Mesiac autorského čítania vrcholí

Medzinárodný festival Mesiac autorského čítania ide do finále. Knižnica pre mládež mesta Košice má pre svojich návštevníkov ešte poslednú ponuku, ktorú by si milovníci literatúry nemali nechať ujsť.

Posledné tri dni košického literárneho festivalu budú patriť výlučne domácim autorom a v druhej vetve už naozaj úplne posledným gruzínskym hosťom.

O autoroch a o programe informuje Iveta Hurná, riaditeľka knižnice: „Naša posledná top ponuka pre prvé tri augustové dni, 1. – 3. august, je viac ako zaujímavá. Za domácich sa predstavia Vladimír Balla, Monika Kompaníková a Petr Hruška. Za gruzínsku časť Davith Gabunia, Lia Likhokeli a Erekle Deisadze."

Alexandra Salmela, Mesiac autorského čítania 2017
Alexandra Salmela


Domácich autorov určite nemusíme nijako zvlášť predstavovať. Ich mená dosť často rezonujú v rôznych médiách, teda si ich pripomeňme aspoň v skratke. „Pricestujú víťazi ceny Anasoft Litery, Balla, ktorý ju získal za knihu V mene otca a Monika Kompaníková, ktorej bola cena udelená za knihu Piata loď. Posledný patrí Petrovi Hruškovi, moravskému básnikovi a literárnemu vedcovi, laureátovi Štátnej ceny za literatúru." Ten sa v druhej polovici svojho vystúpenia odprezentuje ako hudobník, spolu s hudobným zoskupením FUMAR MATA, v zostave František Hruška - elektrická gitara, Richard Sýkora - bicie.

Petr Hruška, Mesiac autorského čítania 2017
Petr Hruška


Gruzínsku časť zastúpia Davith Gabunia, dramatik, ktorý sa môže pochváliť cenou za najlepšiu divadelnú hru festivalu Ardifest a tým, že ako dvadsaťjedenročný vyhral konkurz na preklad II. a III. dielu Harryho Pottera do gruzínčiny. Predposledný deň nám svoje básne predstaví Lia Likhokeli, držiteľka najprestížnejšej gruzínskej literárnej ceny Saba. A nakoniec, posledným gruzínskym hosťom bude spisovateľ a doma známy hudobník Erekle Deisadze, ktorý sa za svoju tvorbu musel určitý čas aj ukrývať."

Ak chcete využiť poslednú ponuku programu festivalu, navštívte pobočku LitPark na Kukučínovej 2 v areáli Kasární/Kulturparku v Košiciach, a to v dňoch 1. – 3. augusta, v čase od 18.00. „Ak to už nestihnete, budeme sa na Vás tešiť v ďalšom ročníku festivalu, možno tentokrát so zástupcami tureckej literatúry. A samozrejme ďakujeme všetkým literárnym priaznivcom, ktorí spoločne s nami chceli spoznávať tvorbu autorov z rôznych krajín."

Viac informácií o festivale:
autorskecitanie.sk
kosicekmk.sk