holandskom Enschede. Od roku 2012 je študentom práva a kulturológie a zároveň sa venuje samoštúdiu filozofie a fotografie. V blízkej budúcnosti začne navštevovať bakalárske štúdium písania a fotografie. V roku 2013 stál pri vzniku osobného projektu Hayzed z ktorého sa vyvinul experimentálny časopis pre umenie a kultúru Hayzed Magazine a Ster je jeho šéfredaktorom. V minulosti na tvorbe časopisu spolupracoval aj slovenský básnik Peter Macsovszky.

Herci

Hurajová Foto

Lucia Hurajová je herečka, žije v Bratislave. Pravidelne účinkuje v bratislavských divadlách (MDPOH, Divadlo v podpalubí). Je členkou Túlavého divadla, koordinuje medzinárodný frankofónny projekt Karavána desiatich slov. Absolvovala doktorát z divadelnej vedy. Je matkou syna Maximiliána.

Bukový Ľubo

Ľubo Bukový sa narodil v roku 1984 v Martine. Vyštudoval herectvo na VŠMU v Bratislave. Na medzinárodnom študentskom festivale Zlomvaz v Prahe získal cenu za najlepší herecký výkon a s inscenáciou Ivanov získal cenu Objav roka v ankete Divadelné dosky 2006. V roku 2009 získal so svojím domovským nezávislým divadelným zoskupením Tucet – Štúdio novej drámy, cenu Grand Prix na festivale Nová dráma 2009 s autorskou inscenáciou Pamäť Bratislavy: I. Petržalské príbehy. Neskôr spolupracoval s Teatr Polski vo Wroclawi pod vedením Krystiana Lupu a absolvoval laboratórium pod vedením ruského divadelného Majstra Anatolija Alexandroviča Vasiljeva. Účinkoval v divadlách na Slovensku a v zahraničí, napríklad v Slovenskom národnom divadle, v divadle Aréna či Štúdiu 12, ale aj v pražskej Arche, Grotowského Inštitúte, v mníchovskom mestskom divadle I-Camp, talianskom divadle Piccolo Teatro Orologio. Patrí k obsadzovaným filmovým a televíznym hercom, výraznú rolu stvárnil napr. vo filme Jiřího Chlumského Nedodržaný sľub alebo v slovenskom debute Juraja Krasnohorského Tigre v meste. Od roku 2007 je členom divadelného zoskupenia Tucet Studio for new drama.


Sprievodné info

Sprievodné podujatia Ars Poetica 2014

A4 - priestor pre súčasnú kultúru, Karpatská 2

Foajé, Štefánikova 16, Bratislava

3.12., streda

Foajé, Štefánikova 16

Jiní vize

18:00 – Jiné vize 2013

Výber desiatich krátkych filmov zo sekcie Prehliadky animovaných filmov PAF 2013, zostavenej členom umeleckej skupiny RAFANI, Davidom Kořínkom.

Naše těla chrání moře (r. Adéla Sobotková, 5 min., 2013), Naked Dinner (r. Marián Vredík, 7 min., 2013), atlas 1.0 (r. Jakub Korselt, 3 min., 2013), Čapatý Ján (r. Marie Hájková, Petr Šprincl, 17 min., 2013), Hrnce (r. Ivan Svoboda, 5 min., 2013), Absence (r. Jan Martinec, 6 min., 2013), Birdwatchers Wife (r. Klára Doležálková, 2 min., 2013), Značky (Matyáš Trnka, 1 min., 2013), Make Some Noise (r. Jan Husták, 2 min., 2012), Kouzlo zapomnětlivosti (r. Veronika Vlková, Jan Šrámek, Martin Búřil, 8 min., 2013)


druhy valcik II

20:00Druhý valčík (Steaua : Dinamo 1988)

r. Corneliu Porumboiu, Rumunsko 2014, 97 min.

Režisér pozerá so svojím otcom futbalový zápas, na ktorom bol v roku 1988 rozhodcom. Ich rozhovor je komentárom k televíznym záberom v reálnom čase. Ide o bukurešťské derby medzi najslávnejšími tímami krajiny, Dinamom a Steauou, ktoré sa odohráva v snehovej fujavici pred revolúciou a zvrhnutím Ceaucesca. Druhý valčík je zvláštny film založený na kognitívnych schopnostiach diváka, experimentujúci s možnosťami zachytenia a zobrazenia reality a jej komplexnosti.


4.12., štvrtok

A4 – priestor pre súčasnú kultúru, Karpatská 2

17:30 – Európa jedna báseň I

Cyklus krátkych osem minútových filmov Českej televízie prináša portréty významných predstaviteľov súčasnej európskej poézie videné očami českých a slovenských režisérov.

Európa jedna báseň_Dimitar Kenarov

Ján Litvák – slovenský básnik očami režiséra J. A. Pitínského
Eva Kristina Olsson – švédska poetka očami režiséra B. Rychlíka
Nora Nadjarian – cyperská poetka očami režiséra M. Františáka
Els Moors – belgická poetka očami režiséra J. Gogolu
Jane Kirwan – britská poetka očami režiséra V. Morávka
Johanna Venho – fínska poetka očami režiséra J. Dadáka
Dimitar Kenarov – bulharský básnim očami režiséra V. Morávka
Edvins Raups – lotyšský básnik očami režiséra B. Rychlíka


Foajé, Štefánikova 16

Meshes of the Afternoon

18:00 – Experimentálny film (1919 – 1959)

Atmosféra začiatku 20. storočia je živnou pôdou hľadania identity filmu, ako aj rôznych avantgardných smerov. Ponúkame vám ukážky prelomových filmových experimentov, rôznych technológií a prístupov z obdobia, kedy vizuálny jazyk filmu súperil s poéziou.

Symphonie Diagonale ( r. Viking Eggeling, 1919 – 1924, 7 min.), Filmstudie ( r. Hans Richter, 1926, 5 min.), L'Idée (r. Berthold Bartosch, 1932, 25min.), Swinging the Lambeth Walk ( r. Len Lye, 1939 min.) Meshes of the Afternoon ( r. Maya Deren, 1943, 15 min.), A Man and His Dog Out for Air ( r. Robert Breer, 1957, 3 min.)


20:00 – Best of Fest Anča 2014, 83 min.

fest-anca-2014.jpg

Víťazný výber siedmeho ročníka medzinárodného festivalu animovaných filmov Fest Anča 2014, ktorý je exkluzívnou platformou prinášajúcou na Slovensku kvalitnú animáciu pre dospelých všade tam, kde je o ňu záujem. Projekcia pozostáva z tých najlepších filmov aktuálneho ročníka. Uvidíte teda to najlepšie z krátkej animácie, študentských filmov, videoklipov a filmov pre deti.


A4 – priestor pre súčasnú kultúru, Karpatská 2

21:00 – Tanečné predstavenie

Creation foto 1
Creation 2014

Eva Lacková (SK), Jana Tereková (SK)

Inšpiráciou pre vznik tanečného predstavenia sa stali básne Michala Habaja zo zbierok
Korene neba a Michal Habaj.


A4 – priestor pre súčasnú kultúru, Karpatská 2

Genius Locci

22:00 – Koncert
Genius Locci

Hudobný projekt dvoch sestier a spriaznených hudobníkov, ktorých tvorba sa pohybuje medzi indie folkom, dream popom a jemnou ambientnou elektronikou. Spievajú v angličtine a ich piesne sa nesú v podmanivých, harmonických melódiách. Spája sa v nich krehkosť s mimoriadnou energiou a silou. V máji tohto roku vydali EP Innate, ktoré je prierezom ich doterajšej tvorby.


5.12., piatok


Filozofická fakulta UK v Bratislave, Gondova 2

13:00 – Európske fórum poézie
Medzinárodné kolokvium o formách súčasnej poézie

Iniciatíva European Poetry Forum má za cieľ vytvoriť stálu platformu, burzu reflexií úvah, pozorovaní a odporúčaní o súvislostiach a formách súčasnej európskej a medzinárodnej poézie, čo najširšieho spektra tvorivých a vedeckých osobností. Zámerom je inšpirovať vznik čo nainformatívnejšieho fóra, ktoré pri použití tradičných akademických ako aj poeticko-tvorivých prístupov bude zhromažďovať poznatky a impulzy o poetikách, tradíciách a víziách dedičov umenia poézie.

http://poetryforum.arspoetica.sk/


A4 – priestor pre súčasnú kultúru, Karpatská 2

17:30 – Európa jedna báseň II

Európa jedna báseň_Stanka Hrastelj

Collete Mart – luxemburská poetka očami režisérky L. Králové
Bogdan Trojak – český básnik očami režiséra V. Morávka
Ilja Leonard Pfeijffer – holandský básnik očami režiséra J. Dadáka
Denisa Mirena Piscu – rumunská poetka očami režiséra J. Gogolu
Roland Acsai – maďarský básnik očami režiséra P. Kerekesa
Stanka Hrastelj – slovinská poetka očami režiséra J. Dadáka
Manfred Chobot – rakúsky básnik očami režiséra L. Cmírala
Neringa Abrutyte – litovská poetka očami režiséra J. A. Pitínského


Foajé, Stefánikova 16

Rainbow dance

18:00 – Experimentálny film (1928 – 2005)

Spoločným motívom všetkých filmov je tanec. A to nie náhodou. Všetci tvorcovia z tohto výberu vnímali film či video ako médium vhodné pre obrazovú symfóniu, koncert farieb alebo vizuálnu poéziu.

La Marche Des Machines (r. Eugene Deslaw, 1928, 7 min.), Rainbow Dance (r. Len Lye, 1935, 4 min.), Meditation On Violence (r. Maya Deren, 1948, 13 min.), Dance Chromatic (r. Ed Emshwiller, 1959, 6 min.), Angel Blue Sweet Wings (r. Chick Strand, 1966, 3 min.), Take Off (r. Gunvor Nelson, 1972, 10 min.), Reasons To Be Glad (r. Jeff Scher, 1980, 3 min.), Mouse Heaven (r. Kenneth Anger, 2005, 12 min.)


Lyrik

20:00 – Lyrik, r. Arnold Kojnok Slovensko, 2014, 83 min.

Dokumentárny film mapuje život a dielo historika Jána Mlynárika (1933-2012), ktoré sa odvíjali až bytostne blízko kontroverzných udalostí počas dejinného vývoja v bývalom Československu. Zároveň je príkladom nekompromisného postoja v rámci tézy „umění zústat stát". Vo filme sa objavujú aj pasáže, ktoré vypovedajú o dopade poézie na spoločenskú zmenu a naopak v ťažkých časoch totality.


A4 – priestor pre súčasnú kultúru, Karpatská 2

Lixx

22:00 Koncert
Lixx (SK), Subliminal

Na domácej scéne je viac ako 15 rokov známy svojimi aktivitami na poli drum&bassu, no netají sa nadšením pre akúkoľvek krásnu hudbu. Je hlavou večierkov Basshaze a SIGNAll_FM Night, autorom drum&bassovej show Rádia_FM a dlhoročný neúnavný propagátor dobrej hudby. V roku 2010 odštartoval side-projekt Subliminal. Žiadne žánre, žiadne obmedzenia, len silná hudba, ktorá vám prenikne hlboko pod kožu.


6.12., sobota

A4 – priestor pre súčasnú kultúru, Karpatská 2

Európa jedna báseň_Doris Kareva

17:30 – Európa jedna báseň III

Dimitri Vazemsky – francúzsky básnik očami režiséra M. Františáka
Paul Maddern – írsky básnik očami režiséra L. Cmírala
Doris Kareva – estónska poetka očami režiséra P. Kerekesa
Joan-Elies Adell – katalánsky básnik očami režisérky L. Králové
Michal Tabaczynski – poľský básnik očami režiséra J. A. Pitínského
Immanuel Mifsud – maltský básnik očami režiséra P. Kerekesa
Morten Sondergaard – dánsky básnik očami režiséra J. Gogolu
Hermann Jan Ooster – nemecký básnik očami režiséra L.Cmírala
Maria Grazia Calandrone - talianska poetka očami režisérky L. Králové
José Antonio Almeida - portugalský básnik očami režisérky M. Rychlíkové


Foajé, Śtefánikova 16

stoka

18:00 – Stoka – epilóg, r. Zuzana Piussi, Slovensko, 2007, 19 min.

Prostredníctvom rozhovorov s Ľubom Burgrom, Lacom Keratom, Inge Hrubaničovou, Jozefom Chmelom, Vladom Zboroňom, Luciou a Zuzanou Piussi a Blahom Uhlárom a ukážok z divadelných predstavení sa aspoň na chvíľu vrátime do divadla Stoka, v ktorom sa najmä v 90. Rokoch, diali veci u nás nevídané a magické.

Myslím teda slam 2

19:00 – Myslím, tedy slam, r. Zuzana Piussi, Česko, 2008, 51 min.

Poézia je doslova do písmena telom a dušou v dokumentárnom filme režisérky Zuzany Piussi. Slam poetry ako netradičná forma prednesu, najmä poézie, pracuje s postupmi divadla a performancie. Film je záznamom prvého českého ročníka, ktorý sa konal počas festivalu Poezie bez hranic v Olomouci v roku 2008. Prihlásiť sa mohol ktokoľvek, a to len z vlastnou tvorbou, s časovým obmedzením troch minút a bez použitia rekvizít a hudby. Piussi sleduje priebeh súťaže od začiatku až po brnenské finále.

20:00 – Dušan Hanák (1965 – 1974)

Exkluzívny výber krátkych a experimentálnych filmov z tvorby jedného z najvýznamnejších slovenských režisérov.

Metamorfózy (1965) 15 min., Impresia (1966) 18 min., Sonáta alebo hľadanie šťastného čísla (1966) 5 min., Analógie (1966) 15 min, Zanechať stopu (1970) 14 min., Let modrého vtáka (1974) 15 min.


A4 – priestor pre súčasnú kultúru, Karpatská 2

22:00 Koncert

Bianco Tony author photo by Elisabeth Waltregny

Machine Mass

Machine Mass, ktorá už svojimi rytmami zhypnotizovala klubovú scénu od New Yourku po Paríž nás uvednie do magického sveta šamanistických zvukov a slučiek.

Formácia Machine Mass sa v Bratislave predstaví v zložení: Tony Biaco (bicie a perkusie)
a Michel Delville (gitara a elektronika).


7.12., nedeľa

15:00 Prines svoju báseň
Workshop kreatívneho písania
Malewill Café, Uršulínska 9, Bratislava

Príďte sa podeliť o svoje zážitky z poézie. Budeme spolu čítať, diskutovať, tvoriť a písať.
Workshop je otvorený pre verejnosť.Video

Možno vás poteší tento video záznam z festivalu Ars Poetica 2014 :)Ron Padget

Marc Atkins

Michal Delville

Martín Bakero

David Lespiau

Vlad Marius Ster

Nia Davies

Tomica Bajsić

Hilá Lahav

Adam Borzič

Biagio Guerrera

Dalibor Marković


Upútavka/TV spot

Upútavka Ars Poetica 2014


tvorba upútavka: Zden Hlinka
voiceover: Lucia Hurajová

Partneri

Hlavní partneri:
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky
Botschaft der Bundesrepublik Deutschland Pressburg
Embassy of the United States Bratislava
Poľský inštitút v Bratislave
Třinecké železárny - Moravia Steel

Hlavný mediálny partner:
Rozhlas a televízia Slovenska

Mediálni partneri:
Denník Pravda
Slovak Spectator
InBa

Partneri:
Literárne informačné centrum
Belspo
Foajé
Bratislava Tourist Board
Bratislavská reštaurácia
1. Slovak Pub
Bigmedia

Združenie vydavateľov a kníhkupcov Slovenskej republiky


Ohlasy

Trinásťminútový dokument RTVS vám priblíži niekoľko inšpiratívnych rozhovorov s poetkami a básnikmi dvanásteho ročníka medzinárodného festivalu poézie Ars Poetica 2014:

RTVS, relácia Umenie, 21.12.2014.

Správy RTVS, 5.12.2014.

Rádio Slovensko, 7.12.2014.

Denník Pravda, 4.12.2014.

The Slovak Spectator, 1. Dec. 2014

inBa, 12/2014 - 1/2015

litcentrum.sk

levurelitteraire.com

usembassy.sk

bratislava.sk

port.sk

whereevent.com

tourismbratislava.com

Poľský inštitút Bratislava

www.pls.us.edu.pl

kamdomesta.sk

zurnal.reny.sk

a4.sk


Festivalový tím

Festivalový tím

Martin Solotruk - riaditeľ festivalu, dramaturgia

Martina Straková - koordinácia a PR

Martin Palúch - dramaturgia filmovej sekcie

Dušan Vančo - dramaturgia hudobnej sekcie

Zuzana Némethová - produkcia

Gabriela Vaššová - guest service

Silvia Ruppeldtová - redakcia antológie, preklady

Zden Hlinka - tvorba televízneho spotu, VJ-ing

Veronika Mináriková - grafika a layout

Igor Smitka - festivalové foto a video

Pavol Lukáč - preklady z a do anglického jazyka

Lucia Hurajová - VO televízneho spotu, recitácia poézie

Ľubo Bukový - recitácia poézie


Fotogaléria